Ще успее ли главният прокурор Борис Велчев да прочисти държавното обвинение? Или ще остане чужд сред свои. |
През последните години, доказана или не, корупцията се сочи като основен и огромен проблем в тази система. Прокурорите имат достатъчно власт и лостове за влияние. А властта винаги ражда пороци. Корупцията е сред тях. Във всяка система има податливи и е абсурдно да се очаква, че всички прокурори ще са морални и чисти. Досега обаче се случваше прокурор да бъде подкупен от обвиняем или от адвокат. За първи път сме свидетели на раздаване на пари между представителите на държавното обвинение, и то за постове. А шефът на районната прокуратура изобщо не е маловажен пост, особено в град с голям стокооборот като Варна.
Два са основните въпроси, които изплуват след тази случка. Първият е
какво влияние е обещал да осигури
Боян Тошев от инспектората на ВКП на Георги Манасиев от Варна, за да оглави той районната прокуратура в града. Вариантите не са много. Или е обещал да въздейства на главния прокурор Борис Велчев, който единствен може да предложи на Висшия съдебен съвет (ВСС) кой да бъде назначен. Или пък влияние е трябвало да бъде осигурено направо във ВСС, който в крайна сметка трябва да гласува кандидатурата. Там са нужни поне 13 гласа. Накрая нищо чудно да се окаже, че Тошев е нямал възможност да лобира и просто е разчитал на случайността, като е подготвял оправданието: "Съжалявам, колега. Другият явно е дал повече". Разследващите задължително трябва да стигнат и до този отговор, защото, ако накрая не бъде обяснена цялата схема, съмнението ще остане да тегне върху част от най-висшите представители на съдебната власт.
Няма спор, че залавянето на прокурори с подкуп заслужава адмирации. Най-малкото защото идва в момент, когато Брюксел ни следи под лупа. А и разобличените ще послужат за назидание. Има обаче една подробност. И висшият прокурор Боян Тошев, и Димитър Манасиев са "проявени" и
отдавна трябваше да са отстранени от постовете си
Срещу Тошев бе образувано дисциплинарно производство по искане на тогавашния главен прокурор Никола Филчев. То обаче бе прекратено заради изтеклата давност на нарушенията. Според справка на инспектората на ВКП Тошев е бил замесен в два случая. Ходатайствал пред съда по гражданско дело, свързано с негов близък адвокат. Вторият случай бе за наказателно дело във Враца. Тогава Тошев се опитал чрез същия адвокат да "реши проблема" на обвиняем. В скандала бяха намесени и военни съдии. Но и на тях им се размина заради давност.
Дисциплинарно дело имаше и срещу Манасиев по времето, когато той бе и.д. шеф на обвинението във Варна. Името му тогава бе замесено в скандала с 570-те мастербокса фалшиви цигари "Асос", заловени през ноември 2004 г., освободени и върнати на собственика им с постановление на негов подчинен - Сияна Генадиева. Манасиев трябваше да бъде наказан за това, че не е упражнил контрол върху Генадиева. Но дисциплинарното производство приключи преди година с наказание "порицание".
Така че има достатъчно основания двамата прокурори да бъдат отстранени от системата и без демонстративно да ги залавят с подкуп. Нали има един текст от конституцията, а и от Закона за съдебната власт, че за уронването на престижа й следва дисциплинарно уволнение! И как така компрометиран вече човек като Тошев е в инспектората на ВКП и проверява другите прокурори за нарушения? Той ръководеше и важната проверка в столичната районна прокуратура. Дали сега не трябва да се подложат на съмнение всички ревизии, в които е участвал? Главният прокурор трябва да реши.
Всъщност в конкретния случай проблемът ще възникне, когато (или по-скоро ако) се стигне до съдебната зала. Тогава ще стане ясно
дали събраните доказателства са достатъчни
Защото една осъдителна присъда не може да почива единствено на данни, събрани със специални разузнавателни средства (СРС). Трябват и свидетели поне. Парите ще са веществено доказателство, ако двамата са задържани в момента на предаването им. От ВКП усилено мълчат по този въпрос. Дали не са претупали нещата? А и Тошев, и Манасиев би трябвало да са достатъчно в час как "чисто" да говорят по телефона и как безпроблемно да уредят предаването на сумата.
Не бива да се забравя, че СРС-тата трябва да са надлежно разрешени. Как от прокуратурата са се сетили да искат разрешение за подслушване точно на тези двамата? Това също е въпрос, който чака отговор.
Това е втори случай на арест на прокурори, откакто в началото на годината влязоха в сила поправките на конституцията, които позволяват задържането на магистрати без санкцията на ВСС. Зам. районният прокурор на Оряхово Димитър Викентиев също пренощува в ареста по дело за подкуп. Но съдът го пусна. Сега разследването буксува, защото парламентът не може да се накани да вземе решение за имунитета на депутата Тома Томов, който е разследван заедно с Викентиев. Според депутата Татяна Дончева причината за замотаването е, че главният прокурор не е изпратил на депутатите достатъчно доказателства срещу Томов. Ако това е вярно, е доста обезпокоително за успешния край на делото.
Сигурно и разследването срещу Тошев и Манасиев ще върви бавно и тегаво. Каквото и да се говори, професионалната омерта е силна. Доказват го всички разследвания срещу прокурори, които започнаха през последната година. Прокуратурата е институцията, която в последно време направи най-много самоунищожаващи разкрития. Срещу повече от 10 прокурори бяха образувани дела. Скоростта на разследванията обаче е отчайващо бавна. Тепърва се чака развитието им. Вярно е, че все отнякъде трябва да се започне. Но също така е вярно, че резултатите трябва да дойдат навреме. За да имат някакъв пречистващ ефект.