:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,845
Активни 683
Страници 23,410
За един ден 1,302,066
СТРАТЕГИЯ

Как се излиза от Ирак?

Пътят е очертан от съюзниците във Виетнамската война
Пресфото БТА
Президентът Георги Първанов (в средата) посети на 26 април 2004 г. българския контингент в Ирак, намиращ се тогава в базата Кило в Кербала. По пътя от летището кортежът му попадна под обстрел. По-късно българите бяха преместени в Дивания, а след това отидоха да охраняват бежанския лагер Ашраф, който е относително спокоен.
Има нужда ние, българите, а и не само ние, да участваме във формирането на стратегия за изход от Ирак, каза президентът Георги Първанов при представянето на екипа си в понеделник. Като върховен главнокомандващ той предложи да разговаря със съюзниците ни за единна стратегия, насочена към приключването на "кампанията в Ирак".

Колкото и общо да звучи подобно послание, в него ясно се долавя нещо конкретно -



България се навоюва в Ирак



и иска да си ходи. Тя не преследва свои цели, от които да зависи оставането й в конфликта. Изтеглянето й е въпрос само на договорка с другите съюзници - за да не я сметнат за дезертьор. Въпросът е кога и как да си тръгне.

Първанов представи вредата от войната с уточнението, че по времето на Саддам Хюсеин Ирак не е бил "фронтовата линия" между демократичната общност и световния тероризъм, каквато е в момента. С други думи, чуждото военно присъствие създава проблема, а не го решава. И за да не бъде обвинен, че се държи непредсказуемо, той припомни, че е бил от малцината, които са се противопоставили на започването на войната.

Някак си обаче е неудобно България да заяви на съюзник като Съединените щати: "Нали ви казвахме? Не слушате - сбъркахте!".



Най-безобидното поведение на нашата дипломация



е да чака Белият дом да си признае грешките, след което тя да изрази съгласие. Вашингтон вече задраска две от трите основания за войната. Администрацията на Джордж Буш най-напред се сконфузи, че не намери оръжия за масово унищожение, които уж налагали през март 2003 г. незабавни военни действия. В началото на април 2007 г. пък разсекретен доклад на Пентагона потвърди, че Саддам Хюсеин не е поддържал връзки с Ал Кайда и не е бил спонсор на международния тероризъм.

Остана третото основание: заменянето на диктатурата с демокрация. От него половината е вече в историята - диктатурата падна, а Саддам е в гроба. Последната обща цел, която ни задържа в Ирак, е демокрацията. Тя обаче е толкова постижима, колкото изграждането на социализма в Афганистан от съветската армия. Американците воюваха и във Виетнам в името на демокрацията и западните ценности. Ако трябваше да стоят до постигането на целта си, и до днес щяха да са там. Но започнаха да се изтеглят през 1973 г., изпреварени от съюзниците си. Не е вредно



президентството на България да изучи чуждия опит



Както сега има "Коалиция на желаещите" в Ирак, така през Виетнамската война имаше "Сили на свободния свят". Под тяхното знаме президентът Линдън Джонсън събра седем страни - Австралия, Испания, Нова Зеландия, Тайван, Тайланд, Филипините и Южна Корея. Франкистка Испания и чанкайшистки Тайван се записаха символично заради каузата на антикомунизма, без да имат съществено военно участие. Филипините служеха главно за тилова подкрепа, защото приютяваха двете най-големи американски бази зад граница - военноморската "Субик бей" и военновъздушната "Кларк фийлд". Тайланд се включи, за да води от 1964 до 1972 г. заедно с ЦРУ тайна война в съседен Лаос, за който по роднинска линия смяташе, че трябва да бъде в неговата, а не във виетнамската сфера на влияние. Подобно е и традиционното съперничество между Банкок и Ханой за Камбоджа.

От останалите три държави



най-верният съюзник на САЩ във Виетнам



бе Южна Корея. Тя изпрати втория по численост контингент след американския и играеше роля, както Великобритания в Ирак днес. 300 000 южнокорейски войници се извъртяха на служба във Виетнам от 1964 до 1973 г. - т.е. от началото до края на американското военно присъствие. 5000 от тях загинаха, а 11 000 бяха ранени. Тяхното усърдие не може да ни служи за пример, защото бяха там с убеждението, че воюват със Северна Корея, която пък бе изпратила пилоти с повелята да бранят виетнамското небе като свое. Освен това 2 млн. северновиетнамски войници бяха облечени в дарени им от Ким Ир Сен униформи и това ги правеше още по-омразни противници на Сеул.



Положението на България в Ирак може да се сравни



по-скоро с участието на Австралия и Нова Зеландия във Виетнам. И в двата случая става дума не за друго, а за съюзнически дълг заради военни блокове. България се намеси в Ирак, за да заслужи благословията на САЩ за членство в НАТО. Австралия и Нова Зеландия трябваше да оправдаят съществуването на военния си блок АНЗЮС, свързал ги в троен съюз със Съединените щати.

Но Австралия не е добър пример, защото след Втората световна война сякаш е възприела олимпийския принцип, че важното е да участва в чужди конфликти, какъвто и да е резултатът. Канбера с охота изпраща войници щом я поканят, загрижена да я смятат за част от Запада, а не от нейде си. От 1962 до 1970 г. през Виетнам минаха 50 000 австралийски войници, от които загинаха 530, а 2400 бяха ранени. За да има редовни попълнения, бе възстановена наборната военна служба. Това предизвика голямо недоволство -особено след надигането на антивоенни протести по света. В началото на 70-те години Австралия сви участието си и през 1971 г. тихомълком се изтегли от Виетнам - две години преди американците. Тя обаче се преструваше, че се държи до последно като верен съюзник, защото официално обяви края на участието си чак през януари 1973 г., когато бе подписано Парижкото споразумение за възстановяване на мира.



Забележително сходство има



обаче между поведението на Нова Зеландия във Виетнам и тактиката на България в Ирак. В началото на 60-те години Уелингтън се опираше на политиката: ако подкрепяме нашите съюзници, те ще ни бранят. Той обаче се съмняваше, че войната във Виетнам може да бъде спечелена, и за разлика от Австралия се включи много предпазливо. Приносът на Нова Зеландия бе "психологически и символичен", както го определи тогавашният държавен секретар на САЩ Хенри Лодж - нещо като възможност просто да се развее още едно знаме. Затова тя започна през 1965 г. със 120 войници, а във върховия момент на войната през 1968 г. максималното й участие бе 540 души. После си тръгна "тихо, по английски", както бе учена под британски патронаж. Затънали в проблеми, американците не обърнаха голямо внимание на липсата й, защото и с нея, и без нея войната се развиваше зле. Те се примириха с очевидния факт, че нейната помощ не може да бъде друга, освен скромна.



Първанов сякаш върви по същия път:



"Трябва да сме наясно, че след като сме член на НАТО, имаме ангажимент за участие в различни мисии. За съжаление, още нямаме достатъчно капацитет", резюмира той българската позиция в две изречения. Първото бе предназначено за вътрешна консумация, за да обясни на народа защо държавата се е набъркала в такава авантюра. Второто бе насочено към съюзниците и главно към САЩ, за да не разчитат много на българска помощ.

Добре би било да се стигне до общо решение за изтегляне от Ирак, например чрез резолюция на Съвета за сигурност на ООН. Но това е малко вероятно. Външната намеса ще свърши, когато решат американците. Така стана и във Виетнам. Те преговаряха тайно с Ханой, като не сметнаха за необходимо да питат нито съюзниците, нито дори южновиетнамските си марионетки. Така в началото на 70-те години всяка държава се чувстваше достатъчно свободна сама да прецени кога да прекрати участието си.

Такъв граничен момент за Ирак ще бъде краят на 2007 г., до когато важи резолюцията на ООН, оправдаваща чуждото присъствие. България вече се престара, като удължи престоя си до 31 март 2008 г. Ако родната дипломация е запазила поне малко характер, не бива да дава сигнали за по-нататъшни ангажименти в Ирак. Задачата й ще бъде улеснена от президентските избори в САЩ догодина, когато самите американци ще засилят критиките си срещу катастрофалното президентство на Буш. Демократите вече взеха на въоръжение темата за Ирак, а републиканците ще трябва да убедят народа, че слагат край на ерата Буш, защото неговото наследство няма да е гордост за никого.
Снимка: Архив на "Сега"
Новозеландски войници от І-ви батальон водят арестувани партизани от Виетконг в Южен Виетнам в средата на 60-те години на миналия век.
 "Искам ти да нахлуеш в Ирак", пише на плаката, който илюстрира как войната отвори път на международния тероризъм, вместо да го пресече.
42
2921
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
20 Април 2007 01:08
/:/ "...Остана третото основание: заменянето на диктатурата с демокрация..."
......................................... ......................................... .....................................
Терзиев, Терзиев, поне, от кумова срама, да беше допълнил, че "заменянето на диктатурата с демокрация", чрез използване на военни средства от държави-членки на ООН срещу държава-членка на ООН, както и последваща Окупация, е НЕлегитимна и е забранена от Устава на ООН АГРЕСИЯ/ и Окупация/, бе!
Ерго, "заменянето на диктатурата с демокрация" НЕ е никакво годно и легитимно Основание за САЩ, Великобритания и "желаещите", бе!
20 Април 2007 01:21
/:/ "...Първанов сякаш върви по същия път:
"Трябва да сме наясно, че след като сме член на НАТО, имаме ангажимент за участие в различни мисии..."
......................................... ......................................... .....................................
"Гоце", "мисията"- военната АГРЕСИЯ на САЩ и "желаещи" срещу Ирак и ОКУПАЦИЯТА на Ирак !- НЕ са имали и НЯМАТ нищо общо с НАТО, бе!
20 Април 2007 02:14
Параграфе, бе, а ООН като са такавази Велика организация с Устави и прочее легитимноопределящи неща, що не вземат да отлъчат "САЩ-ците" както направиха едно време с ЮАР и да се приключи въпроса?
20 Април 2007 02:23
DEAL,
НЕ става- САЩ /и Великобритания, също!/ имат Право на вето!!!

Редактирано от - paragraph39 на 20/4/2007 г/ 02:24:23

20 Април 2007 03:15
/:/ Как се излиза от Ирак?
........................................
С краката напред!
И с ръце, скръстени на гърдите, и гушнали букет!
20 Април 2007 05:04
Отговарям директно на въпроса от заглавието. Излиза се насран. Особенностите на националните амеркански войни гарантират излизане доста по-късно от колкото диктува здравия разум и напълно остран и освиркан отвсякъде и всички.
20 Април 2007 05:31
По добре да не излизат ако са насрани.Така никои нема да знае.Но и демократите да доидат пак нема да излезат.Щте измислат некои пениз понеже заштото обаче......не се надеваите като лисицата за мъдите на коча когато прескачал слога.
20 Април 2007 05:59
Ма аз и опити не виждам, Параграфе, ( даже от другаря Чавес) на които да трябва да се налага вето, що тъй
20 Април 2007 06:12
Статията е неточна. Целите на България бяха: 1. Връщането на иракския дълг 2. Привелегировано участие във въстановяването след войната... Сметката се оказва без кръчмаря. Както обикновенно.
20 Април 2007 07:47
Комунистически глупории!
Ирак не е далечен и затънтен Виетнам!
Ирак е най важна част от ЕНЕРГИЙНИЯТ‌ ЦЕНТЪР НА СВЕТА.
Ако САЩ и съюзници напуснат, сега, без пълна победа те ще трябва много скоро да се върнат обратно с по големи жертви и разходи да спасяват раиона
от религиозен фанатизъм.
20 Април 2007 08:16
Похвална е подробността и изчерпателността на статията , давща добра историческа ретроспекция за поведението на дребните подлоги на Вашингтон през годините. Само че статията е закъсняла някъде с около 4 /четери/ годинки... Вредите върху българската държава са вече нанесени.Ние сме легитимна цел на арабите и всякакви мюсюлмански радикали и екстремисти. Ползи финализирани нямаме. Само - вреди! Сега и последни да се изнесем , и предпоследни - това никого няма да заинтересува. Ама - абсолютно никого
20 Април 2007 08:19
FL, яво не четеш друго, освен менюто в ресторанта. Иначе щеше да знаеш, че един наистина световноизвестен USA политик - Збигнев Бжежински, има малко по-различен от този на Буш поглед [b]"...за арабските държави единствената работеща форма на управление е ДИКТАТУРАТА..." [/b]Преводът е свободен, но достатъчно ясен. Колкото до демокрация по американски модел - странно, защо ли никой не я иска?
20 Април 2007 08:35
От Ирак се излиза с хеликоптери от покрива на американското посолство. Всички американски посолства по света са пригодени за това. Българското посолство в Багдад няма таково удобство, затова нашите бойци-интернационалисти трябва да се молят янките да ги вземат. Поне офицерите.
20 Април 2007 08:38
Хайде сега ционизъм, какъв изход от това блато?!.. какъвто и да е все ще има кафяво по гащтите и подобни изказвания са меко казано нелепи:
Някак си обаче е неудобно България да заяви на съюзник като Съединените щати: "Нали ви казвахме? Не слушате - сбъркахте!".

...да не кажа направо бсолютни глупости, това не беше никаква грешка, тази война е едно огромно престъпление. И от това му произлиза неудобството на Седефчофф че сме съучастници както и да го погледнеш.
А изход от там (цион за по разпенените късомустачковци ) в момента не виждам.
20 Април 2007 09:15
"че един наистина световноизвестен USA политик - Збигнев Бжежински",
"Известен" за тебе и за други кухоглави ченгета.
Аз не го чета....От него и шефа му Картер ми се повръща!
20 Април 2007 09:17
Ако "критичната точка на войната" е краят на 2007 г., а ние сме се "престарали" (розбирай обещали) да останем в Ирак до края на 2008 г. , няма как, трябва да останем там, дори и след американците. Ангажиментите трябва да се спазват! Пък и някой трябва да остане последен за да загаси лампите, спре водата и заключи вратата на демокрацията.
20 Април 2007 09:19
Какво коментираме, кой как и кога ? Който е надробил попарата , той да мисли! Загубихме хора, пари и време. Спечелихме негативни чуства! Някой пита ли ни дали искаме тази война-не! Вместо без бавене да приберем момчетата, да теглим една черта , да видим ползите и загубите от тази авантюра и да" окачим на въжето" виновните ни сме се закъхарили как щели сме да излезем от Ирак.Ами как-насрани!
20 Април 2007 09:27
...абе гледам израза "насрани гащи" и неговите производни са сред най често срещаните в този форум
20 Април 2007 09:45
Окупацията винаги е нежелана.
И П.Р. Славейков е казал на казаците: "Сега да има кой и от вас да ни освободи!" /виж "Строителите на съвременна България"/
20 Април 2007 09:55
За Буш и сие е ясно, че съд и възмездие няма да има, но за нашите дето ни набутаха в тази клоака, която откъдето и да я погледнеш си е престъпление срещу човечеството, мисля че е възможно.
България била изпълнявала "съюзнически ангажименти". А стига бе! А зад поемането на тези "съюзнически ангажименти" не стоят ли конкретни държавни институции, партии и престъпници от плът и кръв? То и Италия и Япония, а по-късно и България, изпълняваха "съюзнически ангажименти" към Германия...
---------------------
"Нам, татарам, НЕ все равно - что малина, что говно"
20 Април 2007 10:48
Статията представлява ретроспективна справка плюс жалък опит да се замаже насирането на тукашните подлоги на USrael, наричани още "български политици" Гоце пак се прояви като безгръбначно от торището на някоя кравеферма. Велик срам е да се опитваш да се оправдаваш с някаква своя предишна позиция, от която после гръмко си се отказал. Чак в Ирак отиде нещожеството във военната ни база, за да размаха юмрук и да се закълне във вярност на Вашингтон. Тази война наистина е едно голямо престъпление в името на ционистки интереси, то вече има много тежки последствия както за населението на вече несъществуващия Ирак, така и за участниците в интервенцията и окупацията. Естествено, ще има последствия и за помиярстващите около Вашингтон политици като Гоце, Сакса, сер гейчо, Доган, Костов и прочието около тях.
Реалната геополитическа ситуация и вътрешнополитическата обстановка в САЩ не позволяват изтеглянето на USrael и сателити от Ирак. Това не може да го стори Буш, тъврде далеч отиде в идпълняването на ционистки поръчки, с изключително много страни по света се изпокара заради тъпата си упоритост да заповядва със затворени очи и уши. Без сериозни компромиси с Иран, Сирия и още няколко важни за региона държави за сметка на Израел, изтеглянето ще заприлича на виетнамското. При това с още по-тежки последствия за Вашингтон, защото във Виетнам в противопоставянето на САЩ участваха СССР и САЩ, както и някои други страни, докато в Ирак съдействието на съпротивата е неизмеримо по-мижаво и се осъществява само от единоверците на населението в Междуречието. Значи рязка промяна в политиката на USrael в региона може да се очаква едва след излизането на ционистката маша Буш от Белия дом. Тогава той ще бъде оплют хиляда пъти повече, отколкото го плюят сега. Най-вероятно ще бъдат жестоко наритани политически и политиците в държавите, които станаха "желаещи" да помагат на окупацията в Ирак. У нас ще зависи от действията на новата Вашингтонска администрация, все пак те са ни окупирали с две военни бази, значи от тях зависи дали ще наритаме вонящите Бушови подлоги от политическата ни "класа" или ще ги пожалят поради липса на нови измекяри.
Но както и да се случи, тукашните политици от колониалната администрация на Вашингтон за българите са абсолютна измет, подлеци и предатели.
20 Април 2007 11:17
В тази война се набутахме основно по вина на Соломон Паси, както и в NATO. На кол трябва да го набучат този лъжец. Каквото е казал и е правил е било все във вреда на България
20 Април 2007 11:58
Като от недостойна за цивилизацията ни мисия ... Мъчително трудно и бавно , оставяйки в пълен разпад държавността на тази страна ...

20 Април 2007 13:19
Два коментара:
1. Колкото и странно да изглежда има непряка връзка между съдените в Либия мед. сестри и продължаващото ни участие с войски в Ирак. Поговорете с някой либиец и той в даден момент ще зададе два въпроса: защо България прати свои части в първата война срещу Ирак (те са убедени, че ние сме пратили боен кораб през 1991, но аз нямам такива спомени); защо сме в Ирак? Последният въпрос, колкото и да е циничен (мед. сестрите бяха арестувани много преди 2003 г.), все пак служи за допълнително оправдание за Триполи, макар и предназначено предимно за вътрешнолибийска употреба (нали нашите сестри са участвали в "империалистически заговор" срещу Джамахирията);
2. Няма място за български войски в Ирак: това не е операция на НАТО и няма нужда Първанов да ни заблуждава със съюзнически задължения. Дори и да приемем, че изпращането на наши части е било важно за поканата за членство в НАТО (и без това усилие щяха да ни приемат), сега няма никакъв raison d'etre за наши войници в Ирак.
20 Април 2007 13:42
айде сега малко да поразсъждавате на тема кво ше стане ако американците се изтеглят напълно до края на годината от ирак
20 Април 2007 14:10
дет са напуснали американците са дошли руснязите
20 Април 2007 14:15
24963
20 Април 2007 14:15
Докато не свърши нефта в региона - само ще си разсъждаваме! Жалко, че така ни набутаха "партньорите" !

20 Април 2007 14:27
Стига фарисейщини и лицемерия!Ние не сме им никакви съюзници, а лакеи които се притичват по командата на господаря да им обършем, ъза, , ,
20 Април 2007 14:55
гоце винаги е прав, и когато го финансираше садам и когато изпрати войската, главен командващ е, да ги изтегли щом иска, кой му пречи, а снимката е куул, толкова важни държавници беха там, маскиран и с каска никой не видех
20 Април 2007 17:28
Американците воюваха и във Виетнам в името на демокрацията и западните ценности

Тоя Терзиев тук го е изтърсил точно като един форумен олигоFLлен...
20 Април 2007 18:40
Nevezha3,
не се заблуждавай.
Участието на българските войници е напълно символично и няма никаква освен политическа тежест както за САЩ така и за България.
Много къса памет проявявате. Защо България има изгода от участието си в този конфликт(макар и не наш). Защото това това и дава определени oблаги на междунаридната политическа сцена. И ако Първанов не го знаеше (както отстрани изглежда за много от пищещтите в този форум) той ще е последният човек който ще изпрати войски в служба на Щатска кауза.
А какви са ублагите? Ами те са видни за всеки. САЩ бяха тези от който зависеше приемането на БГ в НАТО и ние влазахме. САЩ след това лобира за нас пред ЕС (не забравяйте визитата на Райс през лятото в Б-я точно когато ЕК ни беше емнала, че изоставаме с реформите и искаше да ни отложи за пореден път). Иначе можеше да сме си още вън. А в момента БГ има и много друго преоритети които изискват не само подкрепата на ЕС а и САЩ за да се решат (дори Гоце го осъзнава това за разлика от някои други).
Какво печели САЩ от БГ? Печели политически дивиденти от това че още адна държава в света подкрепя политиката и. Също така печели и регеонално влиание. Не е тайна политиката на силните - "разделяй и владей". Ако Гърците и Турците не са склонни да сътрудничат се обръщаме към Българите и Румънците.
Така, че виждаш... Партньорство значи сътуация при която и двете страни получават определени облаги от това сътрудничество (не е задължително да са равностойни, тъй като за едната страна облагите на другата може да нямат никаква стойност , както и обратното). А получават ли такива. ДА!
Пак повтарям "Вашият президент дето си го избрахте барабар с правителството е последният човек склонен да сътрудничи със САЩ ако не осъзнаваше кекипира."
Иначе за другите: дерзайте над "ционистическият заговор" - губете си времето!

Редактирано от - garamel на 20/4/2007 г/ 19:03:28

20 Април 2007 19:07
garamel, нещата са много прости. Е ли намесата в Ирак операция на НАТО? Не е. Тогава за какви съюзнически задължения за нашата страна става дума? Т.е., Първанов не е прав да използва този термин (съвсем друго е ако каже сателитни задължения, каквото е присъствието на наши войници в Ирак). А през 2002-2005 подкрепата ни за политиката на САЩ в Ирак можеше да ни струва забавяне на приемането в ЕС.

Какво е това символично задължение, когато дадохме вече 10 жертви (да не са повече? - дано да не станат)?

Относно нашите Ублаги: казах, щяха да ни приемат в НАТО и без този български напън в Ирак. След 11.09. това бе очевидно.
За американските Ублаги си прав - по тях не споря.
20 Април 2007 19:11
Нито ублаги, нито облаги има. За такива заблуди времето беше преди 2 години. сега тц.
20 Април 2007 19:26
В Ирак се влиза като Аслан, излиза се насран, ще ме прощавате за клишето. САЩ естествено хич не им се иска да излизат и няма да се учудя ако следващата администрация, без значение демократи или републиканци тихомълком продължи да присъства в региона. Разликата между добрите стари бивши империи (Римската) и сегашният имперско-демократичен хомункулус е липсата на упорство в в последната. Война с такъв залог (доминирането на САЩ поне за времето докато петрола престане да играе такава роля в икономиката) не се води толкова некадърно и страхливо. САЩ трябваше да бъдат наясно какво ще става и трябваше да са готови за жертви и продължителна война. Рим прекара почти един век във войни срещу Картаген и не миряса докато не резна зелката на последния картагенец и не посипа мястото със сол. Залога беше подобен - доминирането на Рим в региона за много време. Сухо дупе риба не яде - ако САЩ искат да спечелят тази война им трябва национален консенсус че ще стоят там докато постигнат целите си, ама такава тенденция няма. Така че с насраните гащи - на чопърите - и право у Реднеквил при овците.
20 Април 2007 19:34
Nevezha3,
не разсъждавай така, че само да бъдеш контра.
Отношенията със САЩ са ни партньорски. Ти даваш на мен, аз на теб. Тва е! А НАТО няма какво да го намесваш. То се видя колко работи.
За сателитните задължения - наричй ги както си искаш. По-малка страна сме.
Въж сега къде са Ю. Корея икономически, страната която даде 5000 жертви във войната във виетнам (за своя кауза ли? донякъде).
А загиналите българи във Ирак защо са там? Заради същата причина, може би, дето и теб те кара от време на време да ходиш до косово. А защо ли? Защото до тук ни докара бившата система - "светлият" социализъм.
20 Април 2007 21:18
karamel, хе иьюящэаьуьц фе зс`л !
20 Април 2007 21:23
Е па що ще излизаме от Ирак? Таман сме флезнали.....
20 Април 2007 21:24
гan(ю)гоТрий,
когато един човек е толкова ограничен, че няма какво да каже започва да се хваща за дреболиите. Чети и си превеждай, имаш нужда.
20 Април 2007 21:30
Превода от полинезийски гласи "не разсъждаваш, бе пич", ма то се вижда и без превод..
20 Април 2007 21:35
благодаря!
20 Април 2007 22:18
Президентът Параванов много добре знаел какво е станало на 20 април 1876 г. Знаел ювелирно добре като прилежен историк от контингента на БКП. Но си казал „априлско въстание"? – ами как да го кажа и какво ще си помисли партньорът Буш? Нищо няма да кажа. Добрите партньори най-добре да си мълчат.”

Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД