:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,532
Активни 509
Страници 13,406
За един ден 1,302,066
Интервю

"Витоша" ще отмре като търговска улица

Не може да губим ценни територии и да искаме по "Цариградско шосе" да има само 4-етажни кооперации, обяснява главният архитект на София Петър Диков
снимка: Николай Дончев
Петър Диков
- Архитект Диков, изтича 6-месечният срок за изменения на общия устройствен план на София. Какви промени се очакват в него?

- Промените са в три посоки. Ще бъдат отстранени някои технически грешки - установили сме около 90 случая, в които територията като реално използване е една, а в общия план е дадена като друга. На второ място ще разгледаме постъпилите предложения за промяна. Вероятно няма да приемем много от тях, защото в голямата си част това са предложения от недоволни собственици за преотреждане на територии от озеленяване за нещо друго. Третата група са предложения - и служебни, и внесени от стратегически инвеститори, за разширяване на териториите за възможно строителство извън сега предвидените граници.

- Дайте някакъв конкретен пример.

- В западна посока, зад квартал "Толева махала", има постъпило искане от инвеститор за логистика - изграждане на складове на територия от около 150 дка. В източна посока има инвеститори, които желаят да правят вилни комплекси. Ние ще преценим доколко възможно е това разширение и по-голяма част от тези територии вероятно ще бъдат вкарани в графата "далекоперспективно развитие", независимо че част от проектите ще стартират в близко време. При зоните за далекоперспективно развитие е включено условието, че тези територии могат да се изграждат само след отделно решение на общинския съвет и декларация на инвеститора, че той поема изграждането на инфраструктурата. Това би разтоварило финансово общината, защото и в момента имаме достатъчно проблеми за осигуряване на инфраструктура във вече изградените градски части. Нямаме възможност да излизаме на гола ливада.

- Има ли идеи за ново жилищно строителство?

- Има идеи за развитие на нови територии в северна посока, т.нар. "северен град". Тези територии фигурират и в настоящия вариант на плана, но вероятно ще ги доразвием и разширим допълнително. Има територии и в югоизточна посока, които също са подходящи и ще им дадем възможност да се развият. В структурата на града има и някои градинки, които не са отразени в плана. Фигурират в подробните устройствени планове, но ги няма в общия. Ще ги включим, за да е гарантирано запазването им.

- Гражданските сдружения настояват да преразгледате и т.нар. "смесени многофункционални зони" по големите булеварди, в които е разрешено високо строителство. Ще приемете ли това предложение?

- Не. Този град е с 1.5 млн. жители и не може да се предвижда 4-етажно застрояване по големите булеварди. "Цариградско шосе" например е с профил 80 метра. Поначало застрояването по него в голямата си част е правено по старото трасе, когато шосето бе 7-метрово павирано пътче. Аз съм принципно за запазване на това, което е направено, но да държим с ниска степен на използване ценни градски територии е неразумно.

- Да, но се видя колко много проблеми създава такова високо строителство по ръба на вече решени като градоустройство квартали. Небостъргачът "Ропотамо" в кв. "Яворов" е типичен пример.

- Аз и друг път съм казвал, че общият план не дава конкретни решения, той дава възможности за решения. Конкретните решения се дават от подробните планове. Ако по нашите норми такава сграда в съответната територия е невъзможна, независимо че общият план предвижда високо строителство, няма да стане. Но да зачеркваме в общия план зонирането по големите булеварди, защото някъде не можело да стане, не е оправдано.

- Редица големи проекти на общината са блокирани от съдебни искове на собственици и претенции за по-високи цени за отчуждаване. Частният интерес е разбираем, но доколко защитен е общественият?

