:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,103
Активни 624
Страници 30,668
За един ден 1,302,066
Модернизация

Забрадката като двигател на турската криза

Ердоган създава модела на ислямдемокрацията по подобие на западната християндемокрация
Снимка: РОЙТЕРС
Външният министър Абдула Гюл и съпругата му посрещат холандската кралица Беатрикс в Турция в края на февруари. Елитът и военните, които защитават светския характер на държавата, не могат да преглътнат забрадена жена да влезе в президентския дворец. Парадоксалното е, че този път ЕК подкрепя модерния ислямист Ердоган.
На 2 май 2007 г. за пръв път в историята на страната с 9 срещу 2 гласа Конституционният съд на Турция касира избора на държавен глава. Така се оформи най-тежката политическа криза, откакто на власт в Анкара е проислямистката Партия на справедливостта и развитието (ПСР). За мнозина този факт е изненада, след като четирима предшестващи го президенти бяха избрани безпрепятствено по тези правила, въведени в основния закон през 1982 г. с цел безпрепятствено да бъде легитимиран водачът на преврата от 1980 г. генерал Кенан Еврен. Проблемът през 2007 г. произтича от това, че не само вътрешнополитическите играчи, но и международната обстановка е коренно променена и не предполага рамката на политическата игра да остане същата. Залогът е не само самата Турция, а най-вече моделът, който тя утвърждава в ислямския свят след създаването на светската република през 1923 г. от Кемал Ататюрк.

Този избор на държавен глава символично се превърна в



сблъсък между две основни тенденции в турското общество,



политика и държавност. От една страна, е партията на премиера Реджеб Ердоган, черпеща своя огромен електорален потенциал от идеите на миналото и хората, които се отъждествяват с него. Отстранявайки грешките на своя политически наставник - първия ислямистки министър-председател Неджемин Ербакан, сегашният турски премиер много умело представя едно по-прагматично и консенсусно лице на местния ислямизъм. Неслучайно неговата политическа формация бе определена като нов идеологически феномен - ислямдемокрация (по подобие на християндемокрацията в Европа), след като постигна впечатляващ резултат от 34.28% на парламентарните избори през 2002 г. Ердоган успя да уестърнизира политическите средства на своята идеология, използвайки религията като вътрешномобилизиращ фактор.

Реално два фактора "наляха" гласове за ислямистите в Турция през периода 1980 - 1990 г. Първостепенно значение има масовата урбанизация, която придвижи хората от малките селища в големите градове, без обаче да промени тяхната ценностна система. Тенденцията Ербакан-Ердоган успя да очертае социалното измерение на цивилизационните противоречия в турското общество: голям град - икономически център - западно секуларен модел на мислене и поведение срещу малко селище - икономическа периферия - традиционалистко ислямистка визия. На второ място, оказват влияние рухването на СССР и компрометирането на марксизма като легитимен носител на левите идеи. Ислямистите се превърнаха в политическите представители на традиционните турски аграрни среди, които използват марксистки категории, но без марксистки дискурс. Те успяха да убедят тези хора, че могат да им осигурят работа и социално спокойствие в града, както са го правили, когато са били на село. В този контекст започналите в края на 2005 г. преговори с Европейския съюз са преди всичко електорален лост и най-вече разчистване на политически терен, отколкото осъзната външнополитическа цел.

В момента догонващ политически фактор са светските партии и институции (армията, съдебната система, академичните среди, президентската институция и други), чийто модел е заложен в кемалисткия държавнообразуващ процес. Турската конституция предоставя твърде много гаранции за запазването на светския характер на държавата, с които определени политически субекти и фактори започнаха неправилно да се отъждествяват. Това доведе до прекалено голяма електорална самонадеяност и респективно до ерозия (по италиански модел) на функциониращата до 2002 г. политическа система. Избирането на представител на ПСР за президент (пост, който предоставя широки правомощия) би означавало тотален колапс на ататюркския модел. На практика това би реабилитирало политическата реалност, срещу която се е борил Бащата на всички турци. Проблемът е, че



демокрацията, за която той е ратувал, вече не е същата



Нейните съвременни средства се обръщат срещу нравите на неговите исторически наследници. Променената обстановка и нови демократични реалности се изразяват от възможността за "влизане на забрадката" (съпругата на Абдула Гюл е забрадена), един от символите на ислямизма в страната, в президентския дворец Чинкая в Анкара.

