Лекарствата, които се плащат от обществените фондове, ще поевтинеят. Това предвижда нова наредба на здравното министерство, според която надценките за търговците на едро и дребно ще паднат наполовина, съобщи вчера експертът от МЗ Венислава Марик пред БНР. Тя уточни, че в момента експерти на различни ведомства подготвят проекта на наредба за правилата и реда за регулиране и регистриране цените на лекарствата, който ще бъде одобрен от правителството.
Проектът ще се отрази само върху цените на около 890 лекарства, които се плащат от здравната каса. Засега е трудно да се прогнозира с колко по-малко ще доплащат пациентите за тези медикаменти. Лекарствата, които се поемат от здравното министерство, се заплащат 100% и това няма да се отрази на пациентите.
Според сега действащата наредба лекарствата са разделени на три ценови групи - до 7, до 30 и над 30 лв. За първата група допустимата надценка за търговеца на едро е 10 на сто, а за аптеката - 28%. 9 на сто и 25 на сто са надценките за лекарствата от втората група съответно за дистрибутор и фармацевт. Нормативно допустимото увеличение на цените на най-скъпите медикаментите е 7 на сто, но не повече от 15 лв., а за аптеката - 20%, не повече от 30 лв. Отделно се начислява и 20% ДДС. Така лекарство с производствена цена 1 лв. достига до пациента с надценка 58 на сто.
От Регионалната колегия на Българския фармацевтичен съюз в Пловдив обаче се обявиха категорично против промяната и прогнозираха масови фалити на аптеки и затруднения в снабдяването с лекарства. За промените не е правена икономическа обосновка и анализ как ще се отразят върху достъпа и качеството на снабдяването с лекарства у нас, не е искано становището на Висшия съвет по фармация, нито пък е взето предвид монополното положение на НЗОК, каза председателят на колегията Димитрия Стайкова. Според нея документът защитава големи корпоративни интереси и ще принуди малките аптеки да се присъединят към големите аптечни вериги. Фармацевтите твърдят, че това ще принуди аптеките в селата да затворят и така ще се ограничи достъпът на хората до лекарства.
От здравното министерство успокоиха, че няма основания за тревога и че до момента няма фалит на аптека. Наредбата се стреми максимално да приближи интересите на всички, като основно се съобразява с интересите на потребителите, коментира Марик.
|
|