За последните 5 години лекарите са се изкачили от четвърто на първо място в класацията за мониторинг на корупцията, сочат данни от анализа на Центъра за изследване на демокрацията "Корупцията в здравеопазването в България", представен вчера.
Данните са изведени въз основа на споделения личен опит от гражданите, т.е. на най-много от хората е искан лично подкуп в сферата на здравеопазването. Високият процент случаи на корупционен натиск отразява по-близките контакти на пациентите с лекарите, отколкото с митничари или полицейски служители, които също са в челните места по корупция.
Най-често срещаните корупционни практики в здравеопазването са свързани с даването на подаръци или плащането на подкуп. Над 30 на сто са давали подаръци на джипито си, също толкова са "благодарните" на специалистите в болниците. Всеки десети пък дава пари на ръка на лекуващия лекар за операция.
В други случаи корупцията е съучастничество на пациента при издаването на болнични или удостоверения за инвалидност.
По данни на здравното министерство около 2/3 от интервюираните лекари също потвърждават наличието на корупция. Най-разпространени според медиците са подкупите за оказване на помощ при раждане - 71%, и при операциите - 68% от всички. Значителен е процентът на потвърдилите подкупи за санитари, които да хранят и обличат болните.
40% от гражданите посочват здравеопазването сред сферите с най-голяма корупция, докато през 2002 г. делът им е бил 20%. Резултатът поставя здравеопазването на трето място след митниците и съдебната система. В класацията през 2007 г. те изпреварват органите на МВР в класацията на най-засегнати от корупция институции.
Близо 2/3 от гражданите смятат, че в корупция са въвлечени всички или почти всички лекари. По този показател докторите се нареждат веднага след митничарите и представителите на правораздавателните и правоохранителните органи, изпреварвайки данъчните служители, политическия елит, министри и кметове.
РЕФОРМИ
Всеки четвърти българин смята, че състоянието на здравеопазването е един от трите най-големи проблема, пред които е изправена страната, показват данните от доклада. Като неотложни задачи за решаване са посочени незавършената програма за преструктуриране на болничния сектор, непълното покритие на здравното осигуряване, държавната политика при доставката на лекарства, болничното финансиране и участието на частния сектор при предоставянето на здравните услуги.
|
|