Французите и финландците разполагат с по 6 седмици платен отпуск и могат да си позволят продължително излежаване на плажа. |
По закон американските граждани имат право на нула платени почивни дни. Това включва както дните за годишен отпуск, така и за национални и други официални празници.
Естествено, това не значи, че американците въобще не почиват, защото всяка фирма си има своя политика по въпроса, подчертава се в доклада. Но един на 4-ма работещи в САЩ няма право на платен годишен отпуск или платени празници. Колкото по-високопоставен е служителят, толкова повече дни отпуск му се полагат. По принцип те са не повече от 12-16 дни годишно.
За разлика от Америка европейците се радват на 20-30 дни платен отпуск. Най-дълго почиват финландците, които не само че разполагат с 30 дни за ваканция, но и с 9 платени официални празника годишно. Французите също имат право по закон на 30 платени работни дни плюс само 1 платен ден за официалния празник. Сумарно в Австрия, Португалия, Испания и Италия почиват повече дни от французите, въпреки че платените им отпуски са само по 22 дена, защото държавата им дава по 10-13 дни платени официални празници.
В повечето европейски държави има специални закони, които задължават работодателите да пускат служителите си в отпуск през летния сезон. В Португалия, Испания и Швейцария е забранено началниците да предлагат парично обезщетение на работниците си, за да ги накарат да не си използват отпуските. В Норвегия е обратното - шефът има право да изплати половината от платения отпуск на служителя. Във Великобритания не може да се дават пари вместо задължителните 20 дни годишно, но пък може да се обезщетяват дните, останали от предишни години.
След САЩ най-зле е положението с платените отпуски в Канада и Япония. И в двете държави има официално по 10 дни платен отпуск. Но Япония "води" пред Канада с това, че не дава на работниците нито един ден за платен официален празник. В Канада все пак има 8 празника на година, които се заплащат на служителите.
В проучването са включени 16 европейски държави, Австралия, Канада, Япония, Нова Зеландия и САЩ. То не разглежда регулирането на отпуските по майчинство, болнични и други.
СТАТИСТИКА
Платените отпуски в 21 от най-развитите държави в света:
Финландия, Франция - 30 дни
Норвегия, Швеция - 25 дни
Австрия, Португалия, Испания - 22 дни
Италия, Белгия, Германия, Дания, Ирландия, Австралия, Нова Зеландия, Гърция, Холандия, Швейцария, Великобритания - 20 дни
Канада, Япония - 10 дни
САЩ - 0 дни
Финландия, Франция - 30 дни
Норвегия, Швеция - 25 дни
Австрия, Португалия, Испания - 22 дни
Италия, Белгия, Германия, Дания, Ирландия, Австралия, Нова Зеландия, Гърция, Холандия, Швейцария, Великобритания - 20 дни
Канада, Япония - 10 дни
САЩ - 0 дни