Разследването срещу бившия шеф на фонд "Земеделие" Асен Друмев за сключване на три неизгодни сделки е приключило. Това научи "Сега" от магистрати. В момента тече предявяване на материалите на обвиняемия. След като приключи, наблюдаващият прокурор Константин Попов трябва да напише обвинителен акт.
Ако обвиненията срещу Друмев издържат в съда, той може да получи от 1 до 10 години затвор. По делото работи ГДБОП.
Според разследващите Друмев е ощетил фонда с около половин милион лева със сключването на три неизгодни договора за наем на офиси за регионалните поделения на Разплащателната агенция в Пловдив, Разград и Силистра. Помещенията са собственост на частни лица.
Друмев бе привлечен като обвиняем в началото на март. По време на делото за временното му отстраняване от длъжност в Софийския районен съд стана ясно, че през 2005 и 2006 г. той е наел помещенията в Пловдив и Разград за 10 години. В Разград фонд "Земеделие" е предплатил наема за 7 години.
Помещението в Разград е наето от ЕТ "Асотекс", собственост на Хамза Чакър. Бизнесменът е член на ръководството на регионалното поделение на ДПС. Цената е 7.29 лв. за квадрат с ДДС за помещение от 1256 квадрата. Според брокери наемите в Разград са доста ниски поради липсата на каквото и да е търсене. Цените обикновено варират около 1-2 евро за квадрат и само за изключителни обекти могат да стигнат 3 евро. В Пловдив пък били платени авансово над 1 млн. лв. на ООД. Собственик на сградите в Пловдив и Силистра е бизнесменът Явор Георгиев. Според неофициална информация той също е получил аванс около 100 000 евро и е увеличил наема на 5,50 евро.
По дознанието срещу Друмев в началото на юни в продължение на три часа като свидетел бе разпитван и министърът на земеделието и горите Нихат Кабил. Освен министър той е и председател на Управителния съвет на фонд "Земеделие".
Друмев подаде оставка два месеца след като съдът временно го отстрани от длъжност. Още като директор на фонда той се защити, че законът не го задължава да обявява обществени поръчки за наемането на регионални офиси. Той разполагал с писма от областните управители до фонд "Земеделие", в които те пишат, че нямат възможност да подсигурят подходящи сгради за офиси на Разплащателната агенция. Авансовите плащания били направени, за да могат собствениците на сградите да ги ремонтират. Сумите били документирани и приспаднати от общия размер на наемите.
Преди 20 дни Софийската градска прокуратура прати на съд за подкуп, пране на пари и измама и предшественика на Друмев Красимир Неделчев. Той ще отговаря за получаване на подкуп, пране на пари и измама. Обвинение за подкуп има и Ивелина Капралова, член на ЦИК за последните президентски избори.
Разследване за три далавери ... Останалите тридесет и три отиват в забрава ... Много сам ще е бил този самец Друмев ...