Арабските държави се въздържаха вчера да наложат политически и икономически санкции на България, както настояваше Либия. Външните министри на страните от Арабската лига само изслушаха на извънредна среща в Кайро либийската жалба, предаде кувейтската агенция КУНА. Джамахирията се оплака пред 22-членната организация, че българският президент е помилвал осъдените от нея на доживотен затвор медици, пратени да излежат наказанието си у нас съгласно двустранното споразумение за правна помощ.
Либийският външен министър Абдел Рахман Шалкам не отиде на срещата, а заяви от Триполи, че помилването е обиден акт, който показва пренебрежение към чувствата на народа му и семействата на 450 либийски деца, заразени с вируса на СПИН. Той осъди Европейския съюз, че е заел несправедлива позиция по въпроса, като е подкрепил България и нейната кампания, поставяща под съмнение либийската съдебна система.
Генералният секретар на Арабската лига Амр Муса коментира, че проблемът е обсъден, за да се удовлетвори желанието на Либия като арабска държава. Той каза, че лигата е получила официално писмо и от българското правителство с обяснение защо и как е станало помилването на медиците ни. София настоява, че не е нарушила двустранната спогодба с Джамахирията за правна помощ, която не изключва помилване.
"Не е нужно Арабската лига да влиза в конфликт с Европа, просто е необходимо да дискутира проблема с освобождаването на българските медици", обясни Амр Муса пред арабския сайт "Елаф", запитан възможно ли е арабският свят да развали отношенията си с България заради освобождаването на българските медици.
Либия настояваше Арабската лига да бъде солидарна с нея, както ЕС бе солидарен с България. Дипломатически наблюдатели очакваха снощи форумът да завърши с декларация, в която се изразява подкрепа и разбиране към болката на заразените със СПИН либийски деца и в която България и целият ЕС се призовават да спазват международните закони. Този текст обаче е отпаднал.
"Нямаме основания да сме крайно разтревожени за българите, живеещи в Либия. Поддържаме постоянна връзка чрез външно министерство с българите, които живеят в Джамахирията. ", заяви в резиденция Евксиноград премиерът Станишев вчера.
----
ПРЕДПАЗЛИВОСТ
Само султанатът Оман изрази предварително твърда подкрепа на позицията на Либия срещу България, показа последната емисия на либийската агенция ДЖАНА преди началото на срещата в Кайро. Оманският външен министър Юсиф бин Алауи заяви, че неговата страна осъжда помилването на българските медици и се солидаризира с Либия. "Арабската лига и арабските страни трябва да покажат солидарност с нашите братя от Либия по този въпрос", заяви той. Другите арабски държави обаче бяха по-сдържани.