Ръководството на НДСВ обсъжда възможността за въвеждане на задължително гласуване, казаха пред "Сега" източници от партията. Жълтите смятат, че това е единственият начин да се повиши избирателната активност, която падна под 30% на изборите за Европарламент.
В царската партия обмислят два варианта. Единият е да се дават данъчни облекчения на гражданите, които упражнят правото си на глас. Другият е да има глоби за негласуващите. Все още не е изяснен механизмът, по който тези глоби ще се събират.
По принцип съм против задължителното гласуване, каза шефът на правната комисия Янаки Стоилов. Според него то показва безпомощността на политиците да накарат хората да се интересуват от политика. Когато предложението бъде внесено, тогава ще изразим становище, сдържано коментира зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев.
Представители на опозицията обаче подкрепят идеята. Още м.г. ОДС предложи да се въведе задължително гласуване, каза зам.-шефът на партията Иван Колчаков. Според него в СДС не са против такава идея и са склонни да мислят в такава посока. Не смятаме обаче, че това е панацея, каза Колчаков.
"Атака" много отдавна настоява за въвеждане на задължително гласуване, коментира зам.-шефът на партията Павел Шопов. Когато в една държава има етнически вот, обществото трябва да се предпази от него, обясни той. Според Шопов именно такива били аргументите за въвеждане на задължително гласуване в Гърция.Там има около 140 хил. души, които са нещо подобно на електората на ДПС у нас, обясни Шопов.
БНС предложи задължителното гласуване да се въведе още за евровота, но това не бе прието от мнозинството, напомни депутатът Борислав Българинов. Според него промяната трябва да бъде направена, защото на последните избори гласуват само твърдите електорати и купените избиратели.
ЧЕЛЕН ОПИТ
В малко европейски държави гласуването е задължително. За евродепутати задължително се гласува в Гърция, Кипър, Белгия и Люксембург. В Австрия задължителното гласуване бе отменено през 1992 г., а само в провинция Тирол то просъществува до 2004 г. Санкциите са няколко вида. В Белгия например се дава обяснение. Глобата се прилага в доста страни. В Белгия се ограничават граждански права, ако не си гласувал в поне 4 избора в 15 последователни години. Гърците могат да срещнат проблеми при издаване или подновяване на шофьорска книжка или паспорт. В Италия може да се окаже невъзможно да се намери място за детето в детска градина. В Люксембург възрастните хора над 70 г. са свободни да не ходят на избори. Всички останали обаче са задължени да го правят, в противен случай дават обяснения и плащат глоба. В Лихтенщайн санкциите са същите, но важат и за възрастните.
|
|