Европейската комисия в лицето на комисаря по разширяването Оли Рен категорично се произнесе против намесата на армията в политическия живот и за разрешаването на кризата в конституционни рамки. Интересното в случая е, че някои арабски наблюдатели разшифроваха подобна позиция не толкова като лоялност към демократичната процедура, колкото като страх от повторение на алжирския сценарий от 1991-1992. Тогава Европа даде зелена светлина на военните да анулират постигнатите резултати на ислямистите, което потопи страната в кръв. В Турция обаче ЕС по презумпция се счита за съюзник на светските партии. По тази причина изявлението на Брюксел се възприе от повечето местни наблюдатели като един от мотивите за решението на Конституционния съд.

Генералният щаб също показа, че се е "европеизирал", като видоизмени своята интервенция в политическия живот. Ако през 1960, 1971 и 1980 г. армията излезе извън казармите, а през 1997 г. публично оповести в медиите своя ултиматум (наречен тогава постмодерен преврат), то в разгара на сегашната криза група млади офицери единствено си позволиха да качат на сайта на Генералния щаб декларация за запазване на светския характер на държавата. Твърди се, че началникът на щаба ген. Яшар Буюканит дори не е бил първоначално запознат със съдържанието й. В експертните среди се говори, че има логично обяснение на реакцията на военните. Те са очаквали, след като Ердоган е отказал да издигне своята кандидатура, той да посочи министъра на отбраната, чиято съпруга не носи забрадка. Възможен вариант е била и министърката на семейните въпроси, която също не е забрадена. Колкото и парадоксално да звучи, според критериите на армейската институция носенето на забрадка е била разделителната линия между "за" и "против" при подбора на бъдещия президент. Просто кандидатирането на Абдула Гюл е било възприето като провокация срещу армията.

Поощрена от позицията на военните, светската парламентарна опозиция се възползва от една от празнотите в турския основен закон, за да спре процедурата. В конституционния текст никъде не е посочено какво конкретно се разбира под кворум за избор на президент - дали става въпрос за обикновено или за квалифицирано мнозинство. Стана обаче ясно, че армейският институт желае да работи заедно със светските партии в една система, към която управляващата ПСР не принадлежи.

Всяка от спорещите страни се придържа към отделни конституционни лостове, чрез които прави опит да принуди другата да отстъпи от позицията си. Ислямистите настояват председателят на Народното събрание Бюлент Аренч да поеме поста временен държавен глава след 16 май, когато изтича мандатът на сегашния президент Ахмед Сезер. Опонентите им желаят последният да остане на поста си до избора на редовен негов заместник, позовавайки се други правни норми. Те заплашиха, че ще сезират Конституционния съд, ако Аренч поеме временно поста, тъй като неговата съпруга също носи забрадка. Те твърдят, че според основния закон е



забранено "забрадени лица" да влизат в президентския дворец



Ердоган предложи предсрочни парламентарни избори в пакет със законодателни промени. Те са преди всичко средство за натиск върху опозицията, тъй като неизбирането на Абдула Гюл за държавен глава вероятно ще спре политическия възход на ПСР. Скъсяването на мандата на президента (от 7 на 5 години) и на парламента (от 5 на 4 г.), както и снижаването на възрастта за избор на депутат (от 30 на 25 г.) са по-скоро популистки мерки. Сериозно доказателство за демократизирането на избирателната система в съответствие на изискванията на ЕС би било понижаването на 10%-ния избирателен праг. По този въпрос лидерът на ПСР избягва да говори, тъй като в него се крие разковничето на ислямистката електорална мощ. Последните социологически изследвания сочат, че за разлика от ситуацията през 2002 г. три опозиционни партии прескачат тази бариера с резултат от 13 - 14% - Народно-републиканската, Партията на верния път и Партията на националистическото действие. Най-вероятно и други формации ще се обединят, за да попаднат в законодателния орган. Очаква се техният потенциален общ резултат да е по-висок от този на ислямистите. Малка е вероятността следващият Меджлис да избере президент ислямист, тъй като ПСР със сигурност ще спечели, но едва ли вече с абсолютно мнозинство. Тя ще остане в опозиция или в най-добрия случай - ще влезе в коалиция. По тази причина Ердоган предлага пряко гласуване за президент, за да избегне парламента, който той е малко вероятно да контролира, както беше досега. Лидерът на ПСР добре знае, че неговият звезден час е сега. Говори се, че ПСР ще се опита да убеди 20-те депутати от Отечествената партия да подкрепят Гюл, за да компенсира недостигащите му 10 гласа. Последните влязоха в парламента с листата на ПСР, но впоследствие се отцепиха от нея.

Действащият турски премиер подценява един важен специфичен момент от историята на кемалисткия политически модел. Той е създаден, за да бъде имитиран от Изтока, черпейки силата си от Запада. Под въпрос е кога и дали изобщо Турция ще стане част от ЕС, но със сигурност тя ще остане "витрината на светския ислям", парадигма за подражание на многолюдния ислямски свят. Едва ли си дава сметка Ердоган какъв би бил ефектът върху самочувствието и дейността на многобройните филиали на "Мюсюлманските братя" в арабския свят, ако техният бивш съидейник излъчи държавния глава на такава ключова държава като Турция. Посткемалистката политическа игра трябва да бъде подчинена на тази логика и всеки държавник, който не се съобрази с нея, е обречен да слезе от политическата сцена.
СНИМКА: Ройтерс
На 29 април в Истанбул протестираха над 1 милион срещу кандидатурата на Гюл за президент. Плакатът изобразява символа на ислямистката партия - електрическа крушка, но забрадена. На него пише: Ние осъзнаваме опасността.
38
5290
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
03 Май 2007 23:20
Тия в Европа...
03 Май 2007 23:32
Забрадката не е довела никоя държава до добро.
03 Май 2007 23:46
Защо бе
Забрадката е доста хигиенична а за някои просто и за предпочитане
Къде ви е проблем бе
04 Май 2007 00:02
И да се увият с по едно чаршафче и Гюл и булята, по примера на тия от шериатите, голям маскарад ще е! Не мож ги различи кой е булята, кой е Гюл.
Обаче, на тоя Гюл мустаките са много зле, също като на четка за миене на бутилки.
04 Май 2007 00:54
Ако бялата христянска нация е обречена да оцеллее струва ми се това е възможно единствено в Русия
В Америка белите са на загиване
В Европа това ги чака, веднага след премането на турция е ЕС.
Русия не е привлекателна!
Единственото което може да я спаси, но ако продължават с водката
може и да изпреварят Америка.
За горното войни не са нужни. Но войните биха ускорили процеса невероятно,
ако са между бели и бели.
04 Май 2007 01:29
Трябвало е Абдулата да си нахлупи един фес, та да е пълна симетрията до забрадената му кадъна. A oня с пършеливия мустак, Ердоган, нарочно си пратил щерките да учат в USA, защото там (засега) няма забрана да се носят забрадки в университета - за разлика от Турция. Неговата жена разбира се е също със забрадка, как иначе...
04 Май 2007 02:11
Не е ясно защо авторът е напварил толкова грешки в имената в статията. Не е Реджеб, а (Тайип) Реджеп, предишният е Неджметтин, а не както е написано, президентът е Ахмет, а не Ахмед, външният министър е Абдуллах, а не Абдулла, президенсткия дворец е Чанкая, не Чинкая.
*
Понеже в Турция западничеството се насажда от армията и елита често с насилие, всички форми на протест, националистически, социален, класов, регионален, битов, дори феминистки и т.н. добиват неизбежно ислямска окраска. Многото ислямисти не значат, че има голям радикален ислямизъм в Турция. Има много други проблеми, които се дегизират като ислямизъм. Те трябва да се решават. Романът на Орхан Памук "Сняг" (2001) е за това. Така е впрочем и в Иран и в арабските страни.
04 Май 2007 05:02
Димукрация с възлова роля на военните не е нещо добро.
Но за съжаление никой у братска Турция не е успел да измисли нещо по-добро от тази димукрация.
Казах ви я...заветите на гения Ататюрк ке се изпълняват.
Де със морков, де със сопа.
04 Май 2007 06:26
Важен фактор за промените в Турция към ислямизиране на полтичиския живот има агресивната акция на USrael да наложи юдоглобализацията си по света, което за Т. означава разпадане на националната им държава (доколкото се е състояла) и дори убийственото за Кемализма създаване на Кюрдска държава. Войната на "желаещите" в Ирак ускори процеса. Политиката на Израле в региона обективно е противна на интересите на Т., вече имаше няколко остри реакции срещу активността на Израел в ползца на създаването на Кюрдска република. На армията като най-мощен агент на Вашингтон все по-малко може да се разчита, особено след като сложиха за шеф на Генщаба субект с йодейски произход
04 Май 2007 06:39
Забрадката като двигател на турската криза
Забрадката като символ на "димукрацицията".....
Забратката и дупето, символ на мюсулмания......
Забтратката е символ най-вече на простотията и изостаналостта.
04 Май 2007 06:42
А на бей Асан , гения може само да ме държи за к........ апачката. .... А пък Ататюрк да ми подпира............the balls........
04 Май 2007 06:49
А бе тоя ататюрк вместо да коли арменците да беше почнал тези със забрадките и брадите, та сега нямаше да има проблеми!
04 Май 2007 06:50
Ех, какви е светли пива раждала, раждала и ражда бугарска майка юнашка...Каменица, Шуменско, Астика, Загорка...
Социалката у майка Канада не ти ли стига, бозичке?
04 Май 2007 07:41
Копай и дръж здраво карачката. Изпълявай повелите на сопола. Да не обършкаш нещо, щот ше ти се отрази на задните части...........
04 Май 2007 08:07
Авторът е казал една важна мисъл
Когато махнеш марксизма в тези страни, идва не демокрация, а ислямизма. У нас и в Русия, а и в другите бивши соц. страни след като отрекохме марксизам дойде корупцията и криминалната държава. Щото демокрацията за тези държави е като заврения зет-присъден на слива.
04 Май 2007 08:22
Нищо против забрадките Обаче - ТАМ , оттатък Босфора Ние сме друг свят.
04 Май 2007 09:59
От Франция до Афганистан основен проблем са шамиите.... Този луд, луд, безумен свят!
04 Май 2007 10:06
Много си е секси жената така бе...представете си да я развърже за да покрие фелациото...Асане, кво 6е каже6? Добре ли е?
04 Май 2007 11:16
Туй, исляма довежда хората до деградация. Ходжата се бърка в живота на хората за всичко. Не може да ограничават жените си да се развиват и 90% да не ходят на училище. Какви майка ще са и на какво ще научат децата си.
04 Май 2007 12:53
верно, преди неколко време един турцин некъф техен поп поцна ми расправя
как наи-убавата религиа била ислиама. агресивни кретени са читаците
пита ме дали ако съм имал убава зена съм искал секи да я гледа или да
си а варда дома. като му казах це ако е убава искам секи да знае това
и са я показвам налево и десно ме гледа 2 минути като густер блутонг
04 Май 2007 12:58
айде бе, много бързо забравихте викторианските рокли на европейските госпожици и патриархалните нрави царствали из балканите чак до 44-а. за мне е много обнадеждаващо че в турция такъв дебат не само се води, а и се печели от светските сили. не съм сигурен че християнския фундаментализъм в някои държави на ЕС и в сащ е под такъв контрол като ислямския фундаментализъм в турция. особено покрай "войната с тероризЪма" християнската кръстоносна ритотика пак взе да се чува прекалено често и от прекално много хора, а тя е само огледален образ на джихадисктото мислене - не го забравяйте.

04 Май 2007 13:04
Едно време носехме забрадките на врато във вид на пионерска връзка. Диктатурата си иска забрадката - те тва е.
04 Май 2007 13:54
04 Май 2007 14:18
У нас противопоставянето е между националисти и интернационалисти.
Болшевиците интернационалисти ловко се извъртяха и заклеймиха социализма като националистически и отпочнаха яка борба за разрушаване на българската държава чрез подаряването на нейната собственост на всякакви, но само да са чужди.
В Турция обратно, национализма е под абсолютен консенсус, защото иначе няма да има държава.
Затова пък механизмът за вътрешно отслабване чрез противопоставяне е - светското срещу ислямското.
Все с нещо трябва да се заглавичква бай Хасан, че да не гледа в канчето на политиците.
04 Май 2007 15:03
Статията е непълна, защото не припомня историческите факти, които пораждат кемализма и го утвърждават като доминираща доктрина. И така, англофренските интереси повече от век подържат целостта на Турция в противовес на Австро Унгария и Русия. В началото на 20 век нещата обаче стават неудържими. Италия воюва с Турция и придобива Либия и част от гръцките острови. Следва балканската война и колосални териториални загуби. Българската армия за малко не влиза в Истамбул, където в Ая София щяло да има православно богослужение. През първата световна война, само късметът спасява Турция. Ако не е била болшевишката революция и излизането на Русия от войната, Мала азия заедно с Истамбул щели да са "задморская губерния". И отново късмет- скарване на гърците с Англия и Франция заради гръцкия крал, който според англофренците трябвало да абдикира като германофил.
Кемал паша и хората като него, виждат всичко това и нормално го свързват с ислямизма. Още повече той е бил аташе в София и е видял просперитета на България и българите. Българите, оная "рая", т.е. стадо, което османлиите не брояли за хора. Последват събития, които всички знаем. Турция е спасена макар да крета като държава.
После идват златни години за Туцция, а именно противопоставянето между СССР и НАТО. Пак късмет. Щедри и безкрайни западни помощи, благодарение на които в някой турски райони има значителен напредък. Казах някои. Този просперитет прави така, че турците да забравят историческите факти, за които говорих по- горе. Скъсването с кемализма и ислямизирането ще върне Турция в миналото.
04 Май 2007 16:48
късметът спасява Турция през тия години Турция на северозапад нападната от Англия и Н.Зеландия Австралия които искат Дарданелите и Босфора на запад Гърция които стигат близо до Анкара на югозапад от Италия на югоизток от Франция и на североизток от Русия които стигат до Карс и Ван и в източните части арменци и кюрди се съюзяват с французите и руснаците и ти на това му викаш късмет да не ти идва на главата
Българската армия за малко не влиза в Истамбул както виждаш много държави аха да влезнат особенно руснаците от 250 г. им текът лигите а през това време 35 пъти са пробваха ама пак късмет
през 1954 Америка се моли на Турция за НАТО както и Общия пазар през 63 и 72 г. а в Корея загиват хиляди турски войници и това не е късметът Ю.Корея я спасяват от комунистите
има голямо гробище на турски войници турците са много обичани там даже на световното на мача за третото място потдържаха турците
04 Май 2007 16:53
не само е забранено "забрадени лица" да влизат в президентския дворец
а да работят във всички държавни предприятия и учреждения училища универсиети дори военните на които жените им са със забратки ги уолняват
а митингите продължават в края на седмицата на Дарданелите следващата в Измир и така във всеки град ислямистите и светът да видят истенските турци

а това за light бирата
Ататюрк ако беше жив светът щеше да е по добър. Да беше жив
и ние да въряхе по неговите стъпки. Winston Churchill.
04 Май 2007 17:01
Не разбирам защо толкова вой за една дивотия която в България безпроблемно, под ръководството на ДПС се налага насилствено и се подкрепя от най-високо "държавно" ниво?
04 Май 2007 17:31
Забрадката като културен навик не пречи.Една Катрин Деньов съм я виждал със забрадка и никого не дразни.Семиотикът Еко е определя като важен знак в мисловното построение, което просмуква колективното съзнание преди изнамирането на ел.крушка.Тези, които са за забрадките, са като футболните фенове на Еко, които са като конете с капаци.Тези хора спъват обществата и са послушниците на идеологии.При комшиите се е завихрила люта битка между прогресистите и ^декадантите^.Много време напред ще трябва, за да спечелят повече парче земя по-умните хора там.
04 Май 2007 17:35
Статията е много слаба и лично за мен отново доказва, че титли като “професор” или “доцент” за съжаление вече нямат никаква стойност.
Освен смешните грешки в изписването на имената, например “Аренч” вместо “Арънч” има и откровени идиотизми от рода:

“в разгара на сегашната криза група млади офицери единствено си позволиха да качат на сайта на Генералния щаб декларация за запазване на светския характер на държавата. Твърди се, че началникът на щаба ген. Яшар Буюканит дори не е бил първоначално запознат със съдържанието й.”


или

“Неслучайно неговата политическа формация бе определена като нов идеологически феномен - ислямдемокрация (по подобие на християндемокрацията в Европа),”


Смех, брат ми смех до сълзи! За сведение на професор доктора: Освен името си християндемокрацията в Западна Европа няма нищо общо с християнството като религия. Това го знаят и малките деца.
04 Май 2007 18:16
Съгласен съм с оценките на suhar и gramove за статията. Към казаното от suhar имам едно уточнение: Франция спира да разглежда Турция (Отоманската империя) като стратегически съюзник не в началото на 20 в., а по-рано - след поражението във Франко-пруската война. Тогава френските капитали се пренасочват към Русия като нов главен стратегически партньор.
04 Май 2007 18:31
Ага и Ататюрк и Чьрчил са пиянделки от класа така че не е чудно че са се харесвали
04 Май 2007 18:41

BAY HASANE, - съгласен съм напълно с дефиницията ти за националните особености на турската демокрация. Но ми се струва, че морковът е в ръцете на Ердоган, а сега протяга ръка и за тоягата. И, както авторът отбелязва, наясно е, че точно сега е неговият звезден миг и действа.Добър политик.Въпросът е ще му се позволи ли?!Съдбовен, наистина.
04 Май 2007 18:41
Ага, опитвам се да обясня, че господството на исляма е щяло да унищожи Турция. Руско- френско - английският договор презвиждал пълно разпокъсване на Турция. Палестина, Йордания и Месопотамия за Англия, Сирия и Ливан за Франция, Проливите и Анадола за Русия. Историята е такава, каквато е, Ага. Фантазиите не помагат.
04 Май 2007 19:29
Интересно дали ако Русия беше овладяла проливите, щеше още да има и България? Понеже Русия в 1914 не граничи с източна Тракия. Тогавашните българи смятали, че не, затова били съюзници с Турция, която доброволно ни дала в 1915 земи за корекция на границата и оттогава си остава наш добър съсед - и ние за нея единствен добър съсед.
04 Май 2007 20:40
Чичовото ,
С "акото" си , дразниш стремящото се към прецизност съзнание... То не е продукт , само и просто , на от тебе прочетената книжнина... Иначе , че те няма в реалния "час на темата", също е празнина ... Не декламирай , а повече мисли , Фор-умнико...

05 Май 2007 00:32
timbuktu пиянделки са били твоите дядовци и генералие за това де са тръгнали срещу турците я ги виж в Егейско и Средиземно море дали още плуват или може да са изтрезнели
suharчо това е история но като я чуеш за пръв път наистина е като фантазия
05 Май 2007 14:46
Обикновената забрадка няма да е проблем, но в слу4ая се касае за забрадка тип тюрбан, която се използва и като полити4ески символ, затова е цялата врява.....

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД