:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,682
Активни 778
Страници 30,247
За един ден 1,302,066
Интервю

Избирането на медсестрите в ЕП ще вдигне цената им пред Кадафи

Соломон Паси, бивш външен министър в правителството на Симеон Сакскобургготски, разкрива подробности от тайните преговори, които България е водила, за освобождаването на осъдените на смърт българки
Соломон Паси
- Днес е много ключов ден от гледна точка на съдбата на медицинските ни сестри в Либия и отношението на обществото към този проблем. Върховният административен съд ще се произнася по казуса по искането на партията "Ред, законност и справедливост" дали да имат право да бъдат кандидатирани за евродепутати или не петте медицински сестри и д-р Здравко Георгиев. Нямаше ли да бъде добре, ако България беше излъчила наистина един ярък символ на протест срещу безсилието да се помогне на медицинските сестри, като с много по-консолидирани усилия беше направено така, че те да бъдат кандидатирани?

- Становището на юристите на НДСВ е, че законът и специално клаузата за уседналост не пречат на медицинските сестри да бъдат кандидатирани, защото се смята, че те са поставени в състояние на неуседналост при форсмажорни обстоятелства, а не доброволно.

Това, което ние трябваше обаче да изчислим, е дали политически е добре да бъдат кандидатирани нашите медицински сестри и д-р Здравко Георгиев и да бъдат виртуално изпратени в Европейския парламент. И нашият категоричен отговор е, че това нямаше да бъде добре за тяхната съдба. Може би това щеше да бъде добре за нашето самочувствие. Може би щеше да бъде добро за нашата съвест, че ние сме направили и тази последна стъпка, бих я нарекъл стъпка на отчаяние, но това нямаше да бъде добре за тяхната съдба, най-малкото поради една основна причина. А тя е следната - сега полковник Кадафи държи в ръцете си петима пленени редници, в момента, в който бъдат избрани за европейски депутати, те ще се превърнат в петима пленени генерали, а както знаете, цената на пленения генерал е много по-голяма, отколкото на пленения редник. И всички преговори с Кадафи, които са започнати още от 1999 г. и които получиха нов тласък по времето на правителството на НДСВ, може би щяха да бъдат зачеркнати и всичко да започне отначало.

Какво стана от 2001 г. насам? Първото нещо, което ние успяхме да направим, е да превърнем съдбата на медицинските сестри в национална кауза, в национален въпрос, във въпрос на всички български институции. Второто постижение е, че ние успяхме да внушим на полковник Кадафи, че това дело не е само наше бреме, това дело ще бъде и негов проблем. Третото нещо е, че превърнахме този проблем от национален в интернационален като привлякохме и ЕС, и САЩ. И за да се стигне до това писмо на президента Буш, което смятам, че е кулминация в отношението на САЩ към делото, трябваше да водим многогодишни преговори, които ги започнахме на времето с Колин Пауъл, след това ги продължих с Кондолиза Райс и сега са довършени между сегашния външен министър и американската администрация.

- Т. е. зад това писмо на Буш се крият усилия на българската дипломация?

- Категорично. Мога да ви уверя в това, че за да стигне президентът Буш до това писмо, лично той е имал, хората от неговия кабинет, хората от неговото правителство са имали многобройни разговори с българските си контрагенти. Аз съм бил свидетел на един от тези разговори, аз съм бил свидетел на поне три срещи на Симеон Сакскобургготски с президента Буш. Президентът Първанов е говорил също с Буш по този въпрос.

- Заедно с това обаче в стенограма от разговор на президентския екип от 29 и 30 март тази година в Пампорово може да бъде прочетена реплика на един от външнополитическите секретари на президента - посланик Емил Вълев, който допуска, че е възможно да няма резултат в многостранните усилия. И тогава, казва той, нещата трябва да се върнат във формат на двустранни разговори. Значи се очертава кръговрат, не може да се направи пробив.

- Когато се прави мозъчна атака, много хора изказват мнения. При всички случаи, връщане назад, към двустранен формат, не може да има. Либийската страна много дълго време се стремеше към това. Либийците много пъти искаха от нас да не изнасяме този въпрос на международния терен, тъй като си даваха сметка, че на международния терен ние сме много по-силни. Ние сме много голямо семейство от 27 европейски държави, от 26 натовски държави. В рамките на тези две семейства за нас е много по-лесно да съберем нашата подкрепа, отколкото, ако играем самостоятелно. Веднага може да преведем примера за снопа с пръчките на хан Кубрат, ние сме в момента в сферата на този сноп.

- Въпросът е кой е Кубрат в един такъв сноп. Имаше ли момент, в който да е съществувало усещането, че сме близо до благоприятна развръзка?

- Имаше такъв момент, той вече е част от мемоарите от нашето управление. Ние водихме около половингодишни преговори с фондация "Кадафи" по една схема за разсрочване на либийския дълг към България, в рамките на която да бъде поставен и въпросът за освобождаване на медицинските сестри. След шест месеца преговори стигнахме до един много изгоден и благоприятен за България вариант - либийският дълг е около 53 млн., или поне по нашите изчисления тогава беше толкова, ние се бяхме договорили на предварителния етап половината от този дълг България да си получи обратно, което е една много голяма сума за получаване на дълг, 25% от останалата сума да бъде инвестирана в болница, която да се построи в Бенгази от българска фирма за лечение на СПИН, и 25% да бъдат сконтирани, което е една много ниска, според мнението на финансовите експерти, ставка.

- Защо не се получи?

- Трябваше да имаме заседание на съответните министерски съвети, те в четвъртък и ние в четвъртък. Аз дори имах самолетен билет да пътувам в петък за Либия, за да подпишем това споразумение. Нашият МС след много дълги и подробни, задълбочени разсъждения и дискусии прие като изключително изгоден и за България, и за цялото това дело този вариант. И в момента, когато се прибрах от МС в министерството, ми се обадиха от либийската страна и казаха: "А бе, извинявай, недей да идваш утре, защото ние го поставихме днес на нашия Министерски съвет този въпрос, който толкова време дискутирахме, и нашият министър-председател каза, че ние не плащаме лихви, защото според ислямското право лихвите не се признават като реално съществуващи". По този начин шестмесечните усилия бяха зачеркнати. И това е просто едно поредно доказателство как двустранните преговори няма да доведат до нищо.

- А защо тогава се наложи четиристранният формат - България, Либия, Великобритания и Германия?

- И Великобритания, и Германия имат изключително богат опит в преговорите с Либия и те показаха, че умеят да постигат, да реализират своя интерес в преговорите с тази наистина много сложна за преговори държава. Но трябва да признаем, че преговорите между Великобритания и Либия, между Франция и Либия, между Германия и Либия, във всеки от трите случая - единият беше самолетът над Локърби, другият беше дискотеката "Лабел", третият беше френският самолет в Африка, продължаваха средно над 15 години. Така че дори и да се постигне успех в някакъв случай, той е плод на много дълги усилия. В нашия конкретен случай ние сме в по-благоприятна ситуация и не очаквам 15 години да се преговаря, защото Либия вече е много по-интегрирана в международната общност, отколкото беше преди 5 или 7 години.

- Приключен вариант ли е идеята за размяната на либиеца Меграхи (осъдения по делото "Локърби", бел. ред.) срещу сестрите?

- Това беше наистина едно от исканията, които либийската страна ме помоли аз, като външен министър, да отнеса към Британското външно министерство и към моя тогавашен колега Джак Стро. Това бяха разговори с външното министерство на Либия и с фондация "Кадафи", с които поддържахме еднакво добри отношения, макар че, въпреки желанието и на фондацията, и на министерството, решението беше много високо над тях. Помолиха ме да предам това искане на британската страна. Аз си давах сметка, разбира се, че то няма да бъде удовлетворено, тъй като ситуацията във Великобритания не позволява такова нещо. Помислете си - и ние у нас да имахме такъв случай, в никакъв случай не бихме реагирали по този начин.

Казах лично на Джак Стро: "Би ли помислил на тази тема?", той каза: "Изключено е дори и да помисля, защото общественото мнение при нас е толкова чувствително по темата "Локърби", че аз дори не мога да поставя на дискусия такъв въпрос".

- Джак Стро ви е отговорил по начин, който ни кара да мислим, че е зачеркната и възможността да се мисли за размяна на Меграхи срещу сестрите.

- Е, все пак това е история отпреди три години. За три години е възможно британското обществено мнение да се е променило и отношенията между Либия и Великобритания да са се променили. Може да има еволюция. Не казвам, че нещата, които са били невъзможни преди три години, продължават да са невъзможни и днес.

- Т.е. в този същия кръг ли ще се въртим като възможности за решаване на кризата или трябва да се търсят и други?

- Трябва да се търсят нови възможности. Една от сериозните нови възможности е желанието на Либия да се включи в редица инициативи на ЕС.

- Вие продължавате да смятате, че по-интегрирана Либия е по-добър шанс за нашите сестри, а не за Либия?

- Това е категоричното мнение на цялата международна общност - че много по-лесно се преговаря с една интегрирана държава, отколкото с една изолирана и поставена в ъгъла държава.

- Оценявате ли като ваша грешка, че благодарение на лични ваши усилия Либия получи една от най-възможните си форми на интеграция - правото да председателства Комисия по правата на човека в ООН?

- Не смятам, че това беше грешка. Напротив, по този начин ние създадохме един нов канал за преговори с либийците. Изваждане на нашите медицински сестри от затвора, поставянето им при по-благоприятни условия, редовни медицински и прочие грижи нямаше как да бъде постигнато, ако нямахме диалог с либийците. И, разбира се, и Западът трябва да покаже на либийците, че не си играе с този случай. Тука трябва да споделя едно мое лично неудовлетворение - вдигането на оръжейното ембарго от страна на ЕС. Но тогава ние не бяхме членове на ЕС, бяхме само наблюдатели. И аз си позволих да спомена, че смятам за нецелесъобразно вдигането на оръжейното ембарго, защото то именно щеше да бъде една разменна монета, един механизъм за преговори. Но, разбира се, като страна наблюдател ние нямахме право на глас и далеч по-мощни интереси движиха решението на ЕС.
Снимка: Пресфото БТА
19.05.2004 г. Соломон Паси като външен министър посети осъдените на смърт български медицински сестри в затвора в Бенгази.
Снимка: Архив
Полк. Муамар Кадафи предпочита да преговаря двустранно, а не с целия ЕС и САЩ.
Снимка: РОЙТЕРС
Американският президент Джордж Буш изпрати писмо до Кадафи за българските медици, но либийският лидер отказа да приеме неговия пратеник Джон Негропонте.
40
2554
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
20 Април 2007 01:24
Тинитири-минтиритата на този НЕ засужават дори да бъдат прочетени! Камо ли да бъдат коментирани!

Редактирано от - paragraph39 на 20/4/2007 г/ 01:26:05

20 Април 2007 01:29
как ли пък не ще вервам на паси, некаква далавера е връткал и сега измисля приноси, по тв забрани протестите срещу кадафи а единственото успешно средство срещу диктатор е публичен натиск, после икономически при неуспех други санкции
20 Април 2007 02:35
Явно г-н Паси все още не е разбрал, че целта на избора на сестрите е да се стимулира ЕС за по-активна позиция, да се обърне внимание на световната общественост за тази несправедлива присъда, да се види, че надписът на лентичките се подкрепя с дела, да се види доколко бълг. народ може да е единен при нужда, че за България няма никаква полза да има евродепутати, защото няма да работят за България, че ..., че ... и т.н. И че за нещо подобно е трябвало да се сети овреме, а не сега да увърта.
20 Април 2007 03:12
Тази Информация в днешния "Сега"/от страница "България"-рубрика "Накратко", колонката вдясно/ НЕ ни е дадена за коментар във Форума?! Защо ли ?! Нима събитието НЕ подлежи на коментиране?! А?!
......................................... ......................................... .....................................
НАКРАТКО: ЦИК спря клип на "Атака",
тъй като е в нарушение на закона за избиране на евродепутати, според който се забранява използването на агитационни материали, които накърняват добрите нрави, честта и доброто име на кандидатите. В клипа има послание "В Европа - не с национални предатели, а с българи, които могат да казват "не" на фона на снимки на Соломон Паси, Меглена Кунева и Ахмед Доган. От "Атака" заявиха, че ще обжалват решението на ЦИК пред ВАС.
20 Април 2007 04:50
Че Мони е любител политик знаех, ала мислех, че е професионален математик.

"половината от този дълг България да си получи обратно, което е една много голяма сума за получаване на дълг, 25% от останалата сума да бъде инвестирана в болница, която да се построи в Бенгази от българска фирма за лечение на СПИН, и 25% да бъдат сконтирани"

А останалите 25% къде отиват? За рушвет на длъжностните лица?
20 Април 2007 05:26
Чиче, става въпрос за две половинки - едната половинка се връща на заемодателя, а другата половинка се разделя на две други половинки .
20 Април 2007 06:26
"от останалите" е в повече. Поради това Чичо Фичо е прав - като се извадят 50%, 25%от остатъка(=12.5% от цялото) и още 25% остават още неотчетени 12.5%. Обаче, грешната сметка не израз любителско отношение, а на отлично познаване на математиката и на психологията от страна на царския екип. Вярно че това е само интервю, но по навик - винаги сметката изглежда вярна но има и остатък.
20 Април 2007 06:40
киак39 сън го не лови да драще глупотевини и да вре идиорското име на
свинската банда "атака" къде щяло и къде нещяло
20 Април 2007 06:58
"Че Мони е любител политик знаех, ала мислех, че е професионален математик."
Обущарю, не по високо от обущата!
20 Април 2007 08:24
Нека ги изберат в ЕП, нека им се вдигне цената! Но тогава вече ще бъдат служители на ЕП, не само български жители.
20 Април 2007 08:58
Дано всичкия този шум помага за спасяването на българските граждани, а не на НДСВ да "вдигне самолета".

Но съм сигурен, че г-н Соломон Паси носи повече негативи за казуса с българите в Либия, с публичните си прояви. Ако може да помогне в случая нека го прави деликатно. Сигурен съм, че не може защото досега да го е направил и резултата да е налице.

Не е необходимо да се хвали с кого е ял и пил в Америка. Едва ли ще притесни Муамар Кадафи, освен кулинарно.
20 Април 2007 09:25
Чичо Фичо,
Моите почитания за математическата забележка и за наблюдателността.
Аз пък да питам дали някои знае какво значи на сегашен бълг. език "25% да бъдат сконтирани"? Да бъдат изчислени като някаква стойност, осъвременена към даден момент? Да бъдат анулирани? Да бъдат дискаунтвани? Да бъдат разделени между преговарящите?
Човек с една десета от нормалното чувство за срам и отговорност би трябвало поне да си мълчи след размахването на Корана, а тоя продължава да бълва помия ...
20 Април 2007 09:27
Мен ме смущава и един такъв факт.Че при един такъв долнопробен тип, който е мърсувал на поразия, му ходят на крака и си разговарят на глас.Обикновено това са и хората, които ни цитират Чехов, че у човека всичко трябва да е красиво.Краставите магарета, които се чешят, вместо да бъдят навряни на коня в това, продължават да умирисват обществото.
20 Април 2007 09:30
Доста ценно признание на (не)евреина Паси за провала в тихата му дипломация с Кадафи. Но в случая не е виновен само той. По голяма е вината на драгалевския мангал, който сега се спотайва като бълха в гащи криейки се зад гърба на Гоце.
20 Април 2007 09:39
ти винаги знаеш единствения и истински виновник. щастливец.
20 Април 2007 09:46
На тоя индивид мястото му е зад решетките.
20 Април 2007 10:11
........... ционистка Дългът отдавна е изтъргуван в полза на Либия, от което няколко души политици напълниха яко сметките с комисионни за противодържавния си сговор.
20 Април 2007 10:14
Паси е прав.Политическата демагогия на АТАКА и Сие. Ще навреди на сестрите.Няма и на тях да им помогне.Българина няма да подкрепи лицемери.
20 Април 2007 11:29
Не отчели, че мусюлманското право не признава лихвите!?????????

-
Защо - от незнаене?
Едва ли.
Вероятно нарочно - за да казват - ето на, направихме всичко, но ислюмското право е виновно.
20 Април 2007 11:35

След като Паси като министър на външните работи и правителството на националното движение симеон втори като цяло, не свършиха нищо полезно по въпроса за медицинските сетри, а действаха в тяхна вреда, поне този да беше си замълчал. Но явно на някои хора чувството за срам им е непознато.
20 Април 2007 11:48
Соломон Паси и неговата възтиха дипломация, от която произлязоха толкова вреди за България
20 Април 2007 13:59
Точно пък той има най-малко право да говори по този случай, при положение че с Надка когато беше наистина нужно не си мръднаха пръста..ходил бил да преговаря!1Няма да го коментирам даже!!!
20 Април 2007 14:20
само ще коментирам снимката - най-горна, явно поставена с цел визуална подкрепа на соломоновите думи за ангажираност към казуса. на практика обаче, именно тя визуализира небрежността и безхаберието: нека поразсъждаваме - на тази снимка виждаме Паси /в качеството на министър/, Гери Грънчарова /в началото на нейната шеметна кариера във външно/ и други по-малко познати, но от близкото обкръжение на министъра, лица /някои от които също останали в структурата на външно/ изтъпанчени /като за снимка, как иначе/ пред сестрите, които или не са съвсем в кадър или свенливо надничат иззад гериното рамо. не знам дали някои още си спомня /човешката памет е къса/ за друг един гаф соломонов - в посолството в Либия бе пратена друга негова... да я наречем служителка, преди това шеф на прес-центъра /явно оттам се тръгва нанагоре/, която възмути либийците по време на едно от поредните заседания. външният й вид на несвенлива българска мома, както и изцепките й, нехарактерни и недопустими в една арабска страна, още повече при дадените обстоятелства, бяха лош тон и тактика в този деликатен случай. въпреки това обаче, служителката не бе изхвърлена от системата на МВнР, а възнаградена с нов мандат - този път на по-приемливо за нейния натюрел място: Берлин. а иначе, да, може би на фона на други - онова правителство се постара най-много, макар усилията да бяха лошо разиграни.
20 Април 2007 16:53
Да-а-а, като гледам форумът днес е пълен с бивши непрокопсали служители на МВнР, които не са успели да намажат нищо по времето когато Паси беше министър и сега оперират енергично манивелата на говномета.
20 Април 2007 17:10
Зевзек, надявам се постингът ти е майтап. Защото когато някой се е и....л на метеното, трябва да си мълчи в ъгъла, а не да се изказва кУмпетентно, когато вече не носи отговорност-т.е. когато вече не е външен министър и когато неговата партия не направи нищо по въпроса с медиците и ЕП. Както каза ХиксИгрекзет, някои хора са такива гьонсурати, че думи нямам.
20 Април 2007 17:36
зевзека явно се изказва, според собствените си ограничени разбирания за реваншизъм. но, нищо ново под слънцето българско - както е казал Еразъм Ротердамски, когато повръщаш, гледай да не цапаш околните. а такива като зевзека те отказват да коментираш каквото и да било, тъй като тълкуванието се пречупва през призмата на някакъв личен интерес, вместо по същество. aucun n'est prophete dans son pays.
20 Април 2007 17:41
Соломон Паси, еврейнът, е направил много повече за България, отколкото който и да бил български православен министър на външните работи. Нищо и никаква малка България, едвам изпъплила изпод смръдливия руски ботуш, стана член на НАТО и ЕС благодарение на Паси и Симеон. Но чакай ти нашенския простакелчо да ти каже едно благодарско. Има да чакаш. От българските държавници Паси беше най-активен по делото на сестрите, докато всички останали само се почесваха по задниците.
20 Април 2007 17:50
Тъй де, Принцеске, тъй де. Не можеме да простиме на Паси, че бил изпратил оная, хммм, цитирам те, "да я наречем служителка, преди това шеф на прес-центъра /явно оттам се тръгва нанагоре/, която възмути либийците по време на едно от поредните заседания. външният й вид на несвенлива българска мома, както и изцепките й, нехарактерни и недопустими в една арабска страна, още повече при дадените обстоятелства, бяха лош тон и тактика в този деликатен случай."
Е, не Принцеске, за да бъдем в тон с обичаите на арабската страна, трябваше да му пратим на Кадафи една забулена, свенлива, българска мома, която да гледа скромно в земята, за да се харесаме на международния терорист Кадафи и на неговата шайка "в този деликатен случай" на съдебно и политическо безобразие.
20 Април 2007 18:09
тая гад еврейска още ли мърда.гласува за падането на санкциите срещу либия и срещу какво в замяна.боже защо си извел евреите от пустинята
20 Април 2007 18:09
Ставането на нечий член не е гУлема работа и държавно постижение. Виж, учредяването на нещо е друго. Но сателит-изирането край големите-о, извинете каков постижение! За сметка на това 500 и кусур българи гният по чужди затвори, част от тях с недоказана вина. Да не продължавам....С.Паси не е единственият виновник за ситуацията, това е ясно, но определено допринесе доста за настоящата ситуация, така че е най-добре да си трае! А не да лае, когато вече е безопасно!
20 Април 2007 18:18
каквито са им паситата на йодейск7ите смрадове, такива са им и зевзеците. Проклет да е Саксофонеца, който заедно с този калтак набута в правителството си още 4-ма йодейци, сторили на България само вреди и мръсотии!
20 Април 2007 18:27
Какво можем да очакваме от един юдей, евреин, който не защитава Българските интереси а си гледа еврейските.Недопустимо е този човек да е във властта, да ни управлява един масон.Защото Израел изравни Ливан със земята миналата година заради няколко техни войници а сега някакъв си техен човек ще прави разсъждения за нашите медици. Жалко е че този същия човек беше външен министър на страната.
20 Април 2007 18:52
Ха така, изокахте ли си мъката бре, антисемити такива.
Това ли ви е зорът на вас, че Паси бил еврйн, а?
20 Април 2007 18:56
Зевзек, нито на едно място НЕ споменах, че Паси е евреин. Чети внимателно. А и има един много неудобен въпрос-това че аз не проявям антисемитски настроения, не значи че в Либия няма такива. Май е тъкмо обратното. И си мисля, че може би факта, че изпращахме евреин в арабска държава да преговаря, също не беше в наша полза. Но само това дипломатическо неудобство да беше, айде, както и да е. Тук става въпрос за дела, не за гени.
20 Април 2007 19:25
Злоби,
Как не, я глей Васукито Свежарковитц какво се запенило над йодейте, ще му изфръкнат зъркелите. От 8 без 20 вее перчема срещу ционистите. Проклетисва йодеите, като червена бабичка проклетисва капитализЪма.....
20 Април 2007 19:27
да, така е. Но както вече споменах, и пасито е болен от тоя синдром-не си мръднах повече от пръста на левия крак за темата, а сега вече не съм власт и мога да давам компетентни оценки. Ай сиктир.
20 Април 2007 21:12
ндсв е сформирана от бивш червен елит, военно разузнаване, масони, за симеон има разработка паразит на дс, авиационната фирма с парите на майка му пък купило кгб, тея ме вкарале в нато, или са причина за писмото на буш, кадафи стана излишен, казаха му го и от саудитска арабия а паси, смешен отвсекъде слуга
20 Април 2007 21:47
Васуки, хал кя хе?
20 Април 2007 22:26
imago,
Това на какъв език е? Светни ни, че ние сме малце прозди....
20 Април 2007 22:50
Езикът е глухонемски! Той е много разпространен сред Секскобургидиотските поданици. Разбираем е за дебили с антиционистка диагноза и други такива. Както посочих по-гори, принадлежи към групата на саксидиотските езици.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД