В стремежа си да предотврати прояви на религиозен фанатизъм Великобритания обмисля нов подход в преподаването на исляма. Преди дни на международна конференция за религията премиерът Тони Блеър обяви, че е необходимо специално внимание върху обучението на ислямските религиозни водачи, "за да бъде чут истинският глас на исляма". В бъдеще, каза той, имамите трябва да минават през обучение в британските университети, тъй като мнозина се настаняват тук с лош английски, без да познават традициите на страната. Неотдавна бе публикуван правителствен доклад, който установи, че преподаването на исляма обикновено се концентрира изцяло върху Близкия изток, игнорирайки напълно реалността в съвременното мултикултурно британско общество.
От няколко години в страната има напрежение между британците и мюсюлманската общност, която наброява вече 1.7 милиона. Ситуацията се влоши драматично след атентатите в лондонското метро през 2005 г., които отнеха живота на 52 души.
Отсега нататък ще е от голямо значение как и на кого се преподава. По-широк кръг студенти, включително повече мюсюлмани, ще бъдат насърчавани да изучават исляма. Това би помогнало страната да се предпази от екстремизъм и жестокости в името на религията, се казва в становище на образователното министерство.
Младежката мохамеданска фондация "Рамадан" посрещна с резерви премиерското слово. "За Блеър трябва да се съди по делата му и истината е, че неговият кабинет е направил немалко закони, дискриминиращи мохамеданите. Онова, което той направи в Ирак и Афганистан, всъщност е допринесло за тероризма", каза говорителят на фондацията Мохамед Шафик.
От своя страна Блеър призова военната намеса в Ирак и Афганистан да не се тълкува като антиислямски заговор. На конференцията премиерът отбеляза, че много християни го критикуват за действията му в двете близкоизточни държави. "Оставете за момент въпроса дали решенията ми са правилни или погрешни. Истински вредно би било те да се поставят в контекста на религиозно мотивираните действия", каза Блеър. "Религиите на нашите държави нямат нищо общо с тези решения. Ако беше така, преди години не бихме се заели да спасяваме косовските албанци от диктатурата на Сърбия", аргументира се той.
Анкета на Channel 4 неотдавна установи, че почти четвърт от мюсюлманите на острова вярват, че четиримата мъже, идентифицирани като автори на терористичните атаки в метрото, са невинни. Толкова смятат и че правителството има пръст в атентата. Според друго изследване сред 500 възрастни мохамедани около 59% вярват, че държавата е спестила част от истината, а повече от половината мислят, че службите по сигурността са скалъпили улики, за да хвърлят вината върху заподозрените. 7 от 10 души смятат, че ислямската общност няма нищо общо с появата на екстремисти, желаещи да атакуват цели в кралството, въпреки че 58% чувстват, че тя трябва да дава повече от себе си.
Университетските имами реагираха гневно на премиерските коментари за нивото им на образование и идеята да се квалифицират в британските висши училища. "Наясно сме, че има нужда от квалифицирани във Великобритания духовници, които говорят английски и познават живота в тукашните градове", съгласява се Ибрахим Могра, имам в 3 университета и член на Ислямския съвет на кралството. Той и много други обаче оспорват твърдението на правителството, че разрешението на проблема с тероризма се крие в имамите от чужбина, въвеждането им в университета и въобще в ислямското духовенство. Според тях Блеър е зле информиран и подведен по въпроса. "Относително дребният брой екстремисти няма нищо общо с духовенството", казва Могра.
Мона Сидики, професор по ислямски изследвания в университета в Глазгоу, смята, че е погрешно ислямските духовници да се възприемат като буфер между фундаментализма и светското образование. "Екстремизмът не се създава някъде навън, той идва отвътре и плановете на Блеър могат да имат обратен ефект", казва пък Мазин Юнис, имам в университета в Лийдс.
Всъщност въпросните планове още не са съвсем ясни. Засега се знае само за малка група, която разработва курсове за имами в сътрудничество с Лондонския университет. Образователното министерство пък подготвя само кратки уроци за духовници от отделните вероизповедания, които трябва да бъдат въведени през септември. Те вероятно ще включват запознаване със закона за фондациите, лидерски умения и мениджмънт.
"Струва ми се, че намерението на правителството просто е да ангажира повече хора в общуването с младите мюсюлмани", казва проф. Сидики. Според нея критичното мислене е възлова част от университетските курсове в кралството, тъй като имамите са обучавани в благочестиво зубрене на догматиката.
Могра е на обратния полюс: "Имамът трябва да има духовна и теологическа подготовка, а тя може да се получи само от хора, които вече я имат. Ние няма да приемем намеса на държавата или университетите в нашето религиозно обучение". Все пак, казва той, юридически и компютърни курсове, както и опознавателни лекции за други религии биха били от полза.
Правителството планира да снабди всички университети с мюсюлмански свещеници, които да поддържат връзка с местните общности. Такива вече има в 30 от 89-те университета в страната.
Няколко неуспеха предхождат новия план. По-рано вътрешното министерство искаше да накара свещениците от други вероизповедания да минават "тестове по британскост". През 2005 г. то се принуди да зареже идеята след възражения на мюсюлмани, хиндуиси и сикхи. Друга идея - на полицията да се даде власт да закрива джамии, подозирани във връзки с екстремисти - също бе изоставена.
|
|