Макар в баровския квартал "Лозенец" цените на имотите да надхвърлят 1200 евро квадрата, строителните фирми все още предпочитат да пестят от осигуровки и да плащат на ръка, да не дават работно облекло за строителите и да не обезопасяват обектите. Работниците пък масово не носят задължителните каски. Това установиха вчера инспекторите по труда при внезапна проверка на 5 жилищни сгради, които строи фирмата НИКМИ на ул. "Богатица". Освен трудовите инспектори в проверката активно участваха и зам. социалните министри Васил Войнов и Иванка Христова, снабдени с червени каски.
За разлика от официалните лица повечето работници катереха строежа без каски, а най-бързите успяха да ги нахлупят в последния момент. В един глас майстори, зидари и кофражисти заявиха, че имат трудови договори. Но каква заплата е записана в тях, така и не стана ясно. Правата си най-активно защити Иван, общ работник. Той призна, че се подписва за 240 лв., но реално получава 400 лв. Работи всеки ден без неделя, но съботата не му се заплаща допълнително, както е редно. Знае, че заради ниските осигуровки ще остане с малка пенсия, но само повдига рамене с думите: "Какво да правя?! Нали трябва хляба си да изкарвам... Ако не работя, после ни обвиняват, че ромите само крадем".
Младата жена до Иван е дошла чак от Берковица, за да си изкарва хляба като общ работник. През цялото време Невяна се опитва да убеди инспекторите, че заплатата й наистина е 240 лв. - точно толкова на колкото я осигуряват. Като аргумент дори изтъква, че заплащането звучи прекалено ниско, защото не я карат да работи през почивните дни. 10 минути преди това един от зидарите също се обърква и версиите му за парите звучат различно - един път признава, че получава 600-700 лв., а после се поправя, че всъщност става дума за 240 лв.
Работници и ръководители стават приказливи едва когато става дума за собствениците на скъпите имоти. Депутатът от НДСВ Милен Велчев редовно идвал да наглежда как върви строежът. Взискателен се оказва и друг собственик - президентът на БФС Борислав Михайлов.
ЗА КАПАК
Техническият ръководител на обекта Александър Бендерев също заявява, че месечната му заплата е 260 лв. Въпреки 30-годишния му опит ниската сума не го притеснява. "Жена ми получава много повече и ме издържа. Децата също помагат", измъква се от положението той. А по повод истинските заплати на строителите Бендерев възмутено въкликва: "На тях ли ще вярвате?! Това работници ли са?! Е, щом вярвате на циганин". Ръководителите на обекта имат "логично" обяснение и на забележката, че при вида на инспекторите много работници са се скрили в близките улички. "Близо сме до парка. Много хора тук тичат за здраве и сигурно е бил някой от тях".
Показна акция с много показателни примери за ефективността на политиката с мутрирал социалистически манталитет. До всеки строителен обект по двама зам.министри денонощно ? И то некорумпирани. Малоумници !
*
Оставете ги хората да получават, колкото се договорят и да се осигуряват сами. Те най-добре могат да преценят, кога им трябват парите - след пенсиониране или сега за да доживеят въобще до пенсия. Махнете преките данъци - като купуват стока ще си платят ДДС-то и акциза.
*
Работниците и работодателите се разбрали- те се навират между шамарите. Ако работниците не са доволни, да си направят синдикати, да се борят и да стачкуват. А нямаше ли синдикати ? Май имаше някакви двама доктори измислени синдикалисти, които освен далавера с държавното и суми от бордовете на НОИ и НЗОК друго не ги инересува ...