Производителите започнаха да вдигат цената на хляба заради по-скъпия ток, по-високите цени на зърното от новата реколта и поскъпването на брашното.
Вчера в Добрич цената на 700 г хляб бе увеличена за втори път в рамките на няколко дни и стигна 85 стотинки, а до седмица във Варна и Шумен ще се повиши с 15%.
Според председателя на Българската федерация на хлебопроизводителите и сладкарите Димитър Людиев поскъпването вече е факт в по-голямата част от страната. Той обаче побърза да успокои, че заради голямата конкуренция в бранша шоково вдигане на цените не може да се получи.
В страната най-евтин хляб се предлага в Самоков. Там 700 грама струват едва 38-40 ст., а производителите заявяват, че заради по-скъпото брашно ще повишат цената поне с 25 стотинки. В Кюстендил и Ловеч насъщният вече се продава с 10 стотинки отгоре, като тип "Добруджа" от 750 грама струва 80 ст.
Мелниците вдигат цената на брашното, независимо че зърното е от миналата година, за да си осигурят средства за купуване на по-скъпото жито от новата реколта, която е по-слаба заради сушата. Според много хлебопроизводители по-съществената причина е вдигането на цената на електроенергията от 1 юли. За бранша увеличението на тока е в рамките на 7-8%, което увеличава себестойността на хляба с 5 до 8 ст. на килограм.
"Ще останем на загуба, ако не продаваме по-скъпо. Новото жито е с до 30 лева за тон по-скъпо в сравнение със старото и се търгува за 320-350 лв. Мелниците пък повишиха брашното до 600 лв. за тон", оплакаха се вчера собственици на фурни.
Стоковите борси обаче не показват такова драстично поскъпване. В София брашното се предлага на цена под 500 лв. за тон без ДДС, като в последните седмици е поскъпнало само с 20 лв. за тон.
Производители правят и дългосрочни прогнози, като очакват до есента цената на хляба да стигне 1.20 лв. за 700 грама. Но шефът на Асоциацията на хлебопроизводителите Георги Попов коментира пред "Сега", че такава цена е трудно постижима. Според него в момента цените на пшеницата са спекулативно надути. "Не може в останалите членки на Европейския съюз да струва около 320-340 лв. за тон, а у нас да се искат по 360 дори 400 лв. за тон", смята той. Попов добави, че заради скъпото жито има и мелници, които се отказват да го купуват и на практика прекратяват работа. Според земеделското министерство обаче пшеницата в ЕС се предлага на цени от 170 до 181 евро за тон.
|
|