Едни и същи критики се повтарят всеки път, коментира шефът на Съюза на германските криминалисти Клаус Янсен по повод доклада на Еврокомисията за България пред Портал Европа. В началото на 2006 г. той участва в една от проверките в МВР и след това предизвика гнева на вътрешния министър Румен Петков с отрицателните си впечатления.
"Докладът на ЕК е разочароващ, а не удовлетворяващ", казва Янсен и добавя, че би могъл и самият той да го напише, защото критиките през юни 2007 г. много приличат на отправяните преди това сигнали. "Първият доклад на ЕК след присъединяването на България повтаря това, което лично аз казах в ролята си на експерт през 2006 г. Проблемните области са същите, напредъкът по тях е малък." Щом страната ни не е изпълнила поставените й 6 условия при приемането, на практика е "член втора ръка на ЕС".
"Чудя се кога ли ЕК ще се отнесе сериозно към очакването виновните за липсата на напредък български политици да понесат отговорност", пита Клаус Янсен. Според него някои от управляващите у нас "се опитват просто да оцелеят през първите три години от членството и след това знаят, че няма да имат проблем", тъй като заплахата от налагането на предпазни клаузи е валидна само през тригодишния период от 1 януари 2007 г. Янсен предполага, че тези хора няма да направят истински необходимите промени - въпреки че те са жизнено необходими за българските и за европейските граждани, а не за самата комисия.
Междувременно шефът на представителството на ЕК за България Майкъл Хъмфрис заяви от Русе, че главният прокурор Борис Велчев е прав да недоволства от доклада на Еврокомисията в областта на ВСС, но във финалния доклад това ще бъде коригирано. Данните за прането на пари са дадени от българското правителство и касаят периода до 31 март. "Отчитаме, че тези данни постоянно се променят, вие имате прогрес", допълни Хъмфрис.
|
|