Апетитите към малкото останали незастроени парчета земя в столицата растат успоредно с цените им. Дори се твърди, че за такива терени вече се убива.
Случаят, за който става дума по-надолу, вече има криминални измерения, но, слава Богу, без изстрели и куршуми.
Собственици на 43 дка в Горубляне твърдят, че земята им е заграбена и на нея вече е изникнала складова база. Нивите им се намират на запад от къмпинг "Врана" в посока ж.к. "Дружба" 2, на юг опират до "Цариградско шосе", на север спорният парцел стига почти до жилищните блокове.
Още преди създаването на държавно стопанство във "Врана" тази земя е използвана за зеленчукови градини. Основно на нея са отглеждани зеле, домати, картофи, а градинката на всеки един стопанин е била средно от по 100-200 квадрата. Гарант за добрата реколта е и лъкатушещата в съседство река Искър, чиито води са използвани за напояване.
"До 1995 г. жителите на Горубляне бяха започнали отново да си стопанисват площите, въпреки че все още не им бяха реституирани", твърди адвокат Цветанка Михайлова. Ромите от квартала обаче все по-често заграбвали труда им и това принудило земеделците да изоставят нивите си. Но пустеещата земя привлича интереса на инвеститори.
Заграбването на плодородните земи е оплетено през редица сделки, като всичко започва от приватизацията на къмпинг "Врана", обособена част от "Сердиком" АД.
На 16 февруари 2000 г. тогавашният икономически министър Петър Жотев подписва договор за раздържавяването му.
Купувачът "Дон-95" ЕООД плаща $ 470 000 за къмпинг "Врана"
Справка в ДАКСИ показва, че фирмата се занимава с търговия на едро и е 100% собственост на Силва Антонова Дончева.
Общата площ на къмпинга е 220 000 кв. м, от които 790 квадрата застроена площ. В тях се включва ресторант с кухня, 6 сглобяеми бунгала, 5 бунгала апартаментен тип и 20 единични бунгала по 27 квадрата. И още - рецепция, монолитна сграда, която служи за вход за къмпинга, санитарни и перални помещения и др. На изток къмпингът граничи с път, на запад - с напоителен канал и черен път, а на юг - с магистралата София - Пловдив. На север границата е площадка на "Паркстрой". В договора купувачът обещава да изпълни инвестиционна програма за $400 000 до 2005 г.
Според жителите на Горубляне "Дон-95" заграбва земите им, като хитро и напълно незаконно използва постановление на МС от 1968 г., издадено със съвсем друга цел.
До посочената година площта на къмпинга е 100 дка, а с разпоредбата на МС към нея се добавят още 120 дка. В документа е записано: "Учебно-опитно държавно земеделско стопанство се задължава да предаде безвъзмездно на ДТП "Балкантурист" - София за разширяване на къмпинг "Врана" необработваема и слабопродуктивна земя при граници от изток път, от запад - напоителен канал, от север - площадка на "Паркстрой", и от юг - съществуващият къмпинг". Според постановлението върху новата територия трябва да бъдат построени бунгала, които да приютяват идващите от провинцията комсомолци.
"Дон-95" се обръща към държавния кадастър, за да узакони собствеността си върху къмпинга. "При нанасянето или чертожникът се е объркал, или нещо е замъглило съзнанието му, защото той
очертава 43 дка от допълнителните 120 дка не на север
от съществуващия къмпинг, както повелява Министерски съвет, а на запад по "Цариградско шосе" и така парцелите ни са заграбени", уточняват засегнатите.
На север от старите граници на къмпинга са очертани едва 80 дка, за да се спази общата площ от 220 дка. Това е било възможно, защото след 1968 г. върху дадените допълнителни декари не е извършено строителство на бунгалата и теренът е празен.
"Никой не е толкова наивен, за да приеме, че заграбването на 43 дка с лице към "Цариградско шосе" е грешка. За нас извършеното от ОП "Държавен кадастър" е престъпление", категорична е адвокат Михайлова.
Тя бърза да уточни, че добавените през 1968 г. още 120 дка също са заграбена земя, но от държавата. Причината е, че МС изисква "безвъзмездното" им предоставяне, т.е. собствениците им не са парично обезщетени, а това на езика на правото означава, че държавата не е имала и няма право да ги притежава.
Заради започващата реституция на земеделски земи купувачът на къмпинга "Дон-95" бърза и още през 2004 г. продава чуждите 43 дка земя на фирмата "К и К електроникс" за подозрително ниската сума от 250 000 евро. 43 дка и тогава са стрували много повече, а в момента толкова е цената само на 2 дка.
Продажбата е извършена в нарушение на приватизационния договор, защото до края на 2005 г. по договор фирмата няма право да продава нищо от къмпинга. Това обаче не е първото нарушение. С писмо жителите на Горубляне са алармирали Агенцията за следприватизационен контрол (АСК), че за тези 5 години "Дон-95" не е вложил и лев от обещаните хиляди долари инвестиция.
От АСК потвърдиха пред "Сега" оплакванията срещу "Дон-95" и затова на фирмата са начислени неустойки в размер на 50% от договорените инвестиции. Купувачът обаче не ги заплатил и агенцията си ги търси по съдебен ред. Към настоящия момент спорът се разглежда в първоинстанционния съд. От агенцията добавят още, че с цел обезпечаване вземанията на държавата е учредена и законна ипотека върху имотите, собственост на "Дон-95".
Но е спорно дали тези 43 дка попадат в ипотеката,
защото агенцията не знае дали именно тези продадени декари са част от къмпинга, или са купени от "Дон" след приватизацията и след това са продадени.
Причината е, че след датата на сключване на договора са настъпили промени в регулационния план на София във връзка с влизането в сила през март 2001 г. на Закона за устройство на територията. Така че за продажбата на 43-те декара АСК няма да санкционира "Дон-95".
Многобройните опити на в. "Сега" да се свърже с фирмата за коментар се оказаха неуспешни.
Новият собственик на заграбените от горублянци 43 дка и после продадени на "К и К електроникс" е представител на Samsung за България и е познат у нас с веригата "Техномаркет". За кратко време фирмата изгражда на част от закупената земя споменатата вече триетажна складова база на Samsung с голям паркинг. До нея е направено и футболно игрище.
Заради построената сграда поземлената комисия в Панчарево отказва възстановяване на собствеността върху земята на хората от Горубляне. Много от собствениците обаче успешно са атакували пред съда решението на поземлената комисия. "Просто номерата с построената вече сграда не минават, защото в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи ясно е записано, че земя не се възстановява само ако върху нея има сграда, построена до 1 март 1991 г.", уточнява адвокат Михайлова.
Междувременно "К и К електроникс" вече е последвала примера на "Дон-95" и е препродала през август миналата година 36 дка на фирма "Глориент инвестмънт БГ" за 1 829 300 лв. Регистърът ДАКСИ показва, че това е фирма, регистрирана в Холандия, с управител Маргарита Георгиева Богатинова. Фирмата се занимава с "търговско посредничество с разнообразни стоки".
"Дори и през пет продажби да премине дадена земя, собствеността й не се губи.
Нищожна ли е първата сделка, дори след нея да има още 50, те по силата на нищожността на първата са също нищожни", твърди адвокат Михайлова, позовавайки се на Закона за задълженията и договорите. Повечето от жителите на Горубляне или техни наследници вече са законни притежатели на земите, но сега отново ще трябва да водят съдебни дела с фирмите, имащи също нотариални актове за техните земите и от решението на съда ще зависи дали ще си върнат откраднатата земя.
Каре: Парадокс
По време на проверката на прокуратурата по приватизационната сделка за къмпинг "Врана" изненадващо е установено наличието на акт за общинска собственост за целия квартал "Дружба 2" на обща площ около 1208 дка. Към него незнайно защо се включват и 43 дка земя на хората от Горубляне. Този факт сам по себе си говори, че Столична голяма община дори си е затваряла очите, докато частници строят сгради върху земите й.
Ако чиновниците са съблюдавали задълженията си, то те е трябвало да се позоват на Закона за общинската собственост, който казва, че, ако трето лице незаконно владее общински имот, кметът със съдействието на МВР трябва да извади от владение това лице.
Актът за общинска собственост обаче не е спирачка за хората от Горубляне да върнат земята си, защото, след като съдът вече е постановил възстановяване на собствеността им, съответните парцели трябва да се отпишат от акта за общинска собственост. Същевременно пък и самата община през м.г. с удостоверение е заявила, че тези 43 дка не са нейна собственост и така деликатно се е измъкнала от положението.