:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,698,184
Активни 287
Страници 9,114
За един ден 1,302,066

НЗОК пак в преразход - на 30 легла отчитат 46 пациенти

Лично директорката на здравната каса тръгва на проверки по болниците
Здравната каса отново отчете сериозен преразход на пари и свръххоспитализация в болниците. Прогнозните отчети за март са за 80 млн. лв. при таван 64 млн. лв. "Нещата са неудържими. Ако така се харчат парите, в края на годината дефицитът ще е около 70 млн. лв. и няма да има с какво да платим последните 2 месеца", обясни директорът на НЗОК Румяна Тодорова.

Според отчетите на болниците за първите 3 месеца на годината са били хоспитализирани 6% от осигурените у нас. За сравнение през трите най-натоварени месеца на 2006 г. е отчетено, че са лекувани 4 на сто от осигурените. Именно тези данни от м.г. бяха базата при определянето на обемите за т.г., поясни Тодорова. Средномесечно сега в болница влизат 129 000 души, с 11 000 повече от м.г. От касата смятат, че тази свръххоспитализация е за сметка на качеството на лечението и е вероятно да се изписват и недолекувани пациенти.

Свръхотчети има най-вече в малките общински болници. Най-"търсените" пътеки са по гастроентерология, пулмология, ревматология и неонатология. Тази година хитът е диагнозата бронхиолит, при която има 500% преразход.

Малките болници разчитат на оборот, като средният престой на един пациент пада и в момента е около 6 дни, докато в Европа е 9 дни, поясниха от НЗОК. "Другият проблем са новосъздадените спешни отделения на болниците. Там за хоспитализация не е нужно да се минава през личен лекар, затова след 16 ч. пациентите масово нахлуват в спешните отделения, а болниците не отказват да ги хоспитализират, защото за тях това са пари", смята още Румяна Тодорова.

С най-голям преразход е болницата в Тутракан, където е установено, че на 30 легла едновременно лежат 46 пациенти. Има заповед на директора болни да се приемат дори на леглото в лекарския кабинет, поясни Тодорова. В друга болница пък е отчетено, че един и същ лекар лежи болен по пътека и същевременно лекува пациенти и в болницата, и в доболничната помощ. В ИСУЛ пък пациент е приет по пътека за инсулт, изписан е след 3 дни, след което отново е приет по пътека за епилепсия.



КОНТРОЛ

Касата започва проверки, при които екипи контрольори ще стоят ежедневно до края на месеца в 50-60 общински болници. На място те ще следят дали пациентите имат нужда от болнично лечение. Те нямат право да санкционират болницата, но могат да докладват в касата, която впоследствие няма да плати за пациенти, приети без необходимост. "Лично аз ще отида на проверка с някой от екипите", обяви Тодорова. От касата се заканиха да прекратяват договорите на болниците по пътеки, при които е отчетена неизвършена дейност. За м.г. по тази причина са прекратени обаче едва 6 договора.
16
2385
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
17 Април 2007 09:34
абе тези в Тутракан -по 4овек и половина ли са слагали на креват или леглата им са персон и половина?де да се полагаше и по доктор и пловина на пациент!
17 Април 2007 09:53
Може леглото да е за двама, а може и да са легнали като за шведска тройка!
17 Април 2007 09:59
За това си се казва Отра...кан
17 Април 2007 10:12
Пълна некомпетентност и аморалност показва за пореден път НЗОК. Самото й съществуване е доказателство за аморалността на българската държава. Нито на министерство на здравеопазването, нито на НЗОК им е работа да проверяват за преразход и нарушаване на правилата - по -скоро това е поредната "интифа" за да покажат, че за сегашната мрачна здравна ситуация си има причинител - лошите болници, крадливите лекари и т.н. Митологизирането е любим и действен похват за въздействане върху простите български маси. Кое е мит и абсурд:
1. Болните могат и трябва да се разболяват само от болести одобрени под името "клинични пътеки". Реалност: Хората се разболяват от хиляди и хиляди болести, които могат да протичат по множество начини, да се наслагват и т.н.
2. НЗОК знае как протича болестта - Абсурд! Това е знание, което продължава да се разраства и не може нито една институция да заяви, че е постигнала върха на знанието и да го обсеби само за себе си! Особено в България, особено НЗОК...
3. НЗОК знае какви процедури да се приложат при лечение - Пълен Абсурд! Изземват се функциите на лекари, които са учили между 6 и 66 години как да го правят!
4. НЗОК налага единиствено и само себе си за проводник на парите, платени доброзорно от данъкоплатците - т.е. защитена е със закон нейната единственост и неповторимост - без възможност за реална алтернатива.
По-малки абсурдчета - цитирането на случай за лекуван от инсулт, преминал след 3 дни към "пътека" епилепсия - В превод от идиотския език на НЗОК към нормален ситуацията е по-различна - например - това, което при пръв преглед е прието за инсулт се оказва друго заболяване (след скъпоструващи прегледи, скенери и т.н.) - спазъм на съдовете, ниско налягане, неизвестна причина или същата тази епилепсия...изършените процедури и лекарства трябва да се платят - НЗОК няма да плати - измисля се пътека - инсулт за да се покрият средствата, след което пациентът бързо се превежда по пътека епилеспия - по-близка диагноза до реалното му състояние. Това се прави в името на здравето на пациента. А за тези, които казват - "Как не различихте инсулт от епилепсия?!!!" ще кажа - лекар се става трудно, много по-трудно от строителен работник, данъчен, чиновник, икономист, фризьор, продавач, колхозник, монтьор, техник, техничар, шофьор или компютърджия....Толкова трудно, че и обучението и практикуването носят в себе си друга философия на живот - не "око да види, ръка да пипне" примитивите на горните професии, а множество логически, философски и екзистенциални разсъждения и действия, направени в името на живота и здравето на пациента. Лошото е, че много лекари просто си остават колхозници по душа и поведение...
Какво е решението? В свободния свят съществуват множество решения - от система за здравни фондове, през пряко заплащане, до държавно здравеопазване...Всяко решение е базирано на това, как обществата в себе си разбират ценностите на живота и здравето си, каква философия и религия ги водят - в САЩ принципът на индивидуализма поражда система от здравни фондове, като всеки е отговорен за собственото си здраве (най-доброто лично според мен!). В Англия традиционното доверие към правителството и инситуциите води до система за здравеопазване изцяло покривано от данъците. В България - нашата философия на споделени радости, мъки и отговорности, на примитивно родово съ-съществуване, философията на справедливостта, а не на морала, водят до системата НЗОК. По-скоро си я заслужаваме, докато самите сме такива, каквито сме....с радост ще се подлагаме на чужди решения за собственото ни здраве - защото са взети от силния, закрилника, йерарха... с радост ще страдаме, с радост ще умираме...защото това е нашият смисъл.. а морал? просто не го практикуваме!
17 Април 2007 10:40
Н З О К -е п а р а з и т н о к о л е л ц е в с и с т е м а т а .Н а и с т и н а -п а р и т е с а з а м е д .п е р с о н а л , н о и т а м - А Л Ч Н О С Т .Д а п а з и Б О Г .
17 Април 2007 10:41
Браво на нашите медици.Успяха даже да оборят законите на Нютон.Това са велики мислители.На обикновен български език това се казва далавера и то голяма
17 Април 2007 10:45
Zoorry, , бедата на нас българите е, че ще се "изприщим", ако вземем правилно решение и го реализираме. Затова има абсолютна непоносимост към хората, които по някакво генетично изключение са способни да го направят.
17 Април 2007 11:04
Кога ще закрием това недоразумение НЗОК?
Според тях хората трябва да боледуват по график и по точно определена клинична пътека. Бюрократични тикви. На тях що не им продадат офисите и не им съкратят щата, че да останат пари за болниците?
17 Април 2007 12:29
Гарван абсолютно съм съгласен с теб
17 Април 2007 13:42
Гарван, прав сте на сто процента. И тези проверки са направо абсурдни, кой ще тръгне да лежи в болница ако няма нужда.Някой трябва да се разшета в НЗОК с "голямата метла".Стига са стояли в луксозните си офиси и давали "акъл".Все някой друг им е виновен за преразхода, за който всяка година "алармират"(само) обществеността.Да вземат да "излязат"от "статистическите"функции дето са си вменили, за да има полза от съществуването на касата, или да си ходят(няма да е голяма загуба).

Редактирано от - kordova_03 на 17/4/2007 г/ 15:52:13

17 Април 2007 16:19
Ей умни хора тва докторите бе, хитро крадат - не мож ги хванат!
17 Април 2007 16:19
Здравната каса беше създадена през 2000 г. с цел източване на пари.
Това и правят с поръчковите назначения.
17 Април 2007 18:39
ДАЙТЕ НА ХОРАТА ПО ЕДНА ЗДРАВНА КАРТА, КАТО ДЕБИТНА, КРЕДИТНА И ГИ ОСТАВЕТЕ ТЕ ДА РЕШАВАТ С ЪС СОБСТВЕНИТЕ СИ ПАРИ ОТДЕЛЕНИ ЗА ЗДРАВЕ КЪДЕ И КАК ДА СЕ ЛЕКУВАТ !!! ТОВА Е, НО НЕ СИ ГО И МЕЧТАЙТЕ ЗАЩОТО НЯМА КАК ДА СЕ КРАДЕ ОТ ДЪРЖАВНАТА БАНИЦА КАТО КИНТИТЕ СА ВАШИ ! МНОГО ПРОСТО И НАЙ-ВЕЧЕ Н Е В Ъ З М О Ж Н О! Н З О К- НАШАТА ЗАКОННО ОКРАДЕНА КЕСИЙКА!
17 Април 2007 19:30
Както писаха по-горе някои форумци - сичките простотии произлизат от законово уредения монопол на т.нар. Здравна каша.
Според мене, касаджиите не би трябвало да се си мърдат заднците и да ходят на проверки поради две главни причини:
1. Както е писал по-горе Zoorry, те разбират от заболявания и лечението им колкото бираджия от вино;
2. Цените които заплащат за извършения труд са, меко казано, скандално ниски, така, че е върхът на наглостта да ходят да проверяват каквото и да било.
Лошото е, че като монополна структура, се касата се изживява и като главен контрольор на качеството на лечение - нещо от което не разбира.
Но, за съжаление, така ще продължават нещата, докато не се настъпят съществени промени в системата на финансиране на здравеопазването.
А пък пациентите - наистина ще ГД, след като си избират все говнярски правителства, неспособни да изчистят Авгиевите обори на здравеопазването.
17 Април 2007 20:42
Нали Г-н Гайдарски си призна, че едни пътеки са подценени, други надценени.За това малките болници са с голям оборот и добри печалби, големите претрупани от тежко болни пациенти и затъват в дългове или пращат пациенти с остър масивен инфаркт на миокарда в къщи на петия ден при джипито.Господата от НЗОК не отчитат, че през първото тримесечие имаше тежък грип с усложнения, затова има много бронхиолити и пневмонии. За министъра и касата сигурно е важно да има баланс мужду подценени и надценени нлинични пътеки, но когато пациента попадне в подценена кл.пътека-Горко му.
17 Април 2007 21:10
Da Mo
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД