:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,335
Активни 569
Страници 13,900
За един ден 1,302,066

Приемствеността в МВР е въпрос на компромис

За да има баланс между сферите на влияние на Борисов и Петканов. След като "генералът на народа" изпусна повечето от регионалните директори, му остава да наложи допадащи на стила му средни началници
Снимка: Велислав Николов
"Постарах се да осигуря приемственост в МВР", заяви преди седмици главният му секретар ген. Бойко Борисов.

Основните фигури, които движат работата на министерството, били същите, които са правили това и по времето на Богомил Бонев и на Емануил Йорданов. После самият той се поопроверга, като оповести, че ще бъдат сменени ключови шефове на звената "Полиция" в различни РДВР-та, както и началникът на направлението "Грабежи" в ДНСП. Трябвали му по-млади и енергични хора, които да действат по-бързо.

На какво да вярваме - че в МВР има приемственост или че се търсят за издигане средни кадри, които да подражават на стила и методите на работа на главния секретар, както и да са му предани. По-скоро на второто.



Има логично обяснение Борисов да прави точно така



След като министър Петканов, подкрепен от доверения си заместник Тоньо Железчев и шефа на кабинета си Манчо Манчев, постави свои хора начело на ключови регионални дирекции, особено в граничните, без Бургас.

С проверките си им помогна и инспекторатът на МВР, като откри нередности и така смените, за пред хората, станаха обосновани. Висящо остава още положението в Пловдив, където РДВР се управлява от временен директор.

Сега за генерала на народа остава да има свои хора на средно началническо ниво, на които да разчита. Те ще са му необходими в битката за промени в МВР, така че бандитите да започнат да изпитват респект от полицията. Това много пъти сме го слушали да декларира публично.



Остава да го направи



За тази огромна система е важно да се знае кой е началник, да го познават подчинените му и да му вярват.

Пренастройването към нов шеф обаче обикновено става бавно. Ако Борисов избере точните хора, не само в няколко регионални дирекции, борбата с престъпността може и да тръгне въпреки хипотезата, че ще има две сфери на влияние и власт в репресивната система на държавата - временно верни на Петканов директори и предани на Борисов началници под тях.

В София и по-точно в националните служби "приемственост" засега поне е налице. Ген. Васил Василев още оглавява националната полиция. Създава впечатлението на най-приближения до главния секретар. Неговият стол се клатеше по времето на Емануил Йорданов, но Василев оцеля след серия финтове, въпреки че беше сред близките на отцепника Богомил Бонев.

Самият Борисов преди месеци бе обявил, че ще бъде сменен директорът на "Гранична полиция" Валери Григоров. Той още си е в кабинета на бул. "Мария-Луиза". Румен Миланов продължава да оглавява НСБОП, даже ще става генерал, въпреки че през ноември м. г. Борисов бе дал отрицателна оценка на службата и свършеното от нея. Седмици по-късно заяви, че проблемите се изгладили. Много е интересно как недоразуменията в тази служба, трупани с години, се оправят за двадесетина дни?



Или просто е била постигната договорка,



някъде над Борисов, в НСБОП да няма кадрови смени. Трябва да се признае обаче, че напоследък се разчува за повече успешни реализации на НСБОП. Дано те да станат успешни и в съда, а не само за пред медиите.

За "губернията" на Кирил Войнов, където той е единоначалник и с никакви други мнения не се съобразява, не са повдигани гласове за смени, колкото и сигнали срещу него да се трупат в МВР и в президентството. Жандармерията може да бъде важна служба, но поради незнанието или нежеланието как да се използва тя е оставена в периферното зрение на шефовете от "6 септември". Приемствеността, за която говори, Борисов обаче



преди всичко прилича на компромис



Нито един от изброените дотук шефове не пасва на идеите на главния секретар за бързи промени в МВР.

Възможно е така да се цели постигане на временен паритет във влиянията на генерала и министъра му. Все пак не е добре за известно време на показ да излизат търканията между политическия ръководител на МВР Георги Петканов и главния му секретар, въпреки че такива пак могат да се очакват покрай идеята за създаване за звена за бързо реагиране и задържане във всяко РДВР и национална служба. Борисов ясно даде да се разбере, че не може да се разчита на баретите, защото пускането им в действие зависи заповед от министъра, а тази процедура била много тромава.



Компромисът е и политически



Публична тайна е, че всеки от изброените директори на национални служби се ползва от подкрепата на парламентарна политическа сила, различна от царската партия. Президентството на Георги Първанов се съобразява с тези игри, които, личи си, му изнасят. Затова мълчи, въпреки че държавният глава би могъл за повлияе за промени

в мегаминистерството - МВР, но не го прави.

Вероятно защото е повлиян от боричканията между така наречените експерти по националната сигурност в бившата му партия, които от месеци не могат да се разберат дали да БСП да застане зад свой кандидат за шеф на служба в МВР, чието назначаване зависи от указ на президента.



Колкото и да говори Борисов,



че е за бързи промени в министерството, след които то да заработи както трябва, личи си,че е в изпаднал в изолация. Неговите предложения все не минават, както се видя и на Консултативния съвет по национална сигурност при Първанов. Засега още го изслушват, но тежката бюрократична и законотворческа машина не се задвижва, което подсказва, че липсва воля за това.

Ще видим по-нататък дали няма да му се наложи на Борисов, ако иска да прокара нещо, да се понаклони към политиците и да ги убеди, но с аргументи, а защо не и с други средства. Имаше време да натрупа достатъчно информация и ако наистина иска МВР да се промени, докато хората му вярват, няма да го упрекнат, че я е използвал.

Ако наистина иска нещо да се променя.
760
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД