"Папата се споминал и отишъл в рая при св. Петър. Дошло време да обядват и св. Петър извадил буркан туршия. Папата хапвал, но погледнал надолу към ада и какво да види - там ядели печено телешко. Ама нищо не казал... На следващия ден, като дошло пак време за обяд, свети Петър извадил консерва фасул. Папата пак погледнал надолу и видял, че в ада ядат свински пържоли с гъби. Нахранил се и пак нищо не казал. На третия ден св. Петър извадил консерва варен ориз. Папата, като видял, че в ада ядат пържени пилета, не се стърпял и попитал: "Свети Петре, защо там долу в ада ядат такива вкусни неща, а ние тук с тебе горе - само консерви?" Свети Петър отговорил: "Че кой, чадо, готви за двама души?"
Този виц ни го разказаха в една хубава кръчма в гр. Раковски - градчето, където е
най-голямата католическа енория у нас
Хората са с живо чувство за хумор. Като негова проява приехме и начина, по който местните наричат града - Ракуски, но се оказа, че това е лексикална особеност в наречието на католиците. В града има оживление заради предстоящата визита на папа Йоан-Павел II, но ще е пресилено да се каже, че всички само за това говорят. Хората вече са приели новината за височайшата визита и не се вълнуват така, както в началото. Поне две трети от жителите се канят да бъдат в Пловдив на 26 май, когато Светият отец ще отслужи тържествената меса на площад "Централен", казва кметът на Раковски Франц Kоков. Общината вече е наела 40 автобуса, които ще транспортират хората към Пловдив в деня на посещението. Желаещите да видят папата се записват в предълги списъци при местните свещеници.
"Идването на Светия отец ще бъде много вълнуващо. Ще поканим всички енории за едно бдение на 25 май през нощта на Античния театър в Пловдив. На 26 май папа Йоан-Павел II ще провъзгласи за блажени трима отци и затова правим това бдение", казва младият отец Даниел от катедралата "Свети Архангел Михаил" в Раковски. От седмици електрическите стълбове в целия град са украсени с 600 бяло-жълти знамена на Ватикана и български трикольори. Знамената са ушити от учениците в местното СПТУ "Петър Парчевич".
Стълбовете и
оградите са нашарени с червени графити: "Исус - нашият Господ"...
Неизвестна ръка е показала по нестандартен начин вярата си в Бога. Тук в католическата общност религиозността е много по-силно изразена, отколкото при православното християнство. Религията е в основата на домашното възпитание и децата приемат основните християнски ценности от най-ранна възраст. "Бих казал на папата, че съм готов да приема Бог. И вкъщи ме възпитават да не нарушавам Божиите закони, да не правя грехове", това разказа един малчуган на не повече от 10 години, когато го попитахме какво би казал на папата, ако има възможност.
Детето е едно от десетките, които ще вземат първо причастие
по време на папската тържествена меса в Пловдив.
Цяла тълпа момиченца и момченца се събират в жежкия следобед пред внушителната катедрала "Св. Архангел Михаил" в кв. "Секирово" на Раковски за поредната репетиция. Децата прекрачват в двора на църквата, кръстят се и тогава влизат. Там ги чакат с усмивки сестра Кверина от Германия и филипинката сестра Летисия. За посрещането на Светия отец се репетира и музикална част. "Подготвяме общи песни, не специални, които сега ще чуете как децата изпълняват пред пещерата на Дева Мария. Подготвяме се от септември насам - всяка седмица, обикновено в събота. След урока по катехизис ще играем заедно", казва сестра Кверина. Пещерата на Дева Мария е аранжирана досущ като на някои известни фрески.
"На деца не е лесно да се преподава вероучение", споделя тя. "Занимаваме ги един час, но за тях е много, не могат да се концентрират. Затова на 15-20 минути правим нещо друго - пеем, посещаваме църквата, после се качват в залата, през лятото играят на игрището отзад..."
Сестра Кверина признава, че когато дошла в България, не й е било лесно. Помагала й една православна богословка от Шумен, която има неделно училище. Двете обменяли опит и идеи как да работят с децата в религиозните училища. След като свършват песента, децата заедно със сестра Кверина влизат в катедралата.
На входа има мраморни кладенчета със светена вода,
където всички един по един потапят пръсти и се кръстят. Отвътре църквата е твърде различна от православните.
Стените са изографисани с евангелски сюжети: "Христос благославя децата", "Умножаване на хлебовете", "Слизане на Св. Дух над апостолите", "Христос проповядва на народа"... На стените вляво има разказани в картини цели истории от Вехтия завет - как обзетият от завист Каин убива брат си Авел, как Бог решава да накаже человеческите безчинства с потоп, как спасеният по Божия воля Ной и людете и тварите с него принасят на Бога благодарствена жертва, как Авраам принася сина си Исак в жертва на бога, как фараонът провъзгласява Йосиф за управител на цял Египет, как Йосиф посреща и познава баща си Яков и се хвърля в обятията му, как Мойсей бива хвърлен в реката и спасен от фараоновата дъщеря, и как Бог казва на Мойсей: чрез теб ще извърша чудеса...
Църквата е огромна, покрай циментовата пътека има подредени дървени пейки за богомолците. От двете страни са трите изповедални, пред които католиците коленичат, за да изповядат греховете си. Високо горе, под купола има надпис: "Хвалете Господа, всички народи". Отпред в катедралата има внушителни мраморни статуи на Исус, пред които са скупчени красиво оформени камъни и зеленина.
Сестра Кверина обяснява, че група деца на Петдесетница следващата седмица ще получи тайнството на миропомазанието. После разказва някаква красива поучителна история, а децата слушат внимателно. По някое време на група по-палави малчугани им доскучава и започват да се удрят с религиозните песнопойки по главите. Книжките им са озаглавени "Да пеем заедно - религиозни песни и псалми". По някое време детските гласчета запяват молитвата към Св. Дух.
Заедно с децата целият 17-хиляден град
Раковски се готви за "генералната репетиция"
преди срещата с папа Йоан-Павел II в Пловдив. В тържествената литургия на открито ще вземе участие и папският нунций Антонио Менини, който специално пристига за събитието. Ще участват и монсеньори и енорийските свещеници от общината. С литургията започва седмицата на културата, посветена на папата. В нея ще има и концерти на енория "Успение Богородично" в с. Житница и на на енория "Свети Франциск от Асизи" в Белозем.
Ще бъдат представяни и случки от живота на Йоан-Павел II.
Едновременно с празничната седмица, в Раковски започва и акция за набиране на кръводарители. Свещеници в католическите храмове ще призоват от амвона да се дари кръв за събиране на необходимия резерв по време на посещението на папата у нас. Стандартите предвиждат за визитата на Йоан-Павел II в Пловдив
да се осигурят около 600 литра кръв
Резервът би се използвал при някакъв масов инцидент по време на посещението. Очаква се на месата да присъстват между 20 000 и 50 000 души. При струпване на толкова много хора се предвижда да бъде осигурен запас от 10-15 милилитра кръв на човек.
|
|