Двамата мъже, срещу които бе стреляно миналата седмица в кв. Белите брези, се оказаха с валидни български паспорти. Документите им са издадени в Трето РПУ в София. Срещу служители от управлението се води вътрешно разследване, съобщи сензационно вчера директорът на Националната полиция Валентин Петров.
Простреляните притежават лични карти с техни снимки, но на имената на македонските граждани Игор Момировски и Методи Досев. МВР е установило, че това всъщност са криминално проявените сръбски граждани съответно Жарко Момчилович и Йовица Лукич. И двамата са свързани с известния мафиотски Земунски клан. Данните са потвърдени от сръбската полиция.
Според главен комисар Валентин Петров двамата отишли в Трето РПУ и обявили, че са загубили документите си за самоличност. Така се сдобили с официални лични карти на името на Момировски и Досев. Последните са македонци с българско гражданство, но не пребивават у нас. Българското МВР няма данни за криминални прояви от тяхна страна. Преди няколко дни македонските медии откриха Методи Досев, който живеел в САЩ. Той бил изненадан как неговите лични данни са попаднали в документите на друго лице. Момировски живеел в Македония.
"Шефът на Столичната дирекция на полицията Румен Стоянов пусна проверка, която да установи как са издадени на сърбите въпросните документи за самоличност и дали има виновни длъжностни лица от МВР", съобщи Петров. Според него може да се стигне до дисциплинарна и наказателна отговорност. Като отказа повече подробности, той съобщи само, че за загубата на единия паспорт в РПУ-то е съобщила жена.
Според непотвърдена информация ръководството на Трето РПУ не знае, че там са издавани такива документи, и че е разпоредена проверка срещу длъжностни лица.
При стрелбата в сряда вечер освен двамата мъже бяха ранени и Мария Рогошич и 6-месечният й син Вук Рогошич. Установено е, че преди време тя и един от мъжете са били регистрирани като живеещи на територията на Трето РПУ. Това вероятно е бащата на детето й Жарко Момчилович. Вчера от МВР отрекоха информацията, че Вук е син на известния наркотрафикант Ненад Миленкович, който бе арестуван в София преди 4 г. и бе екстрадиран в Сърбия.
30-годишният Йовица Лукич има две присъди в Сърбия - за трафик на наркотици и за насилствено поведение. Лукич е издирван от Интерпол. 26-годишният Жарко Момчилович също е криминално проявен, твърди българското МВР.
При огледа на апартамента в квартал Белите брези бяха открити наркотици, оръжие и валута. Имало и 14 мобилни телефона, в част от които са намерени телефони на "интересни хора". Някои от тях били от т.нар. "прави телефони" - за контакт само с едно лице. На същия адрес са регистрирани 17 души, част от които в момента били в България, а други са извън страната.
Според Валентин Петров срещу тримата сръбски граждани ще бъдат повдигнати обвинения за притежание на наркотични вещества и оръжие, както и за ползване на фалшиви документи за самоличност. Единият от тях е в кома, след като бе ранен в главата. Останалите са с по-леки наранявания. Срещу тях стреляха трима души, маскирани с качулки.
ПАРАЛЕЛНО
Продължава работата и по покушението срещу бизнесмена Манол Велев, което бе няколко часа преди стрелбата в Белите брези. От МВР и прокуратурата засега отричат да има връзка между двете престъпления.
Сега се проверяват няколкото мобилни телефона на Велев. "Сред тях има и телефони на "оперативно интересни" хора", коментира Валентин Петров. Той поясни, че "оперативно интересни" е по-широко понятие от "следени" хора. По думите му "оперативно интересни" са хора, които МВР по един или друг начин свързва с извършени престъпления. Проверяват се и контактите на Велев в ДАМС, която се оглавява от съпругата му Весела Лечева. Изследват се също международните му контакти.
Направен е портрет на стрелеца по описание на свидетели, както и портрет по снимките от камерите.
|
|