Софийският градски съд е върнал заради нарушения трети обвинителен акт на спецразследващото звено на прокуратурата. Става дума за делото за подкуп и пране на 375 000 лв. срещу бившия зам.-директор на фонд "Земеделие" Красимир Неделчев. Това научи "Сега" от магистрати. Това е третият фалстарт на спецзвеното след делата срещу прокурора Станислав Гюров и срещу 8 митничари и тираджии, приближени до Николай Методиев-Пилето.
Обвинителният акт срещу Неделчев бе внесен в началото на юни и разпределен на съдия. От съда вчера отказаха всякакъв коментар защо е върнато делото като се позоваха на факта, че материалите са с гриф "Секретно". Според НПК делото се връща на прокуратурата, когато са допуснати съществени процесуални нарушения. Ръководството на СГП обясни, че няма информация за върнатия обвинителен акт.
Преди близо година и половина прокуратурата обвини Неделчев в получаване на подкуп, пране на пари и измама. Твърдеше се, че той получавал определени суми, за да урежда фирми да печелят проекти по програма САПАРД. Обвинение за подкуп по делото има и Ивелина Капралова, член на ЦИК за последните президентски избори.
Във върнатия на прокуратурата обвинителен акт пишеше, че на 25 май 2004 г. Неделчев е наредил превалутиране на 375 000 лв. от личната си сметка в ДСК по друга сметка в "Инвестбанк" и превод на превалутираната сума от 182 795 евро по друга сметка. На 8 юни 2004 г. парите са били преведени в сметка в "Росексимбанк". Прехвърлянията е правил, за да заличи следите на мръсните пари.
Според прокуратурата като длъжностно Неделчев е приел от Капралова 10 000 лв., за да одобри проект по САПАРД за купуване на животни и машини за месопреработване. Тя пък е издирвала фирми и ги убеждавала, че може да им осигури успешно кандидатстване по САПАРД, твърди обвинението.
След като му бе повдигнато обвинение, Неделчев бе уволнен от фонда.
За подкуп в особено големи размери, който е особено тежък случай, Наказателният кодекс предвижда от 10 до 30 г. затвор, глоба до 30 000 лв. и конфискация на цялото или на част от имуществото. Прането на пари пък се наказва с от 3 до 12 г. решетки и глоба от 10 000 до 30 000 лв. и конфискация.
След Неделчев прокуратурата се прицели и в директора на фонда Асен Друмев. Той бе обвинен за сключване на три неизгодни сделки, ощетили "Земеделие" с около 500 000 лв. Това разследване също приключи и се чака Друмев да бъде изправен пред съда.
|
|