Какво се случва във и около "Булгартабак"? Пъзелът е прекалено сложен, за да може някой страничен наблюдател да го подреди. Ясно е само, че се води война за огромни пари и интереси, стигащи до върха на властта. Точно затова всеки път, когато замирише на приватизация на холдинга, раздори и скандали разклащат управлението на държавата. Още по-интересно е обаче да се погледне какво дружество в момента е "Булгартабак" и кой всъщност го управлява.
Акционерите
Периодично избухващите компромати и препирните за правилната приватизация замъгляват любопитната подробност, че 1/5 от акциите на "Булгартабак" вече доста години са в частни ръце. Промяната се случи по време на масовата приватизация, когато фондове и граждани можеха да инвестират бонове в малки порции от апетитни предприятия.
Сега Румен Овчаров като министър - принципал и представител на държавата, държи контрола върху 79.86% от БТ холдинга. Следващ по сила акционер е UBS AG LONDON. Инвестиционната компания, която притежава 8.1% от "Булгартабак холдинг" (БТХ), е собственик и на 5% от "Благоевград БТ". Останалите акции на БТХ са притежание на внушителен брой анонимни дружества и физически лица от различни държави и континенти. Група български граждани например държат 3%, а офшорки, регистрирани на Каймановите острови, са придобили 2% от "Булгартабак". Дребни количества акции са разпръснати сред незнайни инвеститори от Естония, Бразилия, Русия, Люксембург, САЩ, Гърция, Австрия, Унгария и др. Не е трудно да се отгатне, че зад повечето чуждестранни акционери всъщност се крият български играчи.
Трудно е обаче да се разбере каква е властта на частните акционери, какви са вижданията им за бъдещето на "Булгартабак" и дали плановете им са разнопосочни или консолидирани.
Диригентите
В управителния съвет на холдинга са Христо Лачев, който е изпълнителен директор, зам.-министър Корнелия Нинова, която оглавява УС, Георги Костов, който бе главен директор на БТХ при кабинета "Сакскобургготски", Асен Шехов и Иван Биларев.
В петчления надзорен съвет пък са четирима зам.-министри - Лъчезар Борисов, Анна Янева - заместници на Румен Овчаров, Бюрхан Абазов, който е дясна ръка на Нихат Кабил, и Димитър Ивановски, пратен от Пламен Орешарски. Петият надзорник - Владимир Туджаров, е главен секретар на Министерството на икономиката, а заедно с Асен Шехов е член на управата на ФК "Пирин".
Кой отвлече стюардесата
Най-интересна, разбира се, е фигурата на шефа на "Булгартабак холдинг" Христо Лачев. Кариерата му в държавния тютюнев бизнес започва през 2001 г., когато е назначен за директор на "Булгартабак-Благоевград" от кабинета на Симеон Сакскобургготски. Това е повече от странно, защото Лачев е пряко свързан с един от най-големите скандали около марките на "Булгартабак" в чужбина.
През 90-те години в съгласие с междуправителствена спогодба "Булгартабак" започва да гради фабрика за производство на "Родопи" и "Ту-154" в Полтава. Но когато предприятието тръгва, става ясно, че въпросните марки вече не са собственост на нашия холдинг, а са станали притежание на украинска фирма с българско участие. Още през 1996 г. дружеството "Булпром-Украйна" подало заявка за регистрация на цигарените марки в украинското патентно ведомство. В него акционер е "Булпром-Хасково" с четирима съдружници, между които е Недялка Лачева - майка на споменатия вече Христо Лачев.
Тогавашното ръководство на "Булгартабак" не си мръднало пръста да защити държавните интереси в Украйна. Малко по-късно гeнералният директор Спас Гелемеров се озовава в управата на приватизационния холдинг "Никотиана", преобразуван след време в "Никотиана холдинг" АД. В края на 90-те години новите шефове на БТХ правят опит да върнат марките, но удрят на камък.
Лисица в кошарата?
Смесената "Булпром" очевидно се развива добре, защото започва да гради и фабрика за цигари, включително и българските марки, в Одеса. През 2000 г. Лачев вече е съсобственик в новото предприятие, регистрирано като "Черноморска тютюнева компания". Освен това е президент на "Елит" - учредено през 1998 г. в Киев дружество, дъщерно на "Елит уърлдуайд лимитид" - офшорка от Бахамските острови. На практика "Елит" върти цигарения бизнес в Одеса. Съдружник на Лачев е канадският търговец на зърно Жан-Пиер Мер. Третият партньор е петролен бизнесмен и собственик на мощна мрежа за пласмент на цигари в Украйна. Бахамската "Елит" заедно с друга офшорка - "Фармен Раст лимитид", регистрирана на същия адрес и с президент Рустам Фарманов, учредяват в Одеса "Интертабак". Именно това дружество поема правата върху българските цигарени марки в Украйна. Лачев и Фарманов се явяват акционери в "Интертабак".
А колкото повече частният бизнес просперира, толкова повече пазарна територия в голяма Украйна губи държавният "Булгартабак". Ето защо мнозина останаха поразени от новината, че предприемчивият хасковски бизнесмен ще поема най-важната цигарена фабрика на "Булгартабак" - в Благоевград.
Кариерата на Лачев в "Булгартабак" също не е безоблачна. През януари 2002 г. тогавашният шеф на "Булгартабак холдинг" и не по-малко скандална личност Георги Попов иска оставката на Лачев. Сблъсъкът между двамата противопоставя тогавашния министър на икономиката Николай Василев, който яростно защитава Попов, и заместничката му Любка Качакова, която застава плътно зад Лачев. След атрактивна компроматна война по вестниците Лачев оцелява, а Попов напуска.
А през януари 2005 г. гръмна аферата "Бахман". Спецслужбите подават на кръгове от БСП информацията, че ръководената от Лачев фабрика е бълвала и изнасяла нелегално цигари "Бахман" - защитена иранска марка, за която "Благоевград БТ" няма лиценз. На пресконференция шефът на холдинга Георги Костов и Лачев обясняват, че няма никакви нарушения, а само сложни търговски спорове за правата върху "Бахман". Междувременно става ясно, че информацията е подадена от главсека на МВР Бойко Борисов.
Атаката срещу Лачев подемат двама соцдепутати - Георги Божинов, който по онова време е зам.-шеф на парламентарната група на БСП, и Емилия Масларова. Каква е причината България да не може да продава три от най-известните си марки в Украйна - "Стюардеса", "Ту-134" и "Родопи", и вярно ли е, че човекът, приватизирал правата върху цигарените марки, в момента работи в "Булгартабак"? Тези два въпроса отправи тогава чрез медиите към надзорния съвет на БТХ Георги Божинов. Според него шефовете на БТ са провалили с контрабандата огромна легална поръчка за милиарди късове цигари. Чрез 21 сделки на черно били изнесени 33 мастербокса "Бахман", а пласментът бил поверен на "добре облечени бизнесмени", дирени от европейските служби за борба с организираната престъпност, твърдеше червеният депутат. За да спечелят 1 млн. долара, участниците в заверата навлекли на държавата съдебни искове и неустойки за десетки милиони.
Според Емилия Масларова комисионата на всеки мастербокс била по 10 долара. Тя дори твърдеше, че в скандала "Бахман" са забъркани министри - Шулева и Николай Василев.
Но като повечето шумни скандали в България и този бързо заглъхна и мина в забвение. Прокуратурата внесе обвинителен акт срещу Лачев, но през есента на 2005 г. съдът го оправда. През декември 2005 г. Лачев бе издигнат за директор на целия холдинг "Булгартабак" от правителството на Сергей Станишев. Изненадващо Георги Божинов и Емилия Масларова не споделиха никакви възражения по повод назначението.
Още едно интересно съвпадение - атаката на соцдепутатите срещу Христо Лачев започна точно когато вицепремиерът Лидия Шулева се готвеше да спазари перлите на "Булгартабак холдинг" - най-добрите цигарени фабрики, с британската компания БАТ. БСП и ДПС бяха възмутени и от ниската цена, и особено от намерението на бъдещия купувач да закрие БТ фабриките в Пловдив и Стара Загора и да съсредоточи производството на цигари само в Благоевград и София. По ирония на съдбата завчера директорът на холдинга Христо Лачев надмина по размах британския концерн и Шулева, като обяви, че шансът на БТ да оцелее е да прави цигари само на едно място, и то да е Благоевград.
Скандалите от последните дни, изглежда, слагат край на примирието между лагерите, на които "Булгартабак" невидимо цепи властта. Този път обаче лъсна безпощадно ясно, че бъдещето на цигарения монопол вбива жестоки клинове не само между трите партии от коалицията, но и вътре в пословично дисциплинираната БСП.
Истерии в “Булгартабак”
.......... Не гледайте в канчето на Духи-Сопола. Той мъти водата в тая държава, да знаете. И да пазите тоя етнически мир, щот майка. си е ........... Елено моме Елено...... Що ли си кат тиква зелено.........
Всичко е направо ОЧЕВАДНО. ДПС си иска кранчето за парички.
Вие бачкайте и хранете фесовете. Те ще ви пазят етническио мир на обръчите .....ДЕПМКомунистичекска .........