:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,723
Активни 786
Страници 30,288
За един ден 1,302,066
Организъм

Запушените артерии на София

По-видим ефект от метрото се чака едва през 2011 г., когато се очаква 520 000 пътувания с мотрисите ежедневно
Генерална схема за развитие на метрото.
Ако сравним транспортната схема на столицата с кръвоносна система, диагнозата е безпощадно ясна - София е затлъстял, изнемогващ болник. Артериалното му налягане е хронично високо, сърцето на града се задъхва, а достигането на кръвта до клетките отнема все повече и повече време. Че този болник скоро ще бъде излекуван, надежда няма.

Но да погледнем от светлата страна - организмът все пак функционира.

Макар и непоносимо далечни на фона на ежедневния сблъсък с реалността, дългосрочните планове на столицата за развитието на транспортната схема са добра новина. Десетилетие и кусур след началото на прехода областен управител и съветници намериха сили да приемат синхронизирани стратегии за развитие на областта и града. Още отсега може да се прогнозира, че реализирането на плановете надали ще реши проблемите. Статистиката за пътникопотока например остаря преждевременно още преди приемането на документите, а до 2013 г. - какъвто е хоризонтът на общинската програма, София вероятно ще е качила много килограми ново население. Едно обаче е безспорно - столицата с много по-голямо право може да твърди, че има някаква представа за кое с приоритет да харчи парите. Кои артерии са в приоритетната програма за лечение на общината?



Метрото - голямата надежда



Ако има голям градоустройствен проект, чието несбъдване в годините да се равнява на стопроцентова глупост, това несъмнено е метрото. Стартирал преди над 30 години, проектът ще даде по-осезаем плод едва през 2008 г. Тогава се очаква заветното достигане на трасето до "Младост" - един от най-инфарктно заселените райони на столицата.

Краят на 2008 г. е пусков за двете отсечки, по които в момента се работи - от площад "Света Неделя" до "Интерпред" и от "Интерпред" до 13-а метростанция на бул. "Андрей Сахаров" в ж.к. "Младост 1". Очаква се, че с пускането на линиите броят на пътуванията с метрото ще нарасне на 200 000 на ден, а делът на този вид масов транспорт ще стигне около 17%. В момента по единствения работещ участък на метрото - от "Обеля" до метростанция "Сердика" в центъра - се извършват около 90 000 пътувания на ден - 6% от масовия транспорт.

Ключова в този участък е метростанцията при Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя ще е свързана с подлезна връзка с "Орлов мост" и подлеза на ул. "Сан Стефано" чрез подвижни тротоари и се очаква да поеме много голям пътникопоток. По линията са предвидени и два сравнително малки подземни паркинга - при стадион "Юнак" с около 300 паркоместа и при "Интерпред" - с около 200 места.



Истинското облекчение за "Младост"



обаче се отлага до 2010 г. Едва тогава метрото ще стигне до "Младост 4". Последната предвидена метростанция 17 в района е в близост до Околовръстното шосе и бизнеспарка в "Младост 4". На тази последна станция на метрото е предвиден значително по-голям паркинг - с 800 места. В общината си мечтаят, че паркингът ще се ползва и от баровците от все по-разразстващите се жилищни зони над "Младост" - в полите на "Витоша", които да пътуват до центъра с метрото. Очаква се след продължаването до "Младост 4" броят на пътниците, ползващи метро, да нарасне до 340 000 на ден.



Бърза връзка с летището и гарата



София вече внесе проект за еврофинансиране на две нови разширения на метрото и получава положителни сигнали за отпускането на необходимите 283 млн. евро за целта. Първият метродиаметър трябва да свърже "Младост" с "Дружба" и летището, а вторият - Централна гара и бул. "Черни връх". Крайният срок за реализиране на първия проект е 2011 г., за втория дата не е фиксирана и ще са нужни 4 години.

Една от най-важните станции по трасето Младост - Дружба - Летище е пресичането му с Цариградско шосе. Предвижда се това да стане в района на Международния изложбен център. При тази метростанция ще бъде един от най-големите паркинги - с 2000 места. Целта е да се компенсира част от потока на влизащите от югоизток в града автомобили, обясни зам.-кметът по транспорта Велизар Стоилов. В общината очакват след пускането на тези отсечки водачите от Пловдив и други райони на страната да оставят автомобилите си на паркинга и да ползват метрото за стигане до центъра.

При експоцентъра предстои и друг проект - изграждането на пасарелка над Цариградско шосе, която да го свърже с магазин "Метро". В момента директна връзка между разположените от двете страни на шосето обекти няма и водачите са принудени да сменят посоката с цената на голямо заобикаляне. Предстои и сериозно удължаване на линията на трамвай N 20, която ще бъде удължена и ще стига до Цариградско шосе, обясни Стоилов.

Важна по този диаметър е и метростанция 21 в жк "Дружба". Тук наред със спирка на метрото се предвижда да бъде изградена нова жп гара. Дългосрочната цел е влаковете да се ползват и като вътрешноградски транспорт, обясни Стоилов. На идейна фаза е подготвено трасе за бърз надземен трамвай, който да ползва линията на влака, но да има спирки на всеки 1000 метра. Допълнителна жп гара се предвижда и на Сточна гара.

Нови жп спирки са предвидени и по старите релси в жк. "Дианабад". Целта е линията да пресича Цариградско шосе и да стигна основната линия на влаковете. Всичко това обаче са планове в бъдеще време.

По линията на метрото Централна гара - НДК - бул. "Черни връх" също са предвидени подземни паркинги - под бул. "Мария Луиза" и при НДК. Паркингът при Двореца на културата ще е много голям - 2000 паркоместа, под градинката около паметника. Има опция за последващо свързване на трасето с "Дървеница" и "Младост", както и за свързването му през Централна гара със сегашната метростанция в "Обеля" и втора отсечка до "Илиянци".



Въздух за останалия транспорт



Приключването на двата диаметъра на метрото от "Младост" до летището и от Централна гара до "Черни връх "ще облекчи сериозно транспортния поток, сочат прогнозите на общината. След приключването на трасетата в района на "Младост" и "Дружба" само по Цариградско шосе ще отпаднат 9 от съществуващите 15 линии на масовия градски транспорт. Облекчението се очаква още в края на 2008 г. Цели линии вероятно няма да се закриват на първо време, но колите ще бъдат сериозно разредени, коментира Велизар Стоилов. Подобно облекчение се очаква и по линиите към "Дървеница", както и в района на бул. "Мария Луиза". Очаква се транспортният поток да бъде намален с цели 20% както поради отпадането на линии от автобусния транспорт, така и заради ползването на метро вместо лични автомобили. Общо след планираното разширение до 2011 г. се очаква по улиците да се движат 130 автобуса по-малко.

Това ще донесе и икономически, както и екологични ползи за града. Столичани ще спестяват дневно заради намалената продължителност на пътуването 65 000 часа, което изчислено като стойност за един човекочас работа при средна заплата се равнява на 47 616 лв. на ден, са изчислили от общината.

За далечното бъдеще остава третият предвиден метродиаметър, който трябва да свърже кв. Княжево с центъра и оттам - с жк "Васил Левски".



Пробиви



В приоритетите до 2010 г. са и няколко ключови пробива, както и нови отсечки, които да осигурят алтернатива на едни от най-задръстените шосета. В капиталовата програма за тази година са включени няколко големи проекта. В списъка е пробивът "Данаил Николаев", който трябва да осигури пряка връзка между централната автогара и Сточна гара. Така ще се избегнат тежките задръствания по "Мария Луиза" и "Сливница".

Общината планира и още един пробив - при "Пирогов", по бул. "Пенчо Славейков". Целта е да се използа прекият път покрай хотел "Шипка" и да се създаде алтернативна връзка към ул. "Опълченска", без да се минава през Руски паметник.

Част от гражданите на "Младост", които генерално трябва да стискат зъби до приключването на метрото, пък ще се сдобият с алтернатива на запушения бул. "Ал. Малинов", който осигурява връзката с Цариградско шосе. Успоредно на "Ал. Малинов" ще бъде изграден нов участък, който да свърже ул. "Киприян" със бул. "Ляпчев". Предвидени са и две пасарелки над "Ал. Малинов", за да се демонтират два пешеходни светофара - при спирките на бл. 43 и ХМС.

Голям проект е и разширението на "Тодор Каблешков", който трябва да стане с по 2 ленти в двете посоки и да осигурява алтернативно, успоредно на Околовръстното шосе, трасе. Тук предстоят отчуждителни процедури, защото булевардът трябва да се свърже с ул. "Сребърна".

Алтернативно трасе е предвидено и за Княжевското шосе. Задръстванията в този вход към София са големи, а възможност за разширяване няма. Затова общината планира да се изгради алтернативен път от местността Черния кос, през района на танковата бригада в Горна баня.
Снимка: Михаела Катеринска
Бул. "Пенчо Славейков". Такива колони в столицата вече могат да се видят и извън пиковите часове.
СНИМКА: БГНЕС
Понякога конските сили не стигат за движение в София.
23
7631
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
20 Април 2007 02:23
Звучи поносимо. Сроковете са нормални, като сложим 5 години закъснение стават що годе приемливи . Щастливи дни ще настъпят за прекрасната ни столица .
20 Април 2007 03:00
Ще има ефект от метрото, но ограничен.
Общественния транспорт е за общество в което хората отиват на работа, работят и после се връщат в къщи.
Половината от Софиянци не работят в общоприетия смисъл а кръстосват напред назад по цял ден по "далаверки" и ще продължат да ползват коли.
20 Април 2007 04:28
Линиите са радиални с три възлови станции (като в Прага и Атина), трябва да се направи и една околовръстна надземна линия. Авторът казва за линията от Слатина до гара Пионер, но всъщност трябва да се възстанови старата околовръстна цялата - от Пионер до Хладилника (съществува) и оттам по ул. Сребърна и надолу край парка до Коньовица, дето да се свърже със съществуващата покрай стадион Септември - Зап. парк - Зах. фабрика - Триъгълника - Централна гара - Подуене - Слатина - Пионер. Да има безплатен преход на метрото на Интерпред, Хладилника, Сердика, Зап. парк, Триъгълника -Ц. гара и Подуене. Извън центъра и метрото да излиза над земята, ако трябва на естакада.
20 Април 2007 08:26
Че има полза от метрото - две мнения няма. Друг е въпросът, че колкото и да е бързо и удобно, няма да свали гъзарите и депутатите от лъскавите им коли. И батакът по улиците на София ще си остане.
20 Април 2007 09:20
От метрото ще има голяма полза, ако софийският кмет, който сега ламти за държавни постове, си седне на мястото и ускори строителството му!
Както се видя, пропиля хубавото за строителство време тази зима и както се строи лениво и примитивно метрото, явно близките 10 години едва ли ще стигне до кв.Дружба. До кв.Младост бе казано, че ще заработи края 2008 г. Това, по начина, по който вървят работите под ръководството на кмета ГЕРБ-ер Б.Борисов няма да стане следващите поне 5 години!
Но, на него му пука, той си джитка с мощни джипове по относително чист маршрут от Московска все направо по широкия булевард до околовръстното и после хоп в кв.Банкя - няма задръстване!
Този маршрут за Бай Тошо бе измислен ...
20 Април 2007 09:35

В статията се редуват глупост с тъпота.
Метрото в Младост заобикаля жилищните райони и за да се стигне до метрото примерно над 80% от живеещите в Младост трябва да вървят пеша и то бързо над 15-20 минути, а някои и над половин час. Да се каже просто метрото ще свърже Младост с Дружба и проява на абсолютно неразбиране как ще се ползва метрото. Метрото фактически ще с еокаже една голяма тесла за повечето живеещи в Младост и Дружба. Ще им премахнат или разредят автобусите, на това отгоре ще трябва да ползват още едно или две превозни средства допълнително, т.е. пътуването им се оскъпява значително.
Да се очаква, че баровците ще слязат от колите си, за да се возят на метрото май е върха на глупостта. Всичките тези очаквания за намаление на трафика дето са написани в статията евентуално можеше да ги има, естествено в доста по-малък размер, ако метрото тръгне днес, а не след година, две, три, пет, десет, ...
20 Април 2007 09:46
nihonjin говори за себе си.

Иначе идеите са хубави само не разбрах пари от къде? (изкл. ония потенциални 283 млн.)

Ако ще се реализират наистина всичките тея Убавини, ще са нужни поне 10 пъти по толкова!

Явно както обикновено, за сега сме на етапа "дайте да даваме"
20 Април 2007 10:02
Г-да общинари, като говорите за пробиви защо не сте включили и връзката между Хладилника и Симеоновско шосе , която се вие зад Зоопарка.Минете някоя сутрин там в двете посоки и ще видите за какво става дума...
20 Април 2007 10:07
Стига сте обвинявали кмета. Метрото се строи толкова бързо колкото средства се отпускат от бюджета за него. Ако държавата прибира по 100 млн. всяка година....
За София има лек. И той е да се осигури максимално бързо ресурс за изграждането на необходимата инфраструктура - метрото, паркинги, гаражи, нови превозни средства. Но трябва да се започне с нещо.
Аз съм за това общината да наложи такса център. Тоест, който иска да пътува с колата си през центъра да си купи винетка - напр. месечна 50 лв. Парите от тези винетки да не могат да се използват за нищо друго освен за изграждането на транспортната инфраструктура.
Също така, общината до предостави безплатни паркинги на живеещите в центъра. Който не иска да ползва този паркинг обаче да бъде така добър да си плати за да паркира пред дома си. Това е друг източник на средства.
Кмете, обаче махни паяците. Те пари на общината не носят. Те изхранват себе си и карат софиянци да те псуват.
Така, че кмете може, стига да искаш...
20 Април 2007 10:10
Цезаре, защо трябва да сваля депутатите и гъзарите бе! Достатъчно е да свали от колите хората като мен, които в момента просто нямат алтернатива и ги ползват по принуда.
20 Април 2007 10:55

Отново се допуска същата грешка.
Когато се пише или говори за нещо, то се пише от нормалната гледна точка, как е в белите страни, но се забравя, че тук става въпрос за България и "нормалното" тук не само, че не е приложимо, но е и вредно. Естествено и нормално е в един голям град с размерите на София да има метро. Ненормалното обаче е българското му приложение. Вместо да обслужва пътуващите с градския транспорт на София, то се прави така, че на тях да им е възможно максимално неудобно до степен на безполезност. Говоренето по принцип - "метрото ще облекчи трафика" би било вярно някъде другаде, но не и в България, още повече в София при това наследство оставено ни от мафиянски. Сега метрото в Младост кого ще обслужва: Била, Деница, Хит и Бизнеспарка, Арена, Технополис и Комо. Това е. От над 150000 жители на Младост колко живеят в близост до изброените, за да ползват и те метрото?
20 Април 2007 12:22
Преполовихме 2007 година!!! НИЩО и никъде не се строи в София! - изключая метрото. Само се говори - за тангенти, пробиви, отпушвания и ...светли мечти! Няма ли най-сетне една глава в това кметство да предложи план за спешни краткосрочни мерки с ниска стойност и висока ефективност, каквито са повече от НАЛЕЖАЩИ! Съществуват не повече от 10 "тупика" които могат съществено да разтоварят трафика! Защо не се правят, а непрекъснато се чертаят велики планове, които НЯМА да видят бял свят в следващите 10 години! ПЕТРЕ Д. - СПИШ!!!!
20 Април 2007 13:58
Гледам някои плюят, колкото да напишат нещо. Който е по-далече от метрото, ако е мързелив, се качва на колата си до метростанцията. Това хората в Люлин го правят от доста време.
20 Април 2007 14:17

гошо,
пишеш в стил "защо трябва да е лесно, когато може да е трудно?"
Става въпрос, че ние плащаме данъци, а тези пари вместо да отидат за улесняване нат ранспорта ни, в случая отиват за затрудняването му. Нищо не пречеше метрото да мине по-средата на Младост 3 и Младост 4 - има място, но така щеше да заобиколи Хит с две-три спирки на автобуса и това не стана. Най-зле в транспортно отношение са Младост 4 и Младост 3, а точно тях метрото старателни ги заобикаля. Не става въпрос за кой го мързи и кой не - подобен въпрос може да възникне само в някоя болна глава. Като вали - мързи ли те или не, да ходиш под дъжда или снега? А като си на повечеко години мързи ли те или просто нямаш физическите възможности на някой многознайко?
20 Април 2007 14:58
Не е задължение на метрото да спира до всеки блок.
В Люлин също метростанциите са малко.
Но има вътрешноквартален автобусен транспорт.
20 Април 2007 16:08
Лунатик,
карай докрай - не искам метрото да спира пред всеки блок, а вместо в асансьора да влизам в вагона на метрото.
Въпросът беше прост - след като има място за преминаването на метрото през Младост 3 и Младост 4, защо бе избран маршрут/по-дълъг и с остър завой на Деница/, който ги заобикаля отдалеч? Отговорът вероятно се крие в разните лобита - на собствениците на магазините, на маршруткаджиите/ще останат без клиенти/, за да не останат без работа шофьорите на градския транспорт, за да използваме всеки ден 4 билета вместо два, за да напълним гаража на бизнеспарка, ...
20 Април 2007 16:26
Хикса е прав. Метрото трябваше да си мине под Цариградско и после нагоре по Ал Малинов ама тоя гей Софиянски(дали щото е толкова псуван та върви все надолу?) само потроши парите.Тия пари можеха да се използват с пъти по ефективно.Гръмнаха с големия топ и отрепаха ... една гарга
А и докато не направат пробив от Младост 3/4 през Горубляне до Цариградско Ал Малинов ще продължава да си е ад
20 Април 2007 17:17
Не попържайте Бойко Борисов. Все пак той като кмет тази зима доказа себе си и показа на всички столичани, че с акъл и организаторски способности, безпрецедентно за историята на града, при това с минимални средства, се справи блестящо със ... снегопочистването.
20 Април 2007 17:24
XYZxyz,

ако искаш метрото да ти спира в мазето, ориентирай се към наскоро изникналата китайска стена в Дървеница преди новия мост за младост 1.
Май все още има непродадени апартаменти. И ще си живееш щастливо по разписание.

А за лобитата, според мене хората в Младост не са много прецакани, питай тия в Дружба, които заради прословутия комплекс "Цариградски" съвсем изгубиха метрото като транспорт.

Но иначе си прав , че сега метрото ще обикаля хипермаркетите и бизнес парка за сметка на Младост 3 и 4.
Но засега ти си един от малкото, дето протестират. Другите ще се сетят когато е късно. Затова е справедливо да плащат по 2-3 билета.
20 Април 2007 17:53
Столичани ще спестяват дневно заради намалената продължителност на пътуването 65 000 часа, което изчислено като стойност за един човекочас работа при средна заплата се равнява на 47 616 лв. на ден, са изчислили от общината.


Аз лично възнамерявам да прекарвам спесетеното време в сън у дома, а не в труд на работното си място, така че общината може да извади моя пропорционален дял от 47 616-те лв.
20 Април 2007 18:35
КАК СЕ ПЛАНИРА ИНФРАСТРУКТУРА - ИСТОРИЧЕСКИ БЕЛЕЖКИ
Много преди тази дума "лобиране" да влезе в речника на българина, нейният смисъл и съдържание са били генетично заложени в главата на българина.
Първият кмет на София, избран след избори за общински съветници Тодораки Пешов, кметувал от 30.12.1878 до 13.09.1879 си построил дом в централната част на София. След това изкупил на безценица много парцели, подредени един до друг и така се оформила частната кметска улица "Раковска". И това той постигнал само за 9 месеца кметуване!
Така кметът поставил своеобразен рекорд и сложил началото на една традиция.
За това свидетелстват историците на София от края на ХVIII и началото на ХIХ в. (А тези от ХХ и началото на ХХI в. подтвърждават, че тази традиция не само се е запазила до наши дни, но и се разширила, обогатила и издигнала до непознати висоти.)
Скоро, както трябвало да се очаква, кметският рекорд бил сериозно подобрен. Княз Фердинанд, дядото на известния на всички наши съвременници с политическите си и други изяви Симеон, започнал да си харесва апетитни имоти, през които се предвиждало да мине път или жп линия. Ако съответната община не му ги "подарявала в знак на преклонение пред особата", съответната инфраструктура леко мръдвала покрай другото по-разумно и благодарно селище.
Така ден след ден, месец след месец, година след година, историята стига и до софийското метро. Сега 1 кв.м. офис в онова голямо здание, дето от едната страна е закръглено и се намира до спирката на метрото срещу Интерпред, се продава по 2800 евро. Ако я нямаше спирката, нямаше да го има и онова здание, закръглено от едната страна, дето 1 кв.м. офис се продава по 2800 евро. Анадънму!
Та такива ми ти работи с маршрута на метрото.


Редактирано от - Zmeja на 20/4/2007 г/ 18:55:25

20 Април 2007 18:51
Маршрута на метрото е настина яко побългарен. В белите страни 1 линия се строи от най-далечното и зле транспортно квартал, през гарата та до центъра (или в обратен ред, зависи как там е града). Тука обаче първа линия се построи малоумно от никъде за никъде, та затова всичките ми приятели и познати от Люлин (поне 15 на брой почти не ползват метрото). Та как да го ползват, като ако погледнете маршрута, там има само една спирка, дето се именува люлин, и тя излиза на голо поле, което за щастие сега е запълнено с някакви магазини (била, мила и пр.), а от другата страна стои ромското гето. За Люлин с 10 те му микрорайона 3 -те реални спирки (последната курдисана в индустриалната зона, разбира се, защо да е в квартала) е супер неудобно. Освен това транспортната структура продължава да е разделена по линията северни/южни и райони и настоящата структура на тази линия хич няма да промени това (евентуално през 2010 ще има връзка към младост 1, но какво ли от това). А защо да ползваш автобус и метро като пътят пак се увеличава, цената се вдига и просто можеш да се качиш на маршрутка? Малоумие.
20 Април 2007 19:17
Няма смисъл да гледаме в паничката на белите страни. Там не строят 7 км за 30 години. Да не говорим за Сингапур, където разширяват метрото с отсечки и станции извън града. Планирали така да стимулират разрастването на града в тези посоки. Милите . Я да доде бае ви Ганя , да ви светне как стават работите.

Но според мене след 20 години, когато регионалната политика на ЕС даде първите плодове в БГ, нещата ще се регулират от само себеси. Дотогава бат Бойко ще смята как столицата става 2-3 милиона и ще се публикуват в пресата диви планове за жителство, тунели под и над, бъл. българия на 10 нива и прочие.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД