Голяма част от собствениците на луксозни къщи в полите на Витоша предпочитат да си плащат глобите към районното кметство, но не и да си решат дългосрочно въпроса с канализацията. |
Междувременно изкристализираха някои съществени подробности, които вероятно не само
ще забавят изпълнението на обекта, но и ще увеличат цената му
Причината за това са не само парите, които ще бъдат платени за обезщетяване на част от собствениците, през чиито земи ще мине пътят, но и фактът, че самият проект също ще претърпи сериозна преработка. А това означава, че първоначално договорените около 40 млн. лв. за разширяването на шосето няма да стигнат. На този етап обаче никой не се наема официално да коментира с колко ще се повиши крайната цена.
Покрай несгодите около проекта и бъдещата градска магистрала се установи още нещо - милата родна картинка не се е променила особено. Както обикновено в държавата пак се работи "на парче" и се действа на аварийния принцип. Така в даден момент се стигна до странно главоблъскане сред държавни и общински чиновници пред въпроса:
Има ли смисъл да се прави път без канал?
Първо обаче трябваше да завалят проливните дъждове, водите от Витоша и от всички постройки в полите на планината да се стекат върху шосето, за да установи столичният кмет Бойко Борисов, че в зоната около пътя няма канал. Което очевидно е откритие само за градоначалника, защото фактът, че баровските квартали около столицата са без канализация, е публична тайна. Там къщите са за милиони, декорирани по последен писък на модата, но мръсните им води се стичат в близкото дере. Често умело замаскираното от шубраците импровизирано каналче се оттича в парцела на съседите. Затова и кметството в район "Витоша" е залято от жалби.
"Част от хората са си направили малки пречиствателни станции, които са подходящи за еднофамилна къща. Има обаче и такива, които притежават скъпи имоти, но са си решили проблема с канала с прокопаването на вадички, които се оттичат към имотите на съседите", казва кметът на района Любен Петров.
Другият проблем, който възниква при всеки по-голям дъжд, са водите, които се стичат от планината. По принцип те би следвало по естествен път да минават през имотите, накацали в полите на Витоша. Но баровците обичат да се крият зад бетонни огради, които не пропускат водите. В резултат те просто се стичат надолу към улиците, които през зимата се превръщат в опасни ледени пързалки.
В практиката се оказва, че за част от собствениците на скъпи къщи обикновено е
по-изгодно да си платят неособено високата глоба,
наложена им общината, и да продължат в същия дух, вместо да инвестират в изграждането на пречиствателно съоръжение. Разковничето вероятно е в генералното решаване на проблема, защото дори да бъдат завишени, евентуалните глоби надали биха имали особено стряскащ ефект.
По принцип всеки инвеститор, решил да строи обект, взема разрешение за канализацията от басейновата дирекция към Министерството на околната среда и водите. Обикновено се дава зелена светлина за локални пречиствателни станции, от които по документ излизат условно чисти води, които в практиката се вливат в дерета, реки и т. н. В случая всичко от зоните над трасето се свлича върху сегашното Околовръстно шосе. Затова, когато строителите затънаха в мръсните води, се видя, че полагането на канализационни тръби ще е неизбежно. Проблемът е, че повечето от тях ще стоят затапени до момента, в който не започнат да се застрояват все още празните площи от другата страна на Околовръстното. В противен случай водите пак ще се разпиляват накъдето си искат, само че малко по-близо до столицата.
Сега в района проблемът като цяло стои нерешен.
На места канализация има, на други - не
В Драгалевци например в момента има идейни проекти. Предвиден е колектор, който върви по "Черни връх", но той също свършва в нищото. "Това е един от столичните райони, който се смята за сравнително скъп. Земя под 200 евро за квадрат трудно се намира, изградените апартаменти и къщи са луксозни, но инфраструктурата е под всякаква критика", отчита Любен Петров. И добавя, че за да бъде решен проблемът, към него трябва да се подходи кардинално.
Цялостното изграждане на канализацията на район "Витоша" вероятно ще струва около 70-100 млн. лв. Да се допуска, че от бюджета на Столичната община ще бъдат отпуснати толкова средства само за изчистването на проблемите на един район, е нереалистично. Вариантът е да се кандидатства за средства по европейските фондове. Една от алтернативите е през Столична община или със съдействието на кметството и на няколко министерства да се търсят средства от Кохезионния фонд на Евросъюза. Другата са оперативните програми "Регионално развитие" и "Околна среда".
Но липсата на канал е само един от проблемите по протежение на бъдещата градска магистрала.
Другата драма са строежите
Всъщност за момента е доста спорно има ли такива или не. Защото по документи повечето от обектите се водят временни постройки. Което означава, че по смисъла на Закона за устройство на територията не могат да се третират като строежи.
На територията на район "Витоша", който към днешна дата е най-засегнат от разширението на Околовръстното, има над 15-ина проблемни обекта. Изграждането и поставянето на повечето от тях е разрешено в периода от 2001-2004 г. И по думите на кмета проблемът ще възникне преди всичко с онези, за които има издадени разрешения за строеж. Защото поне теоретично другите лесно и безпроблемно биха могли да бъдат съборени.
През 2001 г. например е дадена благословия за офис сграда и навеси, автомивка и автосервиз. Още по-ударно се е действало през 2002 г. и 2003 г. Тогава са разписани удостоверения за ползване на авторемонтна работилница за ауспуси, павилион-навес, магазин за хранителни стоки, две автомивки, кафе, работилница, офис сграда, офиси и склад.
Сред тези, които пък изобщо нямат документи и разрешения за ползване, са изложбен център - фургон, склад-павилион, склад за строителни материали. Въпреки липсата на редовни строителни книжа част от тях все пак са се сдобили с документи за търговска дейност и продължават да си работят безпроблемно.
Колко и изобщо дали ще има постройки, които ще паднат в неравния бой със столичния кмет, вероятно ще видим наесен. Нищо чудно тогава наистина да дойдат багери, защото идат местни избори и показните акции ще се котират успешно. А след изборите ще установим, че някои постройки тепърва ще се бетонират край шосето. Защото според устройствения план по протежението на трасето тепърва ще се строят хотелски комплекс, административно-търговски център, търговски комплекси с бензиностанции, жилищни сгради, частно здравно заведение и какво ли още не.