Президентът Първанов обясни, че няма да повтори грешката на предшествениците си да се върне към партийното строителство, и заяви, че печелившата формула е да се привлече гражданският сектор. |
"Реалното функциониране на такава мрежа може да има и друг резултат - приобщаване на много от подготвените и кадърни хора в процеса на формирането на политика за бъдещ управленски екип", обясни Първанов.
Тази формула много прилича на инициативата "Клуб 100", също идея на Първанов от 2001 г., но в качеството му на лидер на БСП. 100-те известни специалисти трябваше да са мозъчният тръст на евентуална управляваща лявоцентристка политика, а амбицията бе да се пише програма за управление. Сега темата отново излезе на дневен ред и започва с обсъждането на икономическата стратегия и годишния доклад по социалната политика на държавния глава.
Не е ясно как Първанов смята да убеди изпълнителната власт да претвори идеите на специалистите от клубовете или да ги включи в управлението. "Искам хората да усетят ползата от президентската институция на микроравнище, да съдействам за разрешаването на най-дребните проблеми", обясни само той.
Държавният глава не пропусна да отбележи, че няма да допусне грешката на предшественика си Петър Стоянов, но едновременно с това показа недвусмислено, че не се е отказал да присъства на голямата сцена и след 2012 г. "Не може днес да си президентът, а утре - партийният лидер", обяви той и допълни, че знае много и може да бъде полезен на повече от една партия. За него формулата на успеха е да приобщи реално структурите на гражданското общество към онова, което прави. "В това виждам моята роля като държавен глава сега и след края на мандата", добави Първанов. На няколко пъти той подчерта, че "формулирането и реализирането на политиката не трябва да се затваря в тесните кръгове на партийните ръководство" и че "не само на жълтите павета ще се прави голямата политика".
Акцентът Първанов постави върху отварянето на президентската институция към гражданското общество. Това може да стане чрез привличане на нещатни съветници и превръщане на съветите към президента в "реални лаборатории и генератори на идеи". За това ще се търси "по-стратегически, по-дългосрочен поглед в поведението на българската класа". Политиката и обществото страдали от крещяща нужда от стратегически и програмни политически продукти. "В българското общество има дефицит на идеи. Затова политическият дебат се води по маловажни, периферни въпроси, които имат значение в рамките на деня", бе категоричен президентът.
Първанов смята да промени поведението си от предния мандат, което било предимно реактивно. В предстоящите 5 г. ще работи изпреварващо, като формулира теми и проблеми и ще предлага решения. Той не вижда нищо драматично, ако те се различават от вижданията на управляващите. Пример за това била икономическата стратегия, върху която екипът му заедно с външни специалисти работел вече 2 г. Тя щяла да бъде представена до няколко седмици. Стратегията на президента е писана паралелно с програмата на БСП, която беше приета от пленума в събота.
---
ПОПЪЛНЕНИЯ
Президентът представи новия си екип от 28 души. Половината от тях са нови лица. По това кои звена смята да подсили държавният глава също личи на какво ще акцентира в политика си. Катя Николова от ИБ на БСП ще оглави новото направление "Вътрешна политика, връзки с институциите, партиите и гражданското общество", парламентарен секретар ще е левият ексдепутат Бойко Радоев. Ще се обнови и икономическият и социален съвет, който ще бъде оглавен от шефа на Икономическия институт на БАН Митко Димитров. Като съветници в него влизат бившият син кадър Венцеслав Димитров, ректорът на УНСС Борислав Борисов, зам.-ректорът на УНСС Маргарита Атанасова и ректорът на Медицинския университет в Плевен Григор Горчев. Политологът Антоний Тодоров и психологът Борис Попиванов ще подсилят звеното за "анализи, прогнози и политически послания".