Колежът в Кейп Код, Масачузетс, прави вятърна турбина и скоро ще се окичи със слънчеви панели. Столовата на университета "Фърман" в Грийнвил, Южна Каролина, предлага повече свеж зарзават от местните ферми. Университетът в Аризона пък раздава безплатни автобусни билети на всеки студент, преподавател или друг служител.
Списъкът от университети и колежи, които вдигат екосгради, купуват алтернативна енергия и ръсят милиони долари за "позеленяване", става по-дълъг с всеки изминал ден. А само довчера много от тях се занимаваха единствено с парите си.
Представители на 284 висши училища заявиха във Вашингтон отговорност към глобалните климатични промени, по същество - зарекоха се да направят дейността си въглеродно неутрална. Университети и колежи обещаха да премахнат или компенсират до йота парниковите газове, изхвърляни заради осветлението в сградите им, полетите и автомобилните пътувания на преподавателския и помощния състав, и дори вредните емисии, произведени при превоза на храна до столовите им. И обещаха да лобират и пред останалите университетски ръководители да подпишат споразумението.
"Желанието ни е да галванизираме национално съгласие по въпросите на климатичните промени", обясни президентът на "Фърман" Дейвид Ши. Сред подписалите документа са големи висши училища като "Корнел" и Университета на Пенсилвания и малки колежи като "Баудуин".
"Университетите са огромни институции, които оставят огромни въглеродни следи, но те са и лаборатории за концепции за устойчиво развитие", казва президентът на Аризонския държавен университет Майкъл Кроу, който е сред двигателите на начинанието. Президентът на "Корнел" Дейвид Скортън е още по-категоричен: "Думата ни е, че устойчивото развитие вече не е въпрос на избор".
Ангажиментът в известен смисъл е повече символичен, отколкото изпълнен с конкретно съдържание. Изследванията сочат, че институтите на американското висше образование генерират не повече от 3% от парниковите газове, изхвърляни от Съединените щати. Освен това много, ако не повечето, от подписалите се вече са с екологично чисти кампуси.
И все пак, обещанието се отнася и до конкретни действия. Всяка от институциите планира да анализира собствените си въглеродни следи, вероятно през следващите 2 години, след което да набележи конкретна стратегия и график за неутрализирането им. Всяка една също така даде обет да създаде управителен съвет от студенти, преподаватели и администратори, които да наблюдават усилията.
Всяко от училищата ще определя въглеродната си неутралност по свое усмотрение - дали, да речем, да приема за част от парниковия си "принос" емисиите от возилата на студентите или не. Никое училище не е заковало краен срок за достигане на пълна въглеродна неутралност.
Обещанието, казват подписалите го, ще повлияе не само на техните учебни заведения, но и на онези в обкръжението им, както и на компаниите и институциите, където в бъдеще техните възпитаници ще работят.
Природозащитниците приветстваха решението. "Висшето образование е индустрия с годишен оборот от 320 млрд. долара", казва Лий Боднър, изпълнителен директор на "екоАмерика". "Щом колежите казват, че устойчивото развитие е от значение, това вече е сигнал към компаниите, които ги снабдяват със стоки и услуги", посочва той.
Междувременно университетските кампуси се раздвижват. Университетът на Колорадо например в момента преговаря с нови енергийни доставчици, така че да извлича цялото си електричество от зелени източници - вятърни "мелници" и слънчеви колектори. Освен това съвместно със студентите там умуват за система, която да намалява драстично всевъзможни отпадъци. Нищо от това нямаше да се случи, ако ректорът не бе подписал документа, категоричен е шефът на университетския екоцентър Дейв Нюпорт. И добавя - "само преди 6 месеца не бих могъл и дума да отворя пред ръководството за тези идеи".