:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,789,817
Активни 558
Страници 16,691
За един ден 1,302,066

Турция избра демократичния ислямизъм на Ердоган

46,7 % от вота е за управляващата Партия на справедливостта и развитието
Снимка : Ройтерс
Привърженици на Партията за справедливост и развитие празнуват в Анкара убедителната победа на ислямистите.
Турските избиратели масово напуснаха в неделя морските курорти в жегата, за да дадат гласовете си за Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на премиера Реджеп Тайип Ердоган. Управляващата досега в Анкара ислямистка партия спечели убедителна победа, като получи 46,7 на сто от народния вот. Това е един от най-високите изборни резултати за цялото съществуване на многопартийна система в Турция, предаде вчера Ройтерс.

"Имаме обща цел - да превърнем нашата страна в силна и процъфтяваща държава и няма да отстъпим нито крачка. Това бе важен изпит по демокрация, с който се справихме блестящо и можем да послужим за пример пред целия свят", заяви в щаба на партията веднага след приключването на изборната надпревара лидерът на ПСР Ердоган, цитиран от Си Ен Ен - Тюрк.

Ердоган обеща ПСР да защищава твърдо светските основи на републиката, завещани от Мустафа Кемал Ататюрк. Той обяви, че неговата партия е водена от желанието да продължи демократичните преобразования, да запази и развива икономическия подем и активно да работи за бързо приемане на Турция в Европейския съюз.

Депутатите, които ПСР ще има в Меджилиса (парламента), ще й бъдат достатъчни, за да състави еднопартийно правителство, но няма да стигнат при гласуването на конституционните поправки и за избора на нов президент. 40 дни след конституирането на парламента трябва да бъде избран новият държавен глава, който да смени досегашния - Ахмед Сезер. В противен случай Меджилисът ще бъде разпуснат и ще се свикат нови предсрочни избори. Необходимото мнозинство съгласно действащото в момента законодателство е 367 депутати от 550.

Именно заради липсата на квалифицирано мнозинство Конституционният съд (КС) на Турция призна за недействителен първия тур на президентските избори, който се проведе на 27 април. После настана политическа криза, довела до предсрочните парламентарни избори на 22 юли. (Анализ на стр.12)

Кой влиза в Меджилиса?

В новия турски парламент освен ПСР влизат левоцентристката Народно-републиканска партия (НРП), която получи 20,9%, и крайнодясната Партия на националистическото действие (ПНД) - 14,3%. НРП запази мястото си на главна опозиционна партия, което заема след изборите от 2002 г. ПНД влиза в парламента след почти осемгодишно прекъсване. Очаква се в 550-местния парламент ПСР да има 341 мандата, НРП - 112, ПНД - 71. 26 депутати в Меджилиса ще бъдат независими, от тях 24 са представители на прокюрдската Партия на демократическото общество (ПДО), съобщава Анадолската агенция.

Похвали

"Мога да кажа, че изборите протекоха в спокойна обстановка и бяха действително свободни", заяви председателят на групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) - белгиецът Люк ван ден Бранде, цитиран вчера от пресслужбата на организацията в Страсбург. Той бе в състава на 36-членната делегация, която наблюдаваше предсрочните парламентарни избори в Турция. Парламентаристите от ПАСЕ оцениха като изключително коректни, толерантни и спокойни условията, в които е протекъл народният вот.
26
2287
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
24 Юли 2007 01:23
Парламентаристите от ПАСЕ оцениха като изключително коректни, толерантни и спокойни условията, в които е протекъл народният вот.

Е, някой послъгва тук Според любимата родна газета "сблъсъци белязаха турския вот" (или нещо подобно - справка вчерашния брой). Кому да вярваме, на европейските наблюдатели или на родната газета? мъка, мъка
24 Юли 2007 02:18
Dinain, когато цитираме, обикновено е наложително, и най-малкото полезно, да бъде посочен източникът. Нещо, което " любимата родна газета" е направила, а ти, както обикновено и по принцип -не правиш и поради това не си го забелязал.
В случая имаме блестяща демонстрация на добре познатото и втръснало ни наше "западно" лицемерие - че кой така се тръшкаше за демократичните и конституционни права на турските ислямисти. Не бяха ли "европейската народна партия", "европейските либерали", "европейската комисия"...тнтнтнт.. По-късно, с тоя аргумент, някой видни "наши" "демократи" ще почнат, при сгода, да плещят за тероризъм и ислям. Други, от същия сорт, пак като им дойде сгодата - за "неевропейщаната" на турската кандидатура. Същевременно, имаме блестяща илюстрация как добре се справя Ердоган с модното "демократично" бръмчене.
Накратко, демократика универсалис не престава да ни чуди. Е, какви ли не сме ги виждали. Сега към опустошителния списък на демократични -изми прибавяме още едно прилагателно, толкова е просто.
24 Юли 2007 02:26
Динаине, ке верваш на родната газета и на злорадстващи пишман-фанариоти кат Тумбу...
24 Юли 2007 02:53
ислямизмът е подчинение на догмите на исляма(Корана и неговите интерпретации)

демокрацията е изпълнение волята на демоса(народно мнозинство).

Демократичен ислямизъм е оксиморон, когато волята на мнозинството се разминава с догмите на исляма.
24 Юли 2007 07:11
За нас е по-важно какво ще избере турската армия.
24 Юли 2007 07:24
Анджак така е, Докторе. Тя армията отдавна му то4и ножа на Ердогана.
И добре ще е, понеже много вероятно е военните да помогнат във войната с Иран. Нали и там има кЮрди.
24 Юли 2007 07:33
Статията в "Сега" послъгва дискретнно -
17 hurt in election-related violence in Turkey
AFP
July 22, 2007
ANKARA -- Seventeen people were hurt Sunday in poll-related violence in Turkey as the mainly Muslim country held legislative elections, pitting the Islamist-rooted government against the secular opposition.
Малко се посбили със сопи и ножове, двама-трима наръгани, един бере душа и десетина бити с тояги; много кибритлии комшиите бе...
24 Юли 2007 07:49
Tурция сама си прави мат с избора на Ердоган; избор, който напълно устройва Европа, (щото е демократичен...) а от там и България; гледам, че са си вдигнали избирателната бариера на 10 процента с цел да не допуснат кюрдска партия в парламента, много византийски номер, или може би да го наречем номера на китайката ако България беше повторила същия номер, депесе нямаше да види власт и посмъртно.....по-добре обаче ние в България да не повтаряме номера им, щото с ориенталски тепегьозлък и близкоизточни тарикатлъци не се стига далече - най много до София, ама не и до Виена...
24 Юли 2007 07:51
Ами да пожелаем на комшиите успех в стоежа на ислямския демократизъм, който сами си избраха...
24 Юли 2007 08:49
Redni тва по турските стандарти е нищо. И един кандидат позастреляха ама найсе. Спокойни и 6 бяха изборите. Само резултатите изненадаха некой не ориентирани кат Бай Хасана ама на него му се е запьлнила главата от азбуката та не мой поеме повече информация. Ама иначе е ъмно момче - как лиже Догана сега че се научи да лиже и Ердогана - нема проблем. Бас дьржа че след малко ще го изкара и него гений. За армията ви казах - свьрши тяхната - ще станат нормални като вьв всяка дьржава. Иначе за Туркей - нема се оправи скоро ама полек полек ще се оправи
24 Юли 2007 09:02
Турция си избра Исляма. Избра си го демократично, нема спор. Техно право и техна си работа.
Но нема такова животно като "демократичен ислямизъм".
И понеже вече БГ граничи с ислямска република, границите требе да са здрави и неппропускливи. Буквално и в преносен смисъл.
24 Юли 2007 09:06
А на нас , Доган ...

24 Юли 2007 09:12
Така е, Мето, обаче ни управляват йодеи, едни ни натискат вратовете от Вашингтон, други беснеят тук над България. Ако речем да искаме укрепване на границите с ислямизирана Турция, ще сложат за шеф на "Граничната полиция" някой потурнак Хасан, а за председател на Комисията по национална сигурност в НС някое моше-ник Сукинсон.
24 Юли 2007 09:36
Че има ли такова "животно", демократичен ислямизъм !?!!?
24 Юли 2007 15:21
Нищо положително не дадоха като тенденция на развитие на турското общество тези избори. Напротив. Трябва да се отбележи, че турската държавна машина потиска своите малцинства, особено кюрдското. С постоянния политически, културен и икономически натиск над районите с кюрдско население, турската държавна машина се опитва и успява да сведе до минимум нетурското присъствие в Меджилиса. Прочее бариерата от 10 процента е една допълнителна застраховка за тази античовешка и изостанала в културно отношение страна. Изборите в източна Анатолия протекоха под перманентен, но умело потулен натиск, от страна на властите над малцинствата. Разбира се, не очаквайте това се чуе в международните медии, защото Турция има вековни традиции в прикриването на престъпленията си. За пример ще отбележа, че в районите, където лежат костите на 2 милиона арменци, малоазийски елини и понтийски елини чужденци не се допускат. Предлогът е че това са строго секретни бази на турската армия. Ето това е съвременна Турция - един вълк, който е наметнал овча кожа, за да се промъкне в кошарата (ЕС). Но щастието няма да му се усмихне. Колкото и да му се иска на Асанчо и всички останали агенти на Анкара, обединени от общото название ДПС.

Редактирано от - Костас_Симитис на 24/7/2007 г/ 15:59:13

24 Юли 2007 16:20
Колко много мъка, колко много Геврек, Боже...
24 Юли 2007 17:41
А защо знамената на снимката са червени?
24 Юли 2007 18:08
Турция имаше много симпатични политици, които поставиха базата за започване на преговори за присъединяване към ЕС. Имам предвид на първо място Тансу Чилер и Месут Илмаз, както и бившия външен министър Исмаил Джем(той почина наскоро), който формира нова модерна партия, която за съжаление заради високия праг от 10% не можа да влезе в парламента на по-предишните избори.
За мен тоя 10% праг е много спорна величина. Като че ли е направен заради кюрдите. Да, наистина има нещо вярно че по-високият праг дава по-голяма стабилност, тъй като няма сегментация и само големите влизат в парламента. От друга страна, един висок процент (мисля, че около 30-35%) от гласувалите остават през представителство.
24 Юли 2007 18:20
Ердоган си го е казвал на времето: "В качеството си на радикален ислямист, когато беше само кмет на "Великия Истанбул", той повтаряше с охота, че "демокрацията е средство, но не и цел" ." /цитат от другата страница/
После е станал много по-опитен - и ... вече не ги казва така явно нещата...
Какво означава "радикален ислямист"?

Редактирано от - 9101 на 24/7/2007 г/ 18:27:46

24 Юли 2007 18:44
абе, симитчиоалу, вместо да говориш глупости, помисли малко защо аджеба, твоите подтиснати кюрди не могат да прескочат 10%та бариера.нали твърдите че са към 20мил.искаш ли урок по математика.точно тия 10%изядоха главата на прекрасната във всяко отношение тансу чиллер.аади бегай да пасеш овцете.
24 Юли 2007 19:02
Впрочем , колко ли е населението на Турция Донякъде човекът от Галата е прав, но е напълно възможно, както при нашите цигани, кюрдите да имат различни фракции и партии Иначе , никога не мога да приема за нормално армията да се меси в политическият живот, па било то и да отстоява светските устои на държавата Или има демокрация , или не щом мнозинството иска ислямизъм това е положението Иначе излиза, че демокрацията е само фасада, или форма на диктатура Друге въпросът, че вземат ли веднъж властта ислямистите веднага ще забравят принципите на демокрацият , а от там до талибаните е само крачка
24 Юли 2007 19:29
galata я ги сметни ти по турската аритметика. ама пьрво прочети това
Every explicitly Kurdish party since 1971 has been shut down by the government, citing Article 81 of the political-parties law, which forbids mention of racial or religious minorities. Since the '90s, eight Kurdish parties have been shut down and 57 Kurdish politicians and officials have been murdered, with scores more arbitrarily detained, abused, and tortured by the state police.
24 Юли 2007 22:27
Господа...., едно наше момче, което повечето от вас приеха и наричат Божи Син беше казал на един от учениците си...."Не гледай сламката в окото на ближния си а погледни гредата която стърчи от собствените ти очи".Така че не съдете съседите си кого са избрали а погледнете кого вие избирахте през последните 18 години...
Свежарков....йодеи се пише с Ю....
25 Юли 2007 14:12
В Турция(пак поврарям) няма кюрдски проблем както твърдят някои форумни шемети, а има проблем с терора, резултатите от изборите ясно показват това, а именно; голямото мнозинство от кюрдите глсуват за трите големи партии влезли в парламента, една 4аст глсуват за другите партии и една малка 4аст гласуват за "независимите" депутати, които подкрепят терор.орг.пкк....

25 Юли 2007 16:20
Шефът на Еврокомисията: Турция няма място в ЕС- Натиснете тук
25 Юли 2007 21:54
Каква работа има Турция в ЕС, където е пълно с глупаци като Саркози....

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД