И 2006 г. не е била благодатна за общинските фирми в София. Дружествата на столицата - общо 31 фирми, са успели да акумулират едва 6 млн. лв. печалба - традиционна сума за последните няколко години. В общината обаче се надяват този път да не се правят изключения за дължимите 80% дивидент и в бюджета на София да постъпят повече пари. Това показват балансовите отчети на фирмите за м.г., които предстои да се гласуват от СОС.
С най-добри резултати през 2006 г. са фирми, които получават голяма част от приходите си благодарение на общината. На първо място е "Чистота Искър" с 1.6 млн. лв. печалба. Част от постъпленията на тази фирма са по линия на балирането на боклука. Втора в списъка с 1.325 млн. лв. печалба е "Паркинги и гаражи", като постъпленията са нараснали и заради разширяване на синята зона.
Без печалба за м.г. са "Въжени линии" - заради слаб сезон и течащи ремонти, както и ВиК и "Метрополитен" - заради тежката инвестиционна програма. Близо 500 000 лв. е плюсът в бюджетите на всички пазари на София. Скандалната "Софийски имоти", на която бе наложена забрана да се разпорежда с имоти, е спечелила 578 000 лв., главно от извършването на лицензирани оценки за общината. От фирмата са поискали мораториумът върху нея да бъде свален и да получи право да участва в пазара на имоти.
От печалбата за м.г. общинските фирми да върнат като дивидент 4.268 млн. лв., предлага администрацията. Прогнозните постъпления от дивиденти за 2006 г. бяха 4.5 млн. лв., а за 2005 г. - 5.1 млн. лв. Заради практиката на общинския съвет да прави изключения за дължимия дивидент обаче реално през 2005 г. са постъпили едва 2.1 млн. лв., обясни зам.-кметът Минко Герджиков. Той призна, че резултатите може да са и по-добри, но не бива от всички дружества да се очакват високи печалби.
"Голяма част от фирмите изпълняват социални функции. Реално на пазара се конкурират само 2 от тях - "Егида" и "Озеленяване". Ще предложим фирми като "Спортна София", която стопанисва спортните бази, и "Галатея" с ученическите лагери да бъдат трансформирани в предприятия и да не работят за печалба, защото поддържат целенасочено ниски цени", добави Герджиков. За ВиК пък се предлага приватизация.
Общината ще поднови и предложението си бордовете на директорите да бъдат повторно орязани от 5-има на 3-ма души. Това ще спести на фирмите около 360 хил. лв. за заплати. 485 лв. е била средната заплата във фирмите през 2006 г., най-високите възнаграждения са в "Софинвест" и "Софийски имоти" - съответно 734 и 752 лв.
ПРОВЕРКА
Да бъде потърсена отговорност от шефката на "Пазари Север" Мария Гулева заради лошо управление на дружеството, предлага екипът на кмета Борисов. За 1 г. във фирмата са навъртени разговори по мобилни телефони за 70 000 лв., отпуснати са над 50 000 лв. за спонсорство, натрупан е 5000 км пробег на един автомобил. Фирмата е едва със 7000 лв. печалба срещу средно около 150 000 лв. за останалите 3 структури, обединяващи общинските пазари.
|
|