:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,249
Активни 310
Страници 13,123
За един ден 1,302,066
Анализ

България - богата държава, бедни граждани

Новите идеи на социалистите са или заемки, или политическа екзотика
Димитър Бъчваров
Че политическата реалност е нещо различно от фактическата, пролича още веднъж на 46-ия конгрес на БСП. Самият лидер каза, че има две Българии - една на политиците и една на хората, които непрекъснато се раздалечават. След което той защити реалността не на хората, а тази на политиците от управляващата коалиция.

Фактическата реалност обаче е упорито нещо. Тя притиска управляващите със стачката на лекарите от "Пирогов", разрастващото се недоволство на учителите и социалните работници, протестите на пенсионерите. Техните заплати и пенсии са не просто ниски, а отвъд прага, при който могат да се възпроизвеждат съответните професионални и морални стандарти на работещите специалисти, както и простото физическо оцеляване на възрастните хора. В същото време реалният икономически ръст през първото тримесечие на 2007 г. е 6.2 % - най-висок от началото на прехода. Което означава, че на фона на финансовата деградация на протестиращите други участници в житейското състезание трупат пари все по-лесно и все по-бързо. Най-вече самата държава, която отново отчита рекорден бюджетен излишък - почти 1.3 млрд. лева в края на май (около 2.3% от БВП). Сумата е с 45% по-голяма от миналогодишната за същия период. Не би имало нищо лошо, че някои забогатяват бързо, ако за всички имаше еднакви правила и шансове в бизнеса или на пазара на труда. Но не е така. Лекарите и учителите просто няма как да потънат в сивия сектор или в някои от олигархическите "клубове", пред които държавата е абдикирала. Те са обикновени и



принудително изрядни данъкоплатци



на заплата. Затова, докато едни трупат укрити данъци и излишъци, те "трупат" недоимъци. Нетърпимо е положението точно в онези сфери, в които правителството е длъжно да направи реформи и да повиши ефективността на разходите. Вместо това отговорността за несвършеното се прехвърля от виновните върху потърпевшите. Не друг, а министър-председателят заяви, че "те не протестират, защото животът им се влошава, а защото нямат чувството за посока, почтеност, солидарност". Това не е аргумент, а груба нападка и опит за бягство от действителността на фактите.

Сегашният и предишният кабинет наследиха финансовата стабилност от правителството на Иван Костов, но без да съумеят да я развият така, че да бъде достигнат устойчив растеж значително над онези 5.5%, които бяха отчетени още през 2000 г. Не бе използван опитът на други страни в преход, които ускориха реформите, а не спряха само до нивото на финансовата стабилност. Дори Румъния, която изоставаше от България, също ни задмина - и по производителност, и по заплати. Сега официалните доходи и покупателните възможности на българите са твърдо най-ниските в ЕС, с 30% под тези в северната ни съседка. Качеството на живота ни също. Това не е резултат от природни бедствия или външни фактори, а се дължи на провежданата през последните 7 години политика на богата държава и бедни граждани. България не е петролен емират и крайният резултат от подобна политика ще бъде лошото равновесие на бедна държава с бедни граждани.

Самоцелните спестявания на пари от данъци (т.н. бюджетни излишъци) винаги и навсякъде са водили или до неизгодни мегаломански държавни инвестиции на загуба, или до крупни държавни доставки (класическият пример е на оръжие), придружени от ужасяваща корупция. Оправданието с прословутия дефицит по текущата сметка не издържа нито логически, нито емпирично. Търговският дефицит расте независимо от рекордните бюджетни излишъци. Това ще трае, докато в България има ниши за високи печалби за чуждия капитал и съответно приток на чужди (предимно финансови) инвестиции. Стратегическите чужди (а и местни) инвестиции обаче са по-скоро умерени. Докато в Румъния "Нокиа" строи голям завод за електроника, у нас IBM инвестира в складове. Примерът е показателен. Бяхме и продължаваме да бъдем технологична периферия на Европа. Луксът на компенсирания с приток на външни пари дефицит по текущата сметка може да изчезне така внезапно, както се появи. Първите признаци за спад на външните инвестиции вече са налице. Тогава ще останем само с големия частен (търговски) дълг и калкулираните лихви по него в цените на всички вносни стоки. Ще трябва постфактум да проучваме



горчивия опит на Португалия и Гърция



как се излиза от такава ситуация. Защото през проспаните 7 години никой не анализира и не предложи как изобщо да не стигаме дотам. Фискалният резерв, колкото и да е голям, няма да е от полза, защото проблеми от подобен род не се решават с предварително отнети от гражданите и икономиката пари. Натрупаните в хазната резерви надхвърлят 6.5 млрд. лева, но декапитализацията на националната и общинската инфраструктури ще ни струва в пъти повече, когато разрухата им наложи в тях да се наливат пари аварийно. Нагледен пример е пълната занемареност на речните корита, дигите и отводнителните канали, която превръща всеки обилен дъжд в бедствие, а парите, излети за ликвидиране на последствията, потъват безследно и безрезултатно, преди да попие водата в наводнените домове.

