:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,790,867
Активни 256
Страници 17,741
За един ден 1,302,066

Обидени учители бойкотират увеличението на заплатите

(Продължение от 1-а стр.)

Учителите от столичното 32-ро училище също не са очаровани от постигнатите договорености по диференцираното заплащане, но засега нямат официално решение да се откажат от парите.

"В 7 СОУ има сериозно несъгласие с критериите и това ще предизвика огромно напрежение", съобщи директорката Цанка Ямболиева. Тя очаква колегите й скоро да излязат с решение дали приемат увеличението.

Системата за диференцирано заплащане на около 96 000 учители от страната трябва да влезе в сила от 1 юли. За целта в бюджета са предвидени 13 млн. лв. Парите ще се разпределят за всяко училище и най-вероятно ще се раздават накуп за второто полугодие. В момента най-ниската заплата в системата е 272 лв. за начинаещ учител с висше образование. 387 лв. е максималното заплащане при 25-годишен стаж.

Според предварителните разчети на МОН 40% от предвидената сума ще бъде разпределена между 1/10 от учителите. 20% от парите ще отидат при следващите 10% от педагозите. Остатъкът от парите е за останалите 40 % от учителите. За 40% от педагогическия състав увеличение не се предвижда. Така например ако в едно училище със 100 деца има 10 педагози на щат, МОН ще отпусне за бонус над заплатите им до края на 2007 г. общо 1050 лв. Парите ще бъдат разпределени между 6-има учители. Най-добрият от тях ще получи 70 лв., вторият по точки - 35 лв., а четирима ще вземат 17.5 лв.

Във всяко училище комисия от 3 до 7 души ще оценява веднъж годишно преподавателския труд по 10 критерия. Сред тях са планиране, организация и провеждане на учебния процес; използване на интерактивни методи и на компютри в уроците; работа в екип с педагогически съветник и училищния психолог; работа със застрашени от отпадане деца, ученици от малцинствата и деца със специални образователни потребности и работа с ученици, заели призови места в състезания и олимпиади. При определянето на бонусите има значение и работата в извънкласни форми, постиженията в общуването с родители и реализирането на проекти. Една трета от точките ще са по критерии, избрани от самото училище или детска градина. Максималният брой е 100 т. Всеки учител ще се оценява на три нива - 0 т. при непокриването на даден критерий, 50 т. - при добра работа, а 100 т. - при отлични постижения.

Недоволството срещу системата тръгна от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Още в средата на март ръководството на профсъюза заяви, че излиза от работната група. Малко преди 24 май синдикатът разпространи декларация, в която определи заплащането на българския учител като мизерно. Според учителския профсъюз с поредния експеримент МОН създава само хаос и напрежение. Синдикатът поиска и оставката на просветния министър Даниел Вълчев, защото не отстоявал интересите на българския учител. Вчера лидерът на профсъюза Крум Крумов заяви, че тази седмица ще имат поредица от срещи с работодателите в средното образование и с колегите си от Синдиката на българските учители. След това се очаква да има среща и с министъра.
1790
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД