От 1 януари 2008 г. обръщението към жените под пагон в Българската армия официално ще стане "господин". Това става ясно от проекта за нов Устав на въоръжените сили. В момента действащият военен нормативен документ изобщо не регламентира обръщението към жените. На официални мероприятия и събрания, където се изисква команда, обръщението е само "господа офицери".
"Господине" или "господа" ще се отнася и за индивидуалния и колективен отговор от малките и по-големите войскови подразделения на поздрав, отправен от по-старши. Отговорът "Здраве желаем, госпожице (госпожо) ефрейтор, сержант, лейтенант, подполковник", който сега се дава, без да е записан в устав, ще е "Здраве желаем, господин ефрейтор, сержант, лейтенант, подполковник".
Само преди месец в Българската армия бе създадено сдружение на жените военнослужещи. Представители на сдружението обаче изобщо не са били канени в комисията, която изготвя новия проектоустав. "Със сигурност не е много приятно, когато в една зала обръщението е само "господа офицери", а има десетина жени в униформа, коментираха пред "Сега" жени в униформа. В момента под пагон във войската ни служат над 3500 жени.
В повечето армии по света си има специално обръщение към жените. В американската например се обръщат със съкратено от мадам - м"ам и след това звание. Последните промени в устава на войската са от 1998 г., когато в армията нямаше толкова жени и проблемът не се забелязваше.
КАРИЕРА
Още по-сериозен е проблемът с това, че все още няма жени на командирски длъжности. Ръководството на армията е направило така, че да няма прием на момичета във Военния университет за такива длъжности и те да не се произвеждат. Още при допуска за съответните специалности при кандидатстване има ограничение за обучение на жени. Съществуват и прецеденти, при които момичета, завършили логистика, ги назначаваха като командири на взводове в школата в Плевен. Но само до командир на взвод, тъй като тя няма необходимата квалификация да расте нагоре. Има и случай на жена майор, която след завършен команден профил във военната академия е била назначена за зам.-командир на батальон, но след две години й отказват да я назначат за командир.
Жените пилоти пък са поставени пред дилемата да раждат деца или да летят. Ако роди, тя не може да продължи да се развива като пилот, тъй като се спира процесът на обучението, но това все пак е личен избор, казват жените под пагон.
Най-добре, като в англоезичните армии дублажа на господин (госпожо) със званието да изчезне. В британската армия например никой не казва
"господин полковник" (Mister Colonel) , а само полковник (Colonel).
Редактирано от - ole-le на 15/8/2007 г/ 02:46:43