С част от "излишъците" правителството погасява предсрочно външни държавни задължения. За сметка на това семейните бюджети компенсират недоимъците си (част от които се дължат на прекомерното облагане, за да трупа държавата излишъци) с рекордно взимане на кредити, чиито източници са външните рефинансирания на търговските банки. Лихвите по дълговете на гражданите са над 2.5 пъти по-високи от лихвите по дълговете на държавата. Крайният резултат от подобна фискална политика е по-бедни граждани и по-голямо изтичане на пари навън.

Тези щрихи от фактическата реалност у нас заедно с немощната правораздавателна система и корупцията нагнетяват огромна деморализация. Векторът (терминът е на мода) на моралната нестабилност също сочи към икономическа нестабилност, защото без морални баланси обществото е непродуктивно и податливо на кризи. Моралната криза у нас е в разгара си. Предстои ли икономическа? Вместо да отговори на този въпрос, конгресът на БСП мина под мотото как въпреки че уж нямало пари (при рекорден бюджетен излишък!), партията ще предложи нова икономическа политика. Обсъжданите мерки и идеи обаче бяха предварително обременени от



три неверни твърдения, лансирани от лидери на БСП и министри



Първото е, че повишаването на заплатите в бюджетната сфера, главно на учители и лекари - ще дестабилизира финансовата сфера по подобие на 1996 г. Това не е вярно, защото кризата през 1996 г. бе причинена от печатането на пари и криминалното източване на държавните предприятия и банките, а не от големите заплати на хората в държавния сектор. Идеята, че социалистическото управление през 1995-96 г. е станало жертва на обществото и необоснованите му претенции, а не обратното, може да е само спекулация за вътрешнопартийна употреба. Ако обаче министър-председателят наистина вярва, че е така, нещата са по-зле, отколкото изглеждат.

Второто заблуждаващо внушение е, че повишаването на заплатите ще предизвика по-голяма инфлация. Това не е вярно, защото при системата на валутен борд левът е само технически носител на резервната валута - еврото. Зад всеки лев (евро) стоят вече произведени реални блага на най-големия общ пазар в света. На него няма нито дефицит на стоки, нито излишък на пари. В най-лошия случай по-високите заплати в България могат да доведат до по-голям внос, но те ще повишат и търсенето на местни стоки и ще спомогнат за увеличаване на вътрешния продукт.

Третото невярно твърдение е, че повишаването на заплатите и пенсиите ще предизвика криза, подобна на унгарската. В Унгария обаче бюджетните заплати бяха повишени с 50% при 4.5 % бюджетен дефицит, докато България има рекорден бюджетен излишък. При това (заради борда) той не е от книжни пари без покритие, а е отнето от държавата потребление на реално произведени стоки и услуги. Единственият резултат от това е изкуствено задържане на икономическия растеж.

На фона на предварително насадените страхове декларираните от БСП намерения се представят като израз на решителност и отговорност. Фактически обаче преизчисляването на базата на пенсиите бе предложено само преди два месеца от ДСБ и бе отхвърлено от същите хора, които сега го предлагат като свое решение. Идеята за намаляване на осигурителната тежест също отдавна се предлага от цялата дясна опозиция, а плоският данък от 10% е нещо като емблема на СДС.

Автентичните "леви" идеи, лансирани на конгреса на БСП, са или отдавна установени практики - като увеличението на заплатите в бюджетната сфера всяка година от 1 юли, или политическа екзотика - като идеите за "фонд интелект" и "данък богатство". Фондът за средно образование (интелект) по замисъл се разминава точно с тези, които най-много се нуждаят от финансова помощ, за да учат - ромските деца. Те рядко завършват седми клас, за да се възползват от помощта за гимназиално образование. А пък идеята за данък богатство звучи като виц в най-бедната страна в Европа, където официално деклариралите годишни доходи над 100 000 лв. са под хиляда души. Ако се осъществят подобни идеи, разходите за администрирането им вероятно ще надхвърлят ползите, да не говорим за злоупотребите и разхищенията.

Резюмето на конгреса всъщност беше направено не от лидера на партията Станишев, а от финансовия министър Орешарски. Той просто отсече: "На никого, повярвайте, няма да се увеличават заплатите тази година в рамките на това правителство". И никой от управляващите политици не възрази. Последната дума обаче ще имат хората на улицата.



*Авторът е икономист, бивш шеф на Дирекция "Икономическа политика" в Министерския съвет през 1997-2001 г.
Снимка: НИКОЛАЙ ДОНЧЕВ
Протестите за по-високи заплати ще се засилват, защото за 7 години държавата забогатя, а хората си останаха бедни.
61
4341
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
26 Юни 2007 01:11
26 Юни 2007 01:23
мене ми хареса, експертно, компетентно ми звучи, а орешарски е със смешна роля във водевила, на старата мома
26 Юни 2007 01:57
орешарски, пари нема, а, на таен стражар по 200 броиш да ме буди, два пъти аларми изрода, я ме светни малко тарикат, панталон 15 годишен нося, ти по колко им наброи за дрехи, по 400 на петолъчка или калъчка, как го наречеш
26 Юни 2007 07:27
Приятен ден на Бъчваров и на всички , които днес ще четат тази статия.Пускам принтера .
26 Юни 2007 07:59
Браво! Точно и конкретно! Честито на Станишев и сие компания. Щото стачките тепърва ще се разрастват!!
26 Юни 2007 08:11
Статията звучи добре ако не беше от ДСБ - ец. Костов има огромна вина заедно с неговия патрон ликанов за това състояние на нещата. А големия бщджетен дефицит е следствие на натиска на Валутния борд.
26 Юни 2007 08:42
Лекарите и учителите просто няма как да потънат в сивия сектор

И после не виждали розови слонове....

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
26 Юни 2007 08:51
Сегашният и предишният кабинет наследиха финансовата стабилност от правителството на Иван Костов, но без да съумеят да я развият така, че да бъде достигнат устойчив растеж значително над онези 5.5%, които бяха отчетени още през 2000 г. Не бе използван опитът на други страни в преход, които ускориха реформите, а не спряха само до нивото на финансовата стабилност. Дори Румъния, която изоставаше от България, също ни задмина - и по производителност, и по заплати.

Ами сигурно затова на мен ми хареса. Явно няма да се превърнем в прусаците на балканите, а ще си останем просяците на балканите.
26 Юни 2007 08:53
софтуерен слон кой не видел нищо за пропагандата не знае, тя е нашта сила и разтуха
26 Юни 2007 09:08
Разбира се, само такива като Маркс ++ имат правото да се изказват и пишат статии. За останалите идиоти това право не трябва да съществува.
Бюджетните излишъци могат да се оползотворят в инфраструктурни проекти или за повишаване на заплатите. Разбира се, заплатите в публичния сектор се нуждаят от повишаване, но след престуктуриране и оптимизиране на броя на заетите. Боя се обаче, че парите за инфраструктура отново (за кой ли път) ще потънат в джобовете на нашите фирми.
26 Юни 2007 09:12
маркс естествено, орешарски друг не признава и познава
и би ли моля изяснил как пирогов ще промениш, знаеш ли спешност що е и колко екипа я покриват, значи сменяш дейността, нататък кое ще оптимизираш, българия лидер е по съдови заболявания и ти твърдиш ми ала бали, намаляш лекари, болници или болни, кое, нещо за стандарти да си чувал, а касата кога ще си отчете успехите в здравното благосъстояние

Редактирано от - Пейчо Пеев на 26/6/2007 г/ 09:35:33

26 Юни 2007 10:00
и още малко да ти кажа, една хирургия за спешност легла подготвя и след само една спешна хирургия седмица минава за да възстановиш планова дейност, и какво ти се предлага, различни клиники из софия ще поемат спешността на пирогов, и гидгел напред назад и който издържи блазе ви
26 Юни 2007 10:03
Може и да е прав господина, все пак е работил при каците с мед.
Но си мисля за други неща: 1/ Нека не гледаме официалните фишове със заплати, да пресметнем всичко което се получава над или под масата, тогава картинката май става друга и май морала изчезва тотално. Т.е. да си оправим първо собствената къща, иначе влиза в играта психологията на тълпата, подръчквана от някого.
2/ Има много държавни и частни организации, които си работят със старите социалистически структури 18 години след прехода - нито реорганизирани, нито оптимизирани. И най лошото е, че работещите там хора продължават да мислят по социалистически - щом ходя 8 часа на работа, значи трябва да получавам заплатата си и то равна на другите служители. НО това, че квалификацията е различна, не ме интересува. Крайно време е професионалистите да вземат с пъти повече от този, който не се е насилил да учи и да се квалифицира.
Необходима е тотална реорганизация на мисленето и в държавниците и в хората, във всяко действие обикновено участват и двете страни. Може би трябва да става постепенно, иначе резултата може да доведе до катаклизми.
26 Юни 2007 10:05
Добър анализ на Бъчваров.
А че онзи недорасъл мишок Гейчо няма нищо между ушите си, това си го знаеме!
26 Юни 2007 10:27
Експертно мнение- без думи- само си мисля, толкова е просто. Взима Станишев "Сега" от будката, отваря вестника на страницата с Наблюдател и чете анализа, води си бележки и си поправя политиката. Да, ама не, тъпа политическа гордост и упоитост, както и страх от провал и страх от накърняване на икономическите интереси на групичка олигарси, да ги наречем. Тогава, в "Сега" в един хубав момент, просто ще констатира падането на кабинета и илюстрира най-вече с хубави снимки от недоволни и разбунтувани граждани, които навлизат в министерския кабинет в парламента.
26 Юни 2007 10:37
Взима Станишев "Сега" от будката, качва се в трамвая, сяда зад ватмана, отваря вестника на страницата с Наблюдател и чете анализа, води си бележки и си поправя политиката. Слиза от трамвая, зима си едно кафенце и ссъ сигурни крачки се запътва към Министерски съвет... Там два кафето на секретарката, прави си зелен чай против жегата, пуска климатика, пуска компа и започва да пише във форума на "Сега" . На обяд излиза да даде кратък форумен обзор на журналистите, след което с чувство за изпълнен дълг се връща пред компа. Вечерта, докато чака трамвая за вкъщи, трие морно чело и си мисли: "Прави са хората, наистина има проблеми в тази страна - дано да завали, че да се оправят"

