Здравната каса отново отчете сериозен преразход на пари и свръххоспитализация в болниците. Прогнозните отчети за март са за 80 млн. лв. при таван 64 млн. лв. "Нещата са неудържими. Ако така се харчат парите, в края на годината дефицитът ще е около 70 млн. лв. и няма да има с какво да платим последните 2 месеца", обясни директорът на НЗОК Румяна Тодорова.
Според отчетите на болниците за първите 3 месеца на годината са били хоспитализирани 6% от осигурените у нас. За сравнение през трите най-натоварени месеца на 2006 г. е отчетено, че са лекувани 4 на сто от осигурените. Именно тези данни от м.г. бяха базата при определянето на обемите за т.г., поясни Тодорова. Средномесечно сега в болница влизат 129 000 души, с 11 000 повече от м.г. От касата смятат, че тази свръххоспитализация е за сметка на качеството на лечението и е вероятно да се изписват и недолекувани пациенти.
Свръхотчети има най-вече в малките общински болници. Най-"търсените" пътеки са по гастроентерология, пулмология, ревматология и неонатология. Тази година хитът е диагнозата бронхиолит, при която има 500% преразход.
Малките болници разчитат на оборот, като средният престой на един пациент пада и в момента е около 6 дни, докато в Европа е 9 дни, поясниха от НЗОК. "Другият проблем са новосъздадените спешни отделения на болниците. Там за хоспитализация не е нужно да се минава през личен лекар, затова след 16 ч. пациентите масово нахлуват в спешните отделения, а болниците не отказват да ги хоспитализират, защото за тях това са пари", смята още Румяна Тодорова.
С най-голям преразход е болницата в Тутракан, където е установено, че на 30 легла едновременно лежат 46 пациенти. Има заповед на директора болни да се приемат дори на леглото в лекарския кабинет, поясни Тодорова. В друга болница пък е отчетено, че един и същ лекар лежи болен по пътека и същевременно лекува пациенти и в болницата, и в доболничната помощ. В ИСУЛ пък пациент е приет по пътека за инсулт, изписан е след 3 дни, след което отново е приет по пътека за епилепсия.
КОНТРОЛ
Касата започва проверки, при които екипи контрольори ще стоят ежедневно до края на месеца в 50-60 общински болници. На място те ще следят дали пациентите имат нужда от болнично лечение. Те нямат право да санкционират болницата, но могат да докладват в касата, която впоследствие няма да плати за пациенти, приети без необходимост. "Лично аз ще отида на проверка с някой от екипите", обяви Тодорова. От касата се заканиха да прекратяват договорите на болниците по пътеки, при които е отчетена неизвършена дейност. За м.г. по тази причина са прекратени обаче едва 6 договора.
|
|