Неяснотата около съдбата на осъдените на смърт в Либия български медици продължи и вчера. Въпреки предварителните очаквания, до късно снощи не бе ясно дали Висшият съдебен съвет (ВСС) се е събрал, за да обсъди помилването им. Той трябваше да заседава сутринта, за да потвърди, отмени или измени присъдата, но заседанието бе пренасрочено за вечерта.
Проблемът е, че само стотина от над 400 семейства са подписали декларация, с която се отказват да настояват за изпълнение на смъртните присъди над медиците, съобщи на "Сега" по телефона неофициален източник в Триполи. За да може ВСС да обсъди въпроса, трябваше да има съгласието поне на половината семейства. Преговорите с тях вероятно са продължили през целия ден, защото групата специално пристигнали български журналисти бяха предупредени да очакват съобщение привечер. Те бяха събрани в зала на Министерството на информацията. Казано им бе, че заседанието на ВСС ще се състои в хотел "Коринтия" вместо в Министерството на правосъдието, но български дипломати не забелязаха в хотела никого от деветимата членове на ВСС.
"Няма събрани подписи, няма и преведени пари", казал арабски източник на български кореспондент. До вчера се твърдеше, че още в неделя вечерта е започнало превеждането на пари от обещаната равностойност в динари на 1 млн. долара за всяко семейство на заразено дете. Роднините, които смятат компенсацията за недостатъчна, са подразнени допълнително и от факта, че от два дни пада курсът на динара спрямо долара. Това ги ощетява с хиляди долари, защото сумата е фиксирана в динари към датата на договорката.
ЕК опроверга вчера съобщенията, че води преговори с роднините на заразените деца за изплащане на компенсации. Опровергани бяха и твърденията, че няколко европейски държави ще участват в събирането на средства за компенсация, като опростят дължимите им от Либия стотици милиони долари. България също отрече да се е отказвала от либийския дълг, възлизащ на 54 млн. долара.
Вече и нероден Петко чакаме , за да ни свърши някой друг работата ...