- В конституцията е казано, че частната собственост е неприкосновена. Няма нищо лошо в това, че всеки собственик иска да получи максималното при отчуждаване. Интересът на общината обаче е друг - защото това обезщетение идва от джобовете на всички граждани. Т.е. тук трябва да се направи разумния баланс. В тази връзка трябва да се прави и разграничение между два случая, които са коренно различни. Има граждани, чиято собственост се унищожава напълно при отчуждаването. В тези случаи аз съм склонен да се търси по-високо обезщетение, защото отнемаме на човека възможността изобщо да използва собствеността. При други обаче се отчуждава една малка част - да речем 1/5, а цената на останалата част от имота се повишава, защото общината осигурява инфраструктура. Да вземем например Околовръстното шосе. В момента имотите там са на изкуствено висока цена, защото няма нищо - канал, вода, път. Не може държавата и общината да инвестират 50 млн. лв. в нова магистрала и инфраструктура, а собственикът да иска безумни суми за отчуждаването на 300 квадрата, при положение че цената на останалите 1000 кв.м, които му остават, скача в пъти. В това отношение трябва да се помисли, други страни са успели да намерят решение. В Израел например общината има право да отчуждава до 40% от собствеността за инфраструктурни проекти по цени, определени от самата нея.

- Промени в закона за устройството на територията предвиждат разрешаването на частни строежи в пространството над и под улиците. Как според вас ще се възползват инвеститорите от тази нова възможност?

- Вчера при мен дойдоха инвеститори, които притежават имоти от двете страни на Околовръстното. По средата земята им е отчуждена. Те искат да направят автогрил - типичните за Италия заведения над магистралите. Съоръжението може да се ползва едновременно за пешеходен надлез и за разполагане на търговски обекти - като ресторанти например. Това по сегашния закон бе невъзможно. В центъра на София пък ще се използва подземното пространство - за паркинги, търговия.

- Предвиждате реконструкция и на един от централните булеварди - "Витошка", като идеята е по нея да има много зеленина и заведения. Това няма ли да промени търговския характер на улицата?

- Вие, ако искате да си купите дреха, къде бихте отишли? В краткосрочен план с появята на още молове профилът на "Витошка" ще се промени естествено, не защото ние сме го искали или сме принудили някого. Никой няма да минава по "Витошка" да си пазарува, когато може да го прави на климатизирано място - през зимата топло, през лятото прохладно, в което има голям избор. Това вече се е случвало - преди 4-5 години по "Витошка" имаше няколко магазина за черна техника и един-два за бяла. Явиха се "Техномаркет" и "Технолопис" и тези магазини изчезнаха, без никой да ги е гонил.

- Готов е и планът за карето между Ларгото и бул. "Христо Ботев", който предвижда едновременно излагане на археология и максимално застрояване. Няма ли опасност на тази археология да се наслаждават само служители на съответните офиси? Спорна е идеята и за стесняване на бул. "Тодор Александров" с отделяне на по една лента от двете страни за паркиране.

- В момента, в който се яви археология - защото никой не е сигурен дали такава наистина има, се прави разработка как да се експонира. Да вземем например магазин "София". Испанците направиха реконструкцията и осигуриха отделен вход за археологията под магазин "София". Аз съм предложил там на Олимпийския комитет да се направи информационния център и хората да влизат и да гледат. Така че няма никакъв проблем да има максимално застрояване и излагане на археологията там, където я има.

Що се отнася до "Тодор Александров", никой няма интерес да доведем по един голям булевард към центъра цялото движение. Точно затова се опитвам да прокарам тангентите, които да заобикалят центъра, без да влизат в него. Аз съм живял в "Люлин" -ако сега например тръгна оттам за "Младост", мога да ви гарантирам, че ще мина през Ларгото. Това просто ще ми е най-прекият път.

- Какво се случва със "София ленд"? Съществува схващане, че мястото на голям увеселителен парк не е в централната част на града?

- "София ленд" е непълноценен като парк. Докато работеше, имаше сериозни проблеми с паркирането, навсякъде се трупаха коли. Според мен трябва да се направи компромис с интересите на собственика и интересите на града. Имам идея да разрешим високо строителство с ниска плътност на застрояване на терена и много висок процент на озеленяване. Тоест да върнем парка, като в същото време защитим интереса на инвеститора, който така или иначе е собственик.

- Да, но така паркът става частен.

- Частна, държавна - нали е зеленина? В Лондон е пълно с частни паркове с ограда, с ключ. Важното е, че в градската структура зеленината се запазва - тя диша, какво като е частна?

- Постоянно се подяжда от строежи и територията над Околовръстното, под планината.

- Е, повече няма. Тези 5-6 етажа, които са били вдигнати там, свършиха. Някои от жалбите, които получаваме, са такива - хора, които с връзки са си изкарали частични изменения за 5 етажа, а по новия устройствен план се разрешават 2. В някои зони, които общината просто не може да си позволи да отчужди, позволихме много ниски параметри - например плътност на застрояване 15% от имота и ниско строителство. Идеята е зеленият клин от Витоша към града да мине, без да се налага отчуждаване, като се построят малки къщи със зелени дворове.
30
6411
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
26 Юни 2007 00:53
Щяла да умре!? Аланкоу иди да видиш колко са умрели Шанзе Лизе у Пари и 5 Авеню у Ню Йорк и Родео Драйв при прилежащите им Оакани бабички
26 Юни 2007 01:40
Ъ-ъ? Шо каиш? Бул. "Витоша" да отмре? Тоя пак е прекалил с ичкията...
26 Юни 2007 02:28
Главният архитект проектира като бесен и си има интереси.

Наистина градските търговски зони не могат да се заместят от моловете, които са си събърбна институция. В Манхатън има долколкото знам само един "мол", Манхатън мол - не особено голям, на Харълд скуеър. Около него (а съвсем не на Пето, дето са главно скъпи моди и гифт шопс) е и най-голямата градска дрехарска зона за масите - 34-те ул. между Седмо и Пето. Има големи старовремски универсални магазини като ЦУМ, има и малки. Идват от цяла Америка хора. Някои - със самолет от Охайо, и си изкарвали парите от разликата в цените.

Затова е по-правилно според мене решението на Варна, дето правят моловете в панелните комплекси - 4 на запад и 2 - на север към курортите. В централната зона - само един ЦУМ, който се кълнат, че нямало да е мол.

Диков е прав за отчуждаването, етажността и невкарването на трафика в центъра по Т. Александров.
26 Юни 2007 02:57
"събърбна"

26 Юни 2007 03:27
'събърбна' институция щото консумират бърбън.

Мохадо, не му връзвай кусур на човека - един архитект толкова може.
Нефелните архитекти стават администратори, професори или критици. А у нас и политици. Сред професорите има и изключения.
26 Юни 2007 07:55
Фичо
Българските молове не са като американските, а някои като Скай лайн ( не си спомням точното име на този зад завод Електроника) не трябва да се казват молове, а "шопинг център" или на български "търговски център", а може и базар.
На мястото на бившата бирена фабрика на "Сливница" се проектира един, на гарата трябва да има голям търговски център, на новото летище също огромен търговски център на Карфур. Точно срешу телевизията, на мястото на първата Прошекова фабрика се строи също огромен офис и търговски център - 5 етажа под земята и 15 над земята. На "Позитано" също има голям дупка.
И сигурно има много други. Така, че действително "Витошка" може да остане само бутикова.
26 Юни 2007 08:01
на архитекта диков да гледа матрицата диалога между оракула и архитекта
26 Юни 2007 08:02
Аз лично бих искал да видя "Тодор Александров" от Ларгото до "Константин Величков", като американски даун таун няколко небостъргачи. Разнообраязието и еклктиката правят даден град по-привлекателен.
26 Юни 2007 08:47
Диков, да започнем с нещо по-лесно - Как ти е името???? Вместо да "визираш" светлото бъдеще неосъществимо, направете няколко пробива в софийската джунгла!
26 Юни 2007 09:04
Очакваме безкомпромисни мерки по отношение на паркирането върху тротоарите. Хубави офисни сгради на няколко кьошета няма компенсират факта, че заради тази толерирана проява на ориенталска диващина ходенето пеша е ад, а чуждите туристи ни смятат за туземци с ориентало-афиркански гени и манталитет. Почвайки от центъра, не бива да остане нито една улица без колчета против паркиране на тротоара. В Солун и Атина е така, а българите са по манталитет по-зле и от турци, и от гърци, и от араби, и от африканци.
26 Юни 2007 09:18
Високо модерно строителство и археология... Някой виждал ли е алхеологическите зони в други европейски столици? Докато строиха католическата катедрала бутнаха доста зидове от античната градска стена. За строежа на метростанцията да не говориме, няколко дни изкарваха с камиони антични тухли... Виждал сам подобно нещо в Истамбулр но там целта е да се заличи византийският археологически пласт. И все пак, хората и там пазят повече, отколкото тук. Странна ми е тази упоритост да се напъхат в центъра още и оше офиси. Това, което преди е било център, вече е грозно алуминиево гето, а София задминава по недомислие и Атина.
26 Юни 2007 09:25

Предстои обявяването на Люлин за град. Процедурата включва изгонване на администрацията на софийската община, конфискуване на собствеността й на територията на Люлин, отмяна на всички сключени от нея договори и разрешителни, закриване игралните зали, бинго залите, казината и интернетните клубове, отнемане имуществото на мафията, включително това на ВИС и СИК, конфискуване на незаконните строежи в полза на новия град, изгонване от училищата на общинската фирма „Егида”, уличена в сутеньорство и продажба на наркотици, и др. Градът въвеждане самостоятелна система за охрана, създава своя банка и пререгистрира всички банки на територията си като самостоятелни АД., създава акционерен фонд, който събира и разпределя сред жителите всички печалби от търговските обекти и обектите за услуги. Разработени са различни мерки за изискване на средствата на Люлин, задържани в бюджета на Софийска община , включващи и блокиране на авоарите на общината. Взимат се мерки са смазване на терор от страна на кмета Борисов с оглед практиката му да блокира населените райони с полиция от други краища на страната, или жандармерия, каквато беше акцията му в Суходол. Жителите на Люлин не желаят да бъдат гетото на София, както го третира софийският кмет Борисов. До решението за обявяване на града се стигна след конфликт с наместника на Борисов в Люлин, който отказа да спази съществуващите закони – ЗУТ, да възстанови зелените площи и да пресели самонанесли се цигани в градинки към блоковете.
26 Юни 2007 09:30
Интевюто обяснява защо София се превърна в комбинация от хаотично застрояване и архитектурни недомислици. Лично не ми е ясно защо трябва да се разрешава високо строителство, освен ако предприемачът не иска да реализира максимална печалба. Но това няма нищо общо с облика на града, удобствата, качеството на живот и пр. Същото и за зелените зони. Примерът с Лондон не е много подходящ - не знам дали архитектът е бил там, но това е един невероятно зелен град. Предлагам му да се разходи из парковете и да види как се поддържат и как никой не може да ги пипа, па макар и цените на имотите да са космически. И после да ми разкаже колко високи сгради е видял там /изключвам Ситито и новите зони по Темза/.
26 Юни 2007 10:11
Не мога да разбера защо вместо да махнат всякакво паркиране по единственият построен в последните 20 години свестен булевард - Тодор Александров, ще разрешат ленти за паркиране - това е заради мутрите на маджо, на валентин златев, на разни килии, висаджии и други подобни.
Срам, срам за Диков.
26 Юни 2007 10:11
София отдавна е пренаселен град
и плана трябва да се съобразява с този факт.
Би трябвало този градоустройствен план да разширява града, а не да го уплътнява или както се изразява този в статията - "да се губят ценни градски територии". Би трябвало всякакво ново строителство да е до 2 етажа в повечето райони и до 4 етажа в центъра, за да може поне малко града се разтовари. Вместо това ще бъдем свидетели на един втори Янев и нов масов бум на затрудняващо града строителство.
26 Юни 2007 10:37
Всичко си идва на мястото - ЛЕНДА ще става ВИСОКО СТРОИТЕЛСТВО, ама нали беше изваден като атракцион за да се унищожат зелените площи. Мамка ви ненаядена. А около Цариградско - задължително небостъргачи на първа линия, кооперациите отзад да го ду..т. Мерзавци.
26 Юни 2007 10:43
"Цариградско шосе" например е с профил 80 метра. Поначало застрояването по него в голямата си част е правено по старото трасе, когато шосето бе 7-метрово павирано пътче". Продължавам да чета и още повече се нервя, тоя е невероятен мазник! Ти да не си живял през 19 век тука, сега като е 12 метров път какво. Или идеята е РЕЖИ БОРИСОВАТА ГРАДИНА. Това му е идейката на мазньото. Няма думи, то бива наглост, ама този ептен се олива.
26 Юни 2007 10:47
Щом парата заговаря
всяка сграда се отваря!
Да ни е честита бъдещата ни "модерна" и "ценна" кочинка
26 Юни 2007 11:08
Този Диков е прав, че не бива да се довежда по Тодор Александров цялото движение в центъра, щото после става ад. Обаче, драги, преди да затвориш там две ленти за паркиране, вземи ги направи тия тангенти и пробиви, за които споменаваш само бегло, че ги искаш! Направете свестни обходни пътища, големи паркинги на подстъпите към центъра и тогава вече - ако искаш да си трошиш главата и да влизаш в центъра, плащаш такса задръстване, както е в Лондон.
Присъединявам се към belchev: аман от диващината по тротоарите! Тротоарите са за пешеходци, а не за автомобили. На всяка една софийска улица тротоарите трябва да са с колчета! Откъде накъде ще се провирам между мръсни коли или ще ходя по платното, а тротарът ще е перманентно разбит, защото надошлите вчера от не знам къде си селяни държат да се придвижват от врата до врата с таратайките си - или пък с лимузините си!
И още нещо, което не споменаваш, Диков: едно от нещата, които рязко различават София от всеки нормален европейски град е пълното отсъствие на велоалеи. Направете свестни велоалеи и това моментално рязко ще облекчи задръстванията. А не да се чудя откъде да се мушна и хората да ме мислят за луд, че съм излязъл в София с колело.
26 Юни 2007 11:10
Марксисти обсъждат МОЛове, а не ТКЗСта- накъде върви светът
26 Юни 2007 11:34
Софиянците във форума, гледайте го хубаво на снимката *****! После да не се чудите, заради кого столицата все повече заприличва на Калкута.
.
Четете му само интервюто и благоговейното отношение към "инвеститорските интереси" и после си правете сметка къде отиват процент от инвестициите и на чий гръб...

Редактирано от - bot на 26/6/2007 г/ 12:52:54

26 Юни 2007 11:54
Този от статията изобщо не е прав за бул. Тодор Александров
Спорна е идеята и за стесняване на бул. "Тодор Александров" с отделяне на по една лента от двете страни за паркиране.
...
Що се отнася до "Тодор Александров", никой няма интерес да доведем по един голям булевард към центъра цялото движение. Точно затова се опитвам да прокарам тангентите, които да заобикалят центъра, без да влизат в него.

Има две неща, а тук се пише само за едното - тангентите. Първото и по-важното е да се разтовари града като цяло от претовареното автомобилно движение, а второто е пътните потоци да заобикалят центъра, като един от най-претоварените райони на София. Естествено, че сегашния вид на бул. Т.Александров трябва да се запази. Стесняването му ще преизвика поредните километрични задръствания от центъра до Люлин плюс други задръствания, например по бул.Сливница, за колите, които се опитат да го избегнат. Проблема е в това на хората да не им се налага да минават през центъра, а точно за това поредния главен архитект отново не се сеща.
26 Юни 2007 11:58
Чичо Фичо се оказа че и от архитектура разбира. Тоя човек надмина и Леонардо
26 Юни 2007 12:47
Колега колоездач, искрено ти съчувствам за карането на велосипед в София. На дебелогъзите, тлъсти, трътлести, лениви балкански субекти, каквито са 99% от българите, всяко физическо усилие (каквото е карането на колело или изминаването на 2 пресечки пеша) е непоносимо мъчение. Затова дори до бакалията ходят я лимузината, я таратайката и после цял живот реват, че им е скъп бензинът и че нямат 2 лева за паркинг. При това децата им ги гледат цял ден, т.е. и те ще израснат същите разпуснати дебелогъзи ориенталски тарикати. С една дума, враждебното отношение към колоездачите се дължи на манталитета на ориенталско настроените народни маси, които предават общественото си мнение (или по-скоро липсата на такова) върху чиновниците.

Редактирано от - belchev на 26/6/2007 г/ 12:49:47

26 Юни 2007 14:58
По- читав от стария главен архитект, но пак с някакви куци тези -
що да нямало високо строителство по булевардите?! - Щото е грозно и задушава града, а Сф няма небостъргачи и не й трябват.
И тая щуротия със стесняване на Т. Александров с цел да затрудни движението, за да не минавали от там колите?!?!
26 Юни 2007 16:41
Простотията с бул. "Т. Александров" е не друго, а че бяха допуснати тротоари от само 5 м, което почти напълно скапва облика на мястото.
.
Иначе за тангентите... проблемът там е, че за съжаление общината няма нито знания, нито хора, с които да пробутва проекти за европейско финансиране. А само с кредити от ЕИБ нема да стане работата в дългосрочен план. То ше се научат де, ама до тогава...
.
Другата дивотия е концепцията (или по-скоро пълната липса на смислена такава) за платено паркиране; а най-голямата дивотия пък е идеята от последните месеци за платено влизане в центъра. Абе още ного има да се мъчим в тоя градец...

Редактирано от - веролом на 26/6/2007 г/ 16:42:49

26 Юни 2007 19:08
ez, твоя американски-български колега е разправят бивш колега на тоя на снимката. мани!
26 Юни 2007 20:40
Знам само, че този град е заприличал на нещо, като нищо.Западният 4иляк не слиза от колелото, нашият стоманен селянин не слиза от колективния магарешки манталитет.Мляска и 4опли семки.
26 Юни 2007 21:38
Господин Главен Архитекте, София вече на нищо не прилича - грозотия до грозотия , потънала в прах и смрад, с прашасали зелени петънца !!! От толкова много строителство защо не видях поне една сграда да ми грабне окото - навсякъде алуминий и тъмно стъкло !
Противно е даже транзит да минеш камо ли да живееш !!!
27 Юни 2007 00:02
София става един объркан (или сбъркан) град. Главархитекът говори само за инвеститори, молове и тем подобни, а не за интересите на хората, за качеството на живота им, което би трябвало да бъде основната му грижа като общински служител. На всички е ясно, че транспортното движение е сбъркано. Днес към 13 часа по "Мария Луиза" едно джипче най-невъзмутимо си измина 50-60 метра по тротоара, а минувачите пищяха и кълняха. Това да беше само, ще се радваме и пеем. Булевард "Македония" - на мястото на древен път, свързващ Сердика с Пауталия и съществувал и през турското робство (при това озеленен с дървета!), създаден в днешния си вид в края на ХІХ век (трамваят е от 1900 г.), защитен като паметник на културата, беше превърнат в паркинг, който очевидно не може да реши проблемите с паркирането в центъра - защото липсва визия, стратегия за паркирането - както за всичко в града - и се решава "на парче". Главархитектът като е одил у Лондон, не е ли видял, че на такива булеварди се слагат табели с исторически данни, за да знаят местните хора миналото си. Приемането на новия план се обявява за панация, но той ще доведе до още по-големи ужасии. Да не говорим за археология, защото унищожаването е безогледно - още с проектирането на метрото през центъра на София. Дали е видял, че не само в Лондон, но и в Париж и в други градове има ОБЩИНСКИ паркове, които се заключват нощем? Знае ли той, че пешеходецът е Негово Величество гражданинът, за когото се прави всичко в града? За него транспортни улици се превръщат в пешеходни, създават се улици за т.нар. "меки" видове движение - с велосипеди (съществуват национални и европейска веломрежи) и ролери, осъществява се инициативата "споделената лична кола" (повече хора пътуват с една кола до работните си места), има Европейска седмица на мобилността"... Целта е хората да бъдат здрави, да се пази нацията...Да не говорим и за облика на София, който се очартава все по-хаотичен, накаква връзка с българските архитектурни и градоустройствени традиции, която може да направи един град запомнящ се и обичан от неговите жители...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД