Работниците от чужбина все по-често работят на необичайни досега места. "Вашингтон пост" дава пример с плувен комплекс в Арлингтън, който някога е набирал спасителите си сред американските тийнейджъри. В момента близо половината от 500-те места са запълнени от младежи от България, Полша, Перу и други държави. Почти всички 80 000 коне в щата Мериленд са оставени също на грижите на имигранти, които са запознати с този занаят, отбелязва изданието.
Повечето работодатели в региона заявяват, че усещат недостига на работна ръка, въпреки че там има ниска безработица и относително високи заплати. Те обаче все по-често се обръщат към чуждестранните работници, които започват да наемат не само в традиционно доминираните от тях сектори като градинарството и програмирането, отбелязва "Вашингтон пост". На тях им харесва, че имигрантите са свикнали да работят извънредно, например през почивните дни.
Вестникът обяснява, че чужденците са пристигнали в САЩ с разнообразни видове визи - студентски, за специалисти и други. Това им позволява да работят по девет месеца и да спестяват добра сума.
Не всички молби за работни визи са одобрявани, но техният брой наред с този на имигрантите с дългосрочни визи продължава да нараства, съобщиха от Министерството на труда. Между 1990 и 2000 г. делът на родените в чужбина жители на региона се е увеличил със 70 на сто, а оттогава - с поне още 23%, за да надхвърли един милион. Около 300 000 от тези чужденци обаче работят нелегално. Вестникът цитира местните работодатели, които внасят работници от чужбина, че вече са силно зависими от наеманите от тях имигранти.
Тенденция
Броят на българите, работещи легално в Чехия, се е повишил с 65% за периода от началото на годината, когато България и Румъния се присъединиха към ЕС, сочат данни на чешкото Министерство на труда и социалните грижи. Въпреки това едва 2,5% от над 209 300 души, работещи законно в Чехия, са работници от двете страни. В края на юни 3239 българи и 2126 румънци са работили в Чехия. За разлика от други страни - членки на ЕС, Прага отвори изцяло своя пазар за работници от двете страни.