Ако сравним транспортната схема на столицата с кръвоносна система, диагнозата е безпощадно ясна - София е затлъстял, изнемогващ болник. Артериалното му налягане е хронично високо, сърцето на града се задъхва, а достигането на кръвта до клетките отнема все повече и повече време. Че този болник скоро ще бъде излекуван, надежда няма.
Но да погледнем от светлата страна - организмът все пак функционира.
Макар и непоносимо далечни на фона на ежедневния сблъсък с реалността, дългосрочните планове на столицата за развитието на транспортната схема са добра новина. Десетилетие и кусур след началото на прехода областен управител и съветници намериха сили да приемат синхронизирани стратегии за развитие на областта и града. Още отсега може да се прогнозира, че реализирането на плановете надали ще реши проблемите. Статистиката за пътникопотока например остаря преждевременно още преди приемането на документите, а до 2013 г. - какъвто е хоризонтът на общинската програма, София вероятно ще е качила много килограми ново население. Едно обаче е безспорно - столицата с много по-голямо право може да твърди, че има някаква представа за кое с приоритет да харчи парите. Кои артерии са в приоритетната програма за лечение на общината?
Метрото - голямата надежда
Ако има голям градоустройствен проект, чието несбъдване в годините да се равнява на стопроцентова глупост, това несъмнено е метрото. Стартирал преди над 30 години, проектът ще даде по-осезаем плод едва през 2008 г. Тогава се очаква заветното достигане на трасето до "Младост" - един от най-инфарктно заселените райони на столицата.
Краят на 2008 г. е пусков за двете отсечки, по които в момента се работи - от площад "Света Неделя" до "Интерпред" и от "Интерпред" до 13-а метростанция на бул. "Андрей Сахаров" в ж.к. "Младост 1". Очаква се, че с пускането на линиите броят на пътуванията с метрото ще нарасне на 200 000 на ден, а делът на този вид масов транспорт ще стигне около 17%. В момента по единствения работещ участък на метрото - от "Обеля" до метростанция "Сердика" в центъра - се извършват около 90 000 пътувания на ден - 6% от масовия транспорт.
Ключова в този участък е метростанцията при Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя ще е свързана с подлезна връзка с "Орлов мост" и подлеза на ул. "Сан Стефано" чрез подвижни тротоари и се очаква да поеме много голям пътникопоток. По линията са предвидени и два сравнително малки подземни паркинга - при стадион "Юнак" с около 300 паркоместа и при "Интерпред" - с около 200 места.
Истинското облекчение за "Младост"
обаче се отлага до 2010 г. Едва тогава метрото ще стигне до "Младост 4". Последната предвидена метростанция 17 в района е в близост до Околовръстното шосе и бизнеспарка в "Младост 4". На тази последна станция на метрото е предвиден значително по-голям паркинг - с 800 места. В общината си мечтаят, че паркингът ще се ползва и от баровците от все по-разразстващите се жилищни зони над "Младост" - в полите на "Витоша", които да пътуват до центъра с метрото. Очаква се след продължаването до "Младост 4" броят на пътниците, ползващи метро, да нарасне до 340 000 на ден.
Бърза връзка с летището и гарата
София вече внесе проект за еврофинансиране на две нови разширения на метрото и получава положителни сигнали за отпускането на необходимите 283 млн. евро за целта. Първият метродиаметър трябва да свърже "Младост" с "Дружба" и летището, а вторият - Централна гара и бул. "Черни връх". Крайният срок за реализиране на първия проект е 2011 г., за втория дата не е фиксирана и ще са нужни 4 години.
Една от най-важните станции по трасето Младост - Дружба - Летище е пресичането му с Цариградско шосе. Предвижда се това да стане в района на Международния изложбен център. При тази метростанция ще бъде един от най-големите паркинги - с 2000 места. Целта е да се компенсира част от потока на влизащите от югоизток в града автомобили, обясни зам.-кметът по транспорта Велизар Стоилов. В общината очакват след пускането на тези отсечки водачите от Пловдив и други райони на страната да оставят автомобилите си на паркинга и да ползват метрото за стигане до центъра.
При експоцентъра предстои и друг проект - изграждането на пасарелка над Цариградско шосе, която да го свърже с магазин "Метро". В момента директна връзка между разположените от двете страни на шосето обекти няма и водачите са принудени да сменят посоката с цената на голямо заобикаляне. Предстои и сериозно удължаване на линията на трамвай N 20, която ще бъде удължена и ще стига до Цариградско шосе, обясни Стоилов.
Важна по този диаметър е и метростанция 21 в жк "Дружба". Тук наред със спирка на метрото се предвижда да бъде изградена нова жп гара. Дългосрочната цел е влаковете да се ползват и като вътрешноградски транспорт, обясни Стоилов. На идейна фаза е подготвено трасе за бърз надземен трамвай, който да ползва линията на влака, но да има спирки на всеки 1000 метра. Допълнителна жп гара се предвижда и на Сточна гара.
Нови жп спирки са предвидени и по старите релси в жк. "Дианабад". Целта е линията да пресича Цариградско шосе и да стигна основната линия на влаковете. Всичко това обаче са планове в бъдеще време.
По линията на метрото Централна гара - НДК - бул. "Черни връх" също са предвидени подземни паркинги - под бул. "Мария Луиза" и при НДК. Паркингът при Двореца на културата ще е много голям - 2000 паркоместа, под градинката около паметника. Има опция за последващо свързване на трасето с "Дървеница" и "Младост", както и за свързването му през Централна гара със сегашната метростанция в "Обеля" и втора отсечка до "Илиянци".
Въздух за останалия транспорт
Приключването на двата диаметъра на метрото от "Младост" до летището и от Централна гара до "Черни връх "ще облекчи сериозно транспортния поток, сочат прогнозите на общината. След приключването на трасетата в района на "Младост" и "Дружба" само по Цариградско шосе ще отпаднат 9 от съществуващите 15 линии на масовия градски транспорт. Облекчението се очаква още в края на 2008 г. Цели линии вероятно няма да се закриват на първо време, но колите ще бъдат сериозно разредени, коментира Велизар Стоилов. Подобно облекчение се очаква и по линиите към "Дървеница", както и в района на бул. "Мария Луиза". Очаква се транспортният поток да бъде намален с цели 20% както поради отпадането на линии от автобусния транспорт, така и заради ползването на метро вместо лични автомобили. Общо след планираното разширение до 2011 г. се очаква по улиците да се движат 130 автобуса по-малко.
Това ще донесе и икономически, както и екологични ползи за града. Столичани ще спестяват дневно заради намалената продължителност на пътуването 65 000 часа, което изчислено като стойност за един човекочас работа при средна заплата се равнява на 47 616 лв. на ден, са изчислили от общината.
За далечното бъдеще остава третият предвиден метродиаметър, който трябва да свърже кв. Княжево с центъра и оттам - с жк "Васил Левски".
Пробиви
В приоритетите до 2010 г. са и няколко ключови пробива, както и нови отсечки, които да осигурят алтернатива на едни от най-задръстените шосета. В капиталовата програма за тази година са включени няколко големи проекта. В списъка е пробивът "Данаил Николаев", който трябва да осигури пряка връзка между централната автогара и Сточна гара. Така ще се избегнат тежките задръствания по "Мария Луиза" и "Сливница".
Общината планира и още един пробив - при "Пирогов", по бул. "Пенчо Славейков". Целта е да се използа прекият път покрай хотел "Шипка" и да се създаде алтернативна връзка към ул. "Опълченска", без да се минава през Руски паметник.
Част от гражданите на "Младост", които генерално трябва да стискат зъби до приключването на метрото, пък ще се сдобият с алтернатива на запушения бул. "Ал. Малинов", който осигурява връзката с Цариградско шосе. Успоредно на "Ал. Малинов" ще бъде изграден нов участък, който да свърже ул. "Киприян" със бул. "Ляпчев". Предвидени са и две пасарелки над "Ал. Малинов", за да се демонтират два пешеходни светофара - при спирките на бл. 43 и ХМС.
Голям проект е и разширението на "Тодор Каблешков", който трябва да стане с по 2 ленти в двете посоки и да осигурява алтернативно, успоредно на Околовръстното шосе, трасе. Тук предстоят отчуждителни процедури, защото булевардът трябва да се свърже с ул. "Сребърна".
Алтернативно трасе е предвидено и за Княжевското шосе. Задръстванията в този вход към София са големи, а възможност за разширяване няма. Затова общината планира да се изгради алтернативен път от местността Черния кос, през района на танковата бригада в Горна баня.
|
|