Българските моряци, работещи под чужд флаг, масово изтеглят парите си от нашите банки и отварят сметки в Румъния. Това стана ясно на поредната среща във Варна, на която плаващите се оплакаха от хайките на НАП.
Както "Сега" писа, в началото на годината данъчните служби погнаха моряците заради неплатени данъци. През годините те не плащаха налога, защото колегите им от БМФ са освободени от него, пък и държавата не си търсеше парите. Сега обаче по изчисления на браншовите организации за някои длъжности от среден и по-висок персонал актът с лихвите може да достигне 50-60 хил. лв. Ревизиите обхващат последните 5 години.
От Националното сдружение за защита на моряците съобщиха, че във Варна към момента са заведени 55 данъчни производства. В Бургас има няколко ревизионни доклада, които все още не са оформени като актове. Данъчните проверяват доходите предимно по банков път. Затова адвокатът на сдружението Валентина Стоянова посъветва моряците да изтеглят парите си от банките, за да не бъдат запорирани. Те пък споделиха, че вече го правят и обмениха съвети как да прехвърлят парите си в Румъния. Северната ни съседка била предпочитана, защото след падането на границата придвижването до нея било най-лесно и удобно.
От сдружението заявиха, че зам.-министърът на финансите Георги Кадиев в прав текст им се заканил, че ревизиите няма да спрат. В отговор моряците смятат да сезират главния прокурор и омбудсмана за некомпетентност и въвеждане в заблуждение на парламента от страна на финансовото министерство. Според тях ведомството на Пламен Орешарски няма представа от спецификата на морския труд и как е уредено данъчното облагане на плаващите по света. В много страни този вид труд не се облага.
Моряците смятат да се включат в общата транспортна стачка, която готвят синдикатите. Във Варна са събрани 4000 подписа с искане за спиране на ревизиите. В същото време хайките водели до корупция, защото вече имало случаи, при които данъчните предлагат дискретно на моряците споразумения срещу сума, "приемлива и за двете страни".
РЕШЕНИЯ
Според морските браншове две законови промени ще намерят изход от кризата. Едната е гражданите, които пребивават повече от 183 дни извън страната, да не се считат за "местни лица" по смисъла на Закона за облагане на физическите лица. Моряците спадат към тази категория. Второто е доходите на моряците да не се облагат. За старите задължения пък настояват да има политическо решение да не се търсят.
Моряци от Корабите Комети за военноморско сътрудничество в Черно море между Несебър и Истанбул, тръгват да изнасят парите които са на оперативната група BLACKSEAFOR, в Румъния•