Частна фирма дълбае в парк "Странджа", маскирайки дейността си като почистване коритото на река Велека от наноси, алармираха от ръководството на природния парк. На практика фирмата "Технометалстрой" добива инертни материали, които продава на строители в околността. "Тъй като в защитени територии е строго забранено да се добиват инертни материали по открит способ, община Царево го е оформила като обществена поръчка за почистване на речното корито", каза Иван Камбуров, експерт в природния парк "Странджа".
Това "почистване" продължава от 1999 г. до днес. "Цели километри по единия бряг на реката са унищожени от тази дейност. Пращали сме много сигнали. От община Царево твърдят, че реката минава през тяхна територия и не е нужно да съгласуват почистването й с никой държавен орган", каза Камбуров. Оценка за въздействието на добива върху околната среда не е правена, нито пък някое министерство се е заинтересувало от него, твърдят от парка.
Шефът на РИОСВ - Бургас Симеон Симеонов обяви, че веднага ще разпореди проверка на сигнала. Почистването на речни корита, посочи обаче той, е от компетенцията на Басейнова дирекция - Варна. Оттам пък съобщиха, че има фирма, на която преди 2-3 години са разрешили да почиства реката около с. Кости. Горе-долу оттогава до дирекцията стигат сигналите за незаконен добив. Засега не е ясно дали фирмата е същата. Една от проверките на дирекцията е установила, че фирма копае материали по възложение на кмета на Царево Петко Арнаудов. Самият Арнаудов твърдеше пред "Сега", че не знае за подобен добив. Неотдавна обаче той е поискал от ръководството на парк "Странджа" и РИОСВ да съгласуват негово предложение фирмата да получи концесия за добив. От парка обаче са му отказали.
Самата река Велека е напълно преобразена - прокопана, а бреговете й издълбани от трактори и багери. Машините минавали директно и през земеделските земи, като рушали пътя до село Кости, разказаха местни жители пред БНТ. Държавната телевизия съобщи още, че част от парка на територията на община Малко Търново пък е дадена на концесия от МС също за добив на инертни материали. Става въпрос за хълм, който се намира точно над Малко Търново. И в този случай не е правена екологична оценка.
СЛЕД ДЪЖД КАЧУЛКА
Кметът на Банско Александър Краваров временно забрани строителството в хотелската и вилната зона на града до одобрението на подробни устройствени планове и планове за улична регулация в тях. "Разпореждането засяга новото строителство. Целта ни е да не се слага каруцата пред коня, както бе до момента. Трябва да сме наясно къде и какво може да се построи, а това да е съобразено с изградената инфраструктура в района - улици, канализация, електрификация", каза зам.-кметът Лазар Захов.
|
|