Върху скандалния терен от 8 дка в Южния парк, апортиран в смесеното дружество "Милениум център", ще бъде построена 15-етажна сграда с търговска и офис част. На последните етажи ще бъдат разположени луксозни жилища, а на покрива ще има хеликоптерна площадка, разказа съветникът от "Гергьовден" Радослав Тошев. Разгърнатата площ ще бъде 110 000 кв.м. Към нея ще има и паркинг за 1500-2000 коли. Инвестицията, която трябва да направи НИКМИ, е към 70 млн. евро, но пък след това сградата ще струва над 1/2 млрд. евро, пресметна общинският съветник.
Строежът започна в началото на месеца, а разрешението за строеж е издадено от Дирекция "Архитектура и градоустройство" още през август 2005 г., съобщиха от Столична община. По това време главен архитект още беше Стоян Янев. В момента южното платно на бул. "Пенчо Славейков" е затворено за движение. Фирмата премества за своя сметка канал на общината, който попада в имота и ще бъде засегнат от строежа, каза и кметът на район "Триадица" Емил Милев. Булевардът ще е затворен до края на септември.
НИКМИ стана собственик на 8 дка в Южния парк, след като в края на 2002 г. купи акциите на смесеното дружество "Милениум център" между ОББ и Столична община. Именно заради това смесено дружество в Софийски градски съд е заведено едно от делата срещу бившия кмет Стефан Софиянски за ощетяване на общината. Делото беше спряно заради имунитета на Софиянски като евродепутат, но трябва да продължи през септември. "Делото е наказателно и няма отношение към собствеността на земята, ако има нужните разрешения, собственикът може спокойно да строи", коментира секретарят на общината Росен Желязков.
Сагата около "Милениум център" започва през 1993 г., когато Столична община предоставя на ОББ и ИФ "Развитие" право на строеж върху терен с разгърната площ 59 000 кв.м за 7 млн. долара. По проект там трябва да бъде изграден административен, бизнес и банков комплекс с паркинги. По закон ако 5 г. не бъде реализирано правото на строеж, то се погасява и общината си връща собствеността върху терена. 2 седмици преди срокът да изтече, няма задвижени процедури по строежа. Въпреки това ОББ и ИФ "Развитие" сключват извънсъдебно споразумение, че срокът започва да тече от 17 март 1995 г. Двете страни се позовават на промяна в предназначението на парцела, направена със заповед на главния архитект Стоян Янев през 1995 г. Въз основа на това споразумение Софиянски удължава правото на строеж с 16 месеца. По-късно става ясно, че заповедта на Янев е издадена на 11 август 1995 г. - т.е. 5 месеца след като е удължено правото на строеж. Със същата заповед теренът се отрежда за строеж на много по-голяма разгърната площ от първоначално отстъпените 59 000 кв.м.
През 1999 г. ОББ предлага на общината да създадат смесено дружество "Милениум център", като банката апортира правото на строеж, а кметството - самия терен. Срещу апортната вноска общината получава 25%. Земята е оценена на 2.6 млн. лв., а правото на строеж - на 10.4 млн. лв. Освен това се използва планът с по-малката площ, а не този с разширението. 2 г. по-късно по предложение на тогавашния секретар на общината Асен Дюлгеров СОС решава да продаде акциите си в дружеството, защото то не можело да си плати данъците от 199 904 лв. ОББ също решава да продаде акциите си. Цялото дружество е оценено вече на 3.6 млн. долара.
Междувременно с нова заповед на главния архитект са обособени 2 парцела - един голям от 6612 кв. м и друг по-малък от 1723 кв. м за паркинг. Така общо теренът става 8339 кв. м, но е оценен само този от 6612 кв. м. Акциите на общината са продадени на ОББ за 876 326 долара. В същия ден банката ги продава на "Нортън Импорт Експорт Л.Л.С" със седалище Делауер, САЩ. Своите 75% ОББ продава на НИКМИ.
|
|