Редактирано от - bgtopidiot на 26/6/2007 г/ 10:43:10

26 Юни 2007 11:06
Статията не “звучи добре” – звучи тежко! Умно е написана – четеш и се чувстваш зареден с компетентност и направо ставаш звуков експерт...
26 Юни 2007 11:19
Всичко е точно и ясно написано, само ако не беше от човек участвал в сътворяването точно на това, което критикува. Всичко, за което критикува е направено по време на това правителство, в което той е бил шеф на икономическата дирекция в МС - и пенсиите и осигуряването. Така че тези вместо да си скрият в миша дупка имат наглостта да дават акъли
26 Юни 2007 12:05
Добре, и какво казва с много думи Бъчваров? Нищо, което един средноумен частник да не знае.


Държавата не само че не помага на бизнеса, а целенасочено пречи, най-вече на "неправилните" фирми.


Хайде някой да сметне колко пари от БВП отиват за издържката на апарата? Цената за единиица БВП е най-висока в България.


Още една проста истина -- при 500 000 държавни служители е достатъчно да съкратят ненужните 200-250 хиляди (но само след реогранизация на държавния апарат в посока ефективност и истинско електронно правителство), а спестените пари от заплатите на тази огромна и непотребна тълпа от мързеливци да отиде за адекватно заплащане на останалите служители. България с тази икономика и територия няма нужда от повече от 200 000 служители, с армията в това число.

26 Юни 2007 13:00
Авторът е прав!
За тези неща (особено за заплатите и как те действително няма да повишат инфлацията!) съм споменавал и аз в постингите си. Това просто е така.
Проблемът е, че сменящият се през четири години модел на управление не води до устойчивост. Какво има предвид?
1. Когато през времето на правителството на Софиянски бе хвърлена котвата на валутния борд, това бе единствения изход, за да се закрепи икономиката на някакво ниво. Но тогава левът бе подценен умишлено. Ако сте чели икономически анализи от това време, там се говори че реалната цена тогава (до деноминацията) на лева е била 500:1 за марката . Но лева бе закотвен на 1000:1 спрямо марката и в последствие механично на 1, 950:1 за евро. Създаде се един финансов буфер и правилно. Той трябваше да осигури растежа на доходите по времето на Костов и това действително ставаше в добри темпове - поне в първите две години. Спирачката бе сложена от емисарите на МВФ. Причините за това бяха, че те държаха да се организира механизъм и натрупа гаранционен финансов фонд.
2. Друг е въпроса дали този фонд можеше да гарантира разтежа и до какви граници. На БВП и на цената на труда. Личното ми мнение, е че само свободната валута и умерената инфлация (държана под стриктен контрол от централната банка) стимулират икономиката и доходите. Защото в такива условия се наливат постоянно свежи пари в стокооборота. От там се вдигат и приходите в бюджета. Такъв бе моделът на марките азиатски държави с предимно търговска, а не производствена икономика - "Малките Азиатски тигри". За съжаление - бордът и МВФ въведоха у нас най-драстичния си режим (както знаете - има няколко режима на борда!), който ограничи до минимум финансовата инициатива на БНБ и правителството. Това е и главната причина за нарастването до такива размери на вътрешния дълг.Окончателно бяха затормозени междуфирмените плащания, което продължава и сега.Значи този дълг ще продължава да расте уродливо.
3. Правителството на НДСВ изобщо загърби политиката по доходите. Ясно ви е, че те имаха съвсем други "приоритети", а за далаверите им се пише и до днес. Окончателно бяха спрени реформите в администрацията, здравеопазването и образованието.
4. При сегашното коалиционно управление това състояние продължава. И не виждам причини това да бъде променено до края на мандата. Правителството се чувства удобно. Едва ли протести на определени групи могат да го извадят сериозно от равновесие.

В заключение може де се отбележи, че последните 7 години затвърдиха убеждението в населението, че преходът е преход на оцеляването, а не на възхода. А това вече е лошо! Много лошо!
26 Юни 2007 13:09
вчера вече писах откъде е видно дори за аматьор как се поражда абсурда "богата държава, бедни граждани". ами вижте средния доход като дял от БВП/на глава. у нас е едва 1/3, докато в гърция (страна която не е богата по ЕС стандартите) е над 1/2, а на запад е над 3/4.
т.е. у нас за всеки лев платен на работника създал продукта чорбаджията взема 2 (и това е само официално, без да обсъждаме черната икономика и криминалната приватизация). в гърция делят 50/50, а на запад собственика взема нищожен по наши стандарти процент от оборота. еми така се създават мотивирани граждани, които работят с хъс, множат се и се развиват. а у нас си имаме държава от емигранти - бивши, настоящи и бъдещи

26 Юни 2007 13:18
Павлик Морозов, точен постинг!
26 Юни 2007 13:19
досега абсурдното положение "растяща икономика+спадащи доходи" се поддържаще благодарение на изкуствено създадената безработица (чрез ликвидиране на икономиката, затваряне на границите и изолиране на българите от световния трудов пазар) и тръстово споразумение между партийно назначените "капиталисти", зад които стоеше целия законодателен и репресивен апарат на държавата и им помагаше да принуждават хората да бачкат ангария. фирмите печелеха от монополи и сива икономика, затова не им трябваха мотивирани работници, а просто някакви роби. мизерното ниво на средния доход обрича вече 18 години българина на глад и недоимък, и властниците знаеха какво ще предизика това сред народа - самоизяждане. 18 години българина живее от резерви и саможертви - от спестовни сметки, от гурбетчийски помощи и от това че повечето притежават жилищата си и не се налага всеки месец да плащат 50% от мизерния си доход за наем. само че тая свърши - не само че сме в демографска криза (от 2008 нататък поне в продължение на 15 години броя на влизащите в работната сила ще е по-малък от боря пенсиониращите се), а и наличния трудов капитал се преквалифицира и/или пръсна по света. мощностите за производството му (образователната система) са унищожени. затова се чува и смешен плач на работодателите че нямало кадри - че как ще има като 18 години няма връзка между квалификация и заплата и хората загубиха интерес към професионалното квалифициране. работодателите мошеници създадоха система в която виреят само работници-роби и работници-мошеници, другите емигрират.
сега когато границите са отворени е неумолимо логично че най-бедната държава в ЕС ще продължи да бъде донор на работна ръка поне докато не се махне от последното място по стандарт







Редактирано от - Pavlik Morozov на 26/6/2007 г/ 13:34:48

26 Юни 2007 13:34
Павлик Морозов, още венъж

Между другото, най-големият инвеститор в икономиката ни е емиграцията! По данни от НСИ такива преводи от чужбина за около 3 млрд. евро годишно. Бедни хорица, които превиват гръб пред богата Европа, за да хранят тук други нещастници - техни роднини.Това е абсурдно положение за европейска страна от 21 век! После нека някой ми разправя за свободно движение на стоки и работна ръка. Ала-бала! Превърнахме се в евтини слуги!!!
26 Юни 2007 13:43
малечко, напълно съм съгласен с теб и неведнъж съм казвал че вместо да се подмазват на чуждестраните инвеститори (много от които не са никак чуждестранни, а са ченгеджийски ошфорки чрез които се връщат парите отраднати и изнесени през 90-те) правителството може най-после да направи нещо за най-големия си кредитор и потенциално най-големия си трудов капитал - българския емигрант. много емигранти са хора натрупали опит и капитал и привличането им обратно в БГ би съживило икономиката и би разчупило мафиотския монопол върху нея, но явно точно това правителството ни и кукловодите му не искат да се случи. те предпочитат беден и разединен народ, защото е по-лесен за управляване. богата и силна държава изисква даровити управници, а те ясно съзнават че не са такива, затова не допускат автентични граждански движения и бизнес - това е конкуренция с която на равна нога никога не биха могли да се справят.
а емигранта да оцелява както знае - не само че е прокуден от родината си да си търси препиранието из чужбината, не само че роднините му у дома са рекетирани чрез високи сметки и ниски заплати само защото се знае че той ше им помогне с пари, а накрая и се правят всякакви опити от страна на държавата да се наложи двойно облагане и осигуряване на гурбетчиите. накрая им отнемат и правото да гласуват щото нямали "отседналост"!! подобно изнудваческо отношение и наглост от страна на политиците и институциите убеждават много българи зад граница че тази държава не ги иска и да си стоят там където са отишли. убеждава ги също така да евакуират и децата и роднините си, защото докато имат близък човек тук чрез него ще бъдат изнудвани да наливат пари в държава която ги лишава поред от всичките им граждански права




Редактирано от - Pavlik Morozov на 26/6/2007 г/ 13:45:34

26 Юни 2007 14:20
Павлик, не искам да хваля сегашното положение, но все пак фактите (и числата в частност) трябва да са точни. Това понятие PPP би трябвало да е достъпно на средно интелигентен човек и въпреки това непрекъснато се използва за спекулации. БВП за 2006 е 49 млрд лв в абсолютни цени - това прави към 6300 лв/глава или 525лв месечно. Ако ще сравняваш по РРР, смятай и заплатите по РРР!

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
26 Юни 2007 14:34
Ако някой смята че, политическата пасмина шъ пусти кокало много се лъжете.
Оти рИвете бря нали искахте капитализъм, общ пазар нато.Те ви те всичкото накуп.Ама живеели сте зле.Какво да се прави не мое всички да сме богати! Я одете по европата няма ли бедни няма ли хора да ровят по кофите- има.
За да забогарееш требве да си или мутра или курва било то натурална или политическа. Пари имало в бюджета и кво кът има това да не ви е кът преди 89 . ДА ЗНАЕТЕ ТОЯГА ТРЕБВЕ ТОЯГА ! При соца чекахте за панелка и кола 10 годин, одехте по 2 пъти на почивка зиме и лете, пенсионораха се хората рано, и с пенсиите живееха добре и на деца и внуци даваха.
Така е умря соца.Коги един вол риве все на гърбината му пада!!!!
Бачкайте на чорбаджията по 12 часа и му цуняйте знаете кое!!!! Иначе нема леппп!
26 Юни 2007 14:48
Само да уточня за постинга на Павлик -- на запад собствениците печелят нищожни проценти, защото има реална конкуренция на пазара, която не им позволява да сложат свръхпечалби, с няколко изключения, разбира се.


Те (изключенията) основно са базирани на монополни позиции:

-- законодателен монопол или такъв базиран на законодателна подкрепа (това най-вече е ВПК).


-- иновационен монопол - при тези компании се експлоатират (при това заслужено) всички резултати от R&D инвестициите, които са направили, докато не се появи конкуренция - това обикновено не трае дълго, особено ако иновацията не е патентована надеждно. Докато се появи конкуренция, цената се диктува на принципа на търсенето и предлагането (и поносимостта на цената) и позволява "избиване" на иновационните разходи и реализиране на печалба с "приятни" размери.

Засега се сещам за тези, жегата нещо ме е налегнала да задълбавам повече.
26 Юни 2007 15:00
"Ония " прекалено много затегнаха примката и ще има тежки последици.Следва мотото/за отчаянието/.

26 Юни 2007 15:02

Статията трябва да стане настолно четиво за всики български граждани и най-вече на политиците. Да четат и да претворяват в дела блестящите МУ идеи изложени в статията.
Абе то бива, бива ама чак толкова! Сякаш са хванали кандидати за гимназия да напишат свободно съчинение на тема какво не ми харесва в сегашното управление на България и как бих управлявал аз, кандидат гимназиста. Нахвърляни неща, без връзка едно с друго. Като червен конец през цялата статия стои - "само послените 7 години", без предишните четири - костовашките или седерастките, на кой както му се харесва, вкл. и мафиянските.
Какви са фактите - докато в другите бивши соц.държави през всичките тези 17 години освен да се краде и нещо се правеше, то в мафиотска България се крадеше, а каквото се правеше бе, за да влоши нещата и да се краде още повече - от мафиотите/демократите/ разбира се. Те за туй магаретата скачаха и ревяха по площадите, а сега плачат - не било туй дето си го мислехме.
26 Юни 2007 15:37
XYZxyz
Извинявай, но не те разбрах.Според теб вярно ли е написаното в статията или не и съответно защо?Според мен е вярно и доказателство е факта че имаме препълнен бюджет и срещу това едно голямо нищо неправене.Факт е и че аргументите на управляващите срещу повишението на доходите са лъжливи.Факт е и че Станишев прави срещи с НАП и Митниците за да ги моли !!!! да си вършат работата.Това означава най малкото че и той знае за това че огромни средства не влизат в бюджета.друг е въпросса защо той като се сети за това едва след като започнаха стачките.

Редактирано от - WHATS UP на 26/6/2007 г/ 15:38:52

26 Юни 2007 16:21
plamen 44, ако не си платен високоговорител на червената псевдо-капиталистическа и псевдо-демократична върхушка, който нарочно вика на черното бяло, значи много си се заблудил. това у нас не е пазарна икономика - това е соц-капитализъм. т.е. дива икономическа експлоатация и грабеж комбинирани с (забележете, тук е тънкия момент) крайна лява риторика. докато на запад това което се проповядва горе долу се и изповядва, то у нас най-големите народни трибуни (на думи) са най-големите чорбаджии и душмани в делата си. соц-капитализъм. соц-лафове за параван пред див грабеж, какъвто в нормлана капиталистическа държава не може да се случи, защото все пак там се спазват елементарна законност и благоприличие

26 Юни 2007 16:27
Един интересен феномен доминира нашето активно поведение.
Всички сме много речовити, че всяко едно нещо не може и няма как да стане.
А не се впрягаме да се видим - как МОГАТ да стават нещата...
-
А нали за да има промяна трябва първо анализ, критика, ...
И ето - появява се критичен анализ, но ние ще намерим начин да го отхвърлим.
По каквато и да е причина.
И не защото е погрешен, а защото... така. Примерно - щото човекът, който го говори можем да му изкараме кирлива риза.
-
Значи, дето казват - слаб ни е ангела, този на позитивното, градивно мислене.
Да видим полезното в писанието...
.
А не да слушаме дявола, който шушне в ухото "Бе кой е тоя бе? Ма той не беше ли с ония..., когато те..." и т.н.
И - язък за труда който положил човека, МОЖЕ БИ и заради вина за миналото, може би и опит за компенсиране на евентуален грях...
Може би зов за прошка...?
Но къде са християните?
Заети са - да слушат дявола...
26 Юни 2007 16:59
Manrico, не претендирам за прецизност и професионализъм. само казвам като един аматьор жонглиращ с числа как съм се натъкнал на потенциални обяснения за някои явления.
само не забравяй - дори милиони думи вече не стигат да убедят хората че всичко е наред. всеки си гледа фиша за заплатата, и ако не го харесва се чупи. това е красноречиво само по себе си и обезсмисля маститите анализи на платени защитници на назначената ни капиталистическа класа

26 Юни 2007 17:05
Това наприемер:
"рекорден бюджетен излишък. При това (заради борда) той не е от книжни пари без покритие, а е отнето от държавата потребление на реално произведени стоки и услуги. Единственият резултат от това е изкуствено задържане на икономическия растеж."

Вярно ли е?
Питам, защото не съм икономист.
Но знам какво става ако от оборота, примерно, на един едва работещ магазин дръпнеш една трета. (6.5 млн спестени на 7 млрд - 1000 лв/г/човек)
Какво става ли?
Става къкано.
Става - блато. (3-5-8)

Редактирано от - дъртреалист на 26/6/2007 г/ 17:06:20

26 Юни 2007 17:06
Павлик, съществено е, защо се налага мнението "Абе ние си произвеждаме, ама много се краде и затова за нас няма". Докато числата показват, че произвеждаме много малко, от него се и краде, разбира се - и остава съвсем малко. Борба с кражбите - да. Но основното е, че трябва да се произвежда!

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
26 Юни 2007 17:11
Когато системно ти дърпат от оборотните средства е ИЗКЛЮЧЕНО да ти се покачи производителността.
26 Юни 2007 17:13
manrico, недей че ще ме разплачеш. един от основните начини за измерване на производителността е ... заплатите които се плащат! т.е. ако се качат заплатите това автоматично качва показателя "производителност" и е нелепо работодателите да казват "ще качим заплатите като скочи производителността", защото в сферата на услугите и умствения труд това е безсмислица. това не са ти бройки в цех че с тях да мериш производителност като едно време, тук механизма е обратен - труда струва толкова колкото се плаща за него.

26 Юни 2007 17:16
производителността се влияе от паричната мотивация и българина зад граница бачка яко. едни и същи хора тук и зад граница са като напълно различни хора - и по поведение и по доходи. а това напълно оборва тезата на работодателите че видиш ли българина бил некадърен и мързелив и затова произвеждал малко и затуй заслужавал малко пари. у нас за работа се плаща с лошо отношение, празни обещания за бъдещи премии и "морални награди" , затова и хората не се презорват - елементарно вотсон! подбора на кадри, заплатите и стила на работа у нас е такъв че остават по-мързеливите и некадърните, защото те така или иначе не искат да се напъват зад граница дори да падат много повече пари
а големите кражбите ги вършат работодателите - крадат от работниците си, крадат от клиентите си, крадат от бюджета. защо и как работника да се бори с това





Редактирано от - Pavlik Morozov на 26/6/2007 г/ 17:21:50

26 Юни 2007 17:20
->Манрико:

Именно пречат на реалния сектор. Знам за стотици случаи, в които данъчните поради некомпетентност съсипват и вгорчават живота на малкото производители. Щото при чисто търговските фирми е ясно -- купил - продал. При производителите обаче се стига до простотии като "броене на винтчета в склада", примерно. Защото не могат да схванат целия производствен цикъл, а на всичкото отгоре не им е и работа. Говоря за сериозни фирми, които не крият данъци и работят по сертифицирани процедури (ISO 9001:2000 и т.н.).


Наскоро един данъчен от оперативния контрол ми каза, че имат норма -- ако не напишат еди колко си акта за деня, почват да ги разследват за корупция. Питах го -- добре, ако в един прекрасен ден всички които провериш ще са ОК, какво правиш? Отговора е потресаващ -- "няма такъв вариант, ровим докато не излезе нещо".


Ето заради този тормоз фирмите бягат от България в Румъния.

26 Юни 2007 17:20
Тук си напълно прав - и това означава, че ни трябват качествени инвестиции - които да докарат съвременни технологии, организация, мениджмънт и маркетинг. Та да може един работник вместо да ушие днес 10 панталона от най-ниско качество с цена 15лв, да сглоби 50 телефона с цена по 400 лв. Ама Нокия строи завод в Румъния, тук са долнопробните шивашки цехове.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
26 Юни 2007 17:24
за да дойдат качествените инвеститори първо трябва да се махнат монополите и мутрите от пазара. а те няма да се махнат докато политическата върхушка ги крепи. не виждам как работника може да съдейства за това освен с по-мъдро политическо поведение, но в крайна сметка рибата се е вмирисала от главата. към днешна дата работодателя у нас получава количестввото и качеството работници които заслужава - малко и лоши, продукт на разрушена образователна система и общество без морал и чувство за единност


Редактирано от - Pavlik Morozov на 26/6/2007 г/ 17:24:55

26 Юни 2007 17:26
и защо пак ми говориш за панталони и телефони - това е все същото нещо - манифактура?! нали ще градим икономика на знанието?! нима в 21-и век целта ни е да станем дестинация за суетшопове доставящи евтина полу-квалифицирана работна ръка?! това ли ти е визията за бъдещето на БГ?! или е твоя надежда за бъдещето на БГ?!




Редактирано от - Pavlik Morozov на 26/6/2007 г/ 17:29:11

26 Юни 2007 17:27
Manrico, според дадените от теб числа БВП на глава е 525 лв. месечно, нали така? Нека приемем, че от население 8 000 000 работещите са 3 000 000. Тогава излиза, че всеки работещ произвежда средно продукт за 1400 лв. месечно. А сега какво е съотношението между средна заплата и среден продукт - май между 1/4 и 1/3?
26 Юни 2007 17:27
Павлик
Това оправдание с производителността на труда се хвърля като оправдание с повод и без повод.Превърна се като универсалното оправдание.Няколко елементарни примерра за това, че не работещия е виновен.Взимаме един строевж и един работник който се бори с една лопата да изкопае една дупка.Колегата му на запад би ползвал багерче и наистина би бил по производиттелен от него.Въпроса е кой е виновен че българския работник няма багерче?Ясно е работодателя и да му се вменява като вина на българина че не копае като машина е абсурдно.Друг пресен пример е с транспортните работници в градски транспорт и БДЖ.И там се се хвърли същaта димка с производителността.Никой не каза как я мерат тази производителност, според приходи или според физически извършената работа.Ако е до физически извършената работа аз лично много бих се учудил ако един френски или немски шофьор превозва повече пътници на ден от софийския му колега.Същото важи и за машинистите.
26 Юни 2007 17:30
Ами винаги има и по-слабо квалифицирана работна ръка - и тя трябва да прави нещо. Не може всички да са програмисти.
.
Що се отнася до съотношението БВП/заплата - виж какво е то в развитите страни. И си изясни що е то БВП и от какво се състои - не може всичко да е заплата

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
26 Юни 2007 17:30
WHATSUP, напълно си прав - ако производителността на БГ работника е наистина по-ниска от неговите чуждестранни колеги това често се дължи на мениджърско безхаберие, което сериозно намалява КПД-то на подчинения, и на работодателска стиснатост за екипировка, обучение, технологии и заплати.
няма как иначе да бъде - настоящите "капиталисти" са служебно назначен икономически "елит" набран от партийните и ченгесарски школи. тези хора не знаят що е то пазарна икономика и доброволни и коректни отношения между работник и работодател. те са свикнали зад гърба им да стои държавата с целия си законодателен, изпълнителен и правораздавателен апарат и да осблужва нуждите им така че да бъдат монополисти и да работят за стотици проценти печалба, а работника да бъде безгласна производствена биологична единица. свикнали са работника като по времето на соца да е полу-крепостен роб даден им за лично ползване по усмотрение. те не знаят що е истинска конкуренция (познават само тръстови договаряния с приятелски-настровни себеподобни) и не гледат на работника като на човешко същество.
и разбира се винаги ще се намерят услужливи специалисти по полит-икономия които да обяснят че проблема е в чипа на народа, а не в некадърния и крадлив "елит"



Редактирано от - Pavlik Morozov на 26/6/2007 г/ 17:37:37

26 Юни 2007 17:42
Естествено, че основната причина за ниската производителност е в предприятията, не в работниците. Е, по-ниската квалификация и мързелът на някои също допринасят.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
26 Юни 2007 17:43
manrico, нискоквалифицираните бачкатори избягаха първи. те нямат "кариерен път", днес са тук, утре там. където има пари и работа. така че не се гласи да си им чорбаджия - свободните електрони не мож удържа

26 Юни 2007 17:44
а защо именно мързеливите и некадърните остават в БГ предприятията, а другите бягат, бе, manrico?!!

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД