:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,943
Активни 400
Страници 9,846
За един ден 1,302,066

Обръщението към жените в армията остава "господине"

От 1 януари 2008 г. обръщението към жените под пагон в Българската армия официално ще стане "господин". Това става ясно от проекта за нов Устав на въоръжените сили. В момента действащият военен нормативен документ изобщо не регламентира обръщението към жените. На официални мероприятия и събрания, където се изисква команда, обръщението е само "господа офицери".

"Господине" или "господа" ще се отнася и за индивидуалния и колективен отговор от малките и по-големите войскови подразделения на поздрав, отправен от по-старши. Отговорът "Здраве желаем, госпожице (госпожо) ефрейтор, сержант, лейтенант, подполковник", който сега се дава, без да е записан в устав, ще е "Здраве желаем, господин ефрейтор, сержант, лейтенант, подполковник".

Само преди месец в Българската армия бе създадено сдружение на жените военнослужещи. Представители на сдружението обаче изобщо не са били канени в комисията, която изготвя новия проектоустав. "Със сигурност не е много приятно, когато в една зала обръщението е само "господа офицери", а има десетина жени в униформа, коментираха пред "Сега" жени в униформа. В момента под пагон във войската ни служат над 3500 жени.

В повечето армии по света си има специално обръщение към жените. В американската например се обръщат със съкратено от мадам - м"ам и след това звание. Последните промени в устава на войската са от 1998 г., когато в армията нямаше толкова жени и проблемът не се забелязваше.



КАРИЕРА

Още по-сериозен е проблемът с това, че все още няма жени на командирски длъжности. Ръководството на армията е направило така, че да няма прием на момичета във Военния университет за такива длъжности и те да не се произвеждат. Още при допуска за съответните специалности при кандидатстване има ограничение за обучение на жени. Съществуват и прецеденти, при които момичета, завършили логистика, ги назначаваха като командири на взводове в школата в Плевен. Но само до командир на взвод, тъй като тя няма необходимата квалификация да расте нагоре. Има и случай на жена майор, която след завършен команден профил във военната академия е била назначена за зам.-командир на батальон, но след две години й отказват да я назначат за командир.

Жените пилоти пък са поставени пред дилемата да раждат деца или да летят. Ако роди, тя не може да продължи да се развива като пилот, тъй като се спира процесът на обучението, но това все пак е личен избор, казват жените под пагон.
13
3971
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
15 Август 2007 02:45
Овенни простотии.
Най-добре, като в англоезичните армии дублажа на господин (госпожо) със званието да изчезне. В британската армия например никой не казва
"господин полковник" (Mister Colonel) , а само полковник (Colonel).

Редактирано от - ole-le на 15/8/2007 г/ 02:46:43

15 Август 2007 05:42
Mи да питат Москва бре, кат не'мой се оправи сами.
Що не върнат звучното другарю и другарко? (comrade!)
15 Август 2007 05:57
garamel,
между впрочем, думата "другар" (жалко, че комунистите я изтъркаха и изпразниха от съдържание) по има своето място в такива структури. По подходяща е от "господин", което в превод на новобългарски значи "господар". Може ли един полковник да нарича един редник свой господар ? Боен другар по може, но най-чисто е да го нарича просто редник, а той него просто полковник. Без други епитети.
15 Август 2007 08:25
Малоумници!
15 Август 2007 09:12
В цивилизованите страни си има обръщения в женски род за всички длъжности и професии. Е, езикът, с който си служим, е огледало за мирогледа ни.
15 Август 2007 09:27
Мислено ама недомислено.
редник, капитан, полковник Петрова може, получава се
но господин капитан Петрова ?????
а недай си боже само господин Петрова!!!
Кой ги мисли тези дивотии?
15 Август 2007 09:46
O sancta simplicitas!
Но то за всяко нещо трябва и малко акъл. Съгласен съм с онези форумци, които смятат, че обръщението "помковник Петрова" е напълно приемливо и достатъчно. То остана на дамите с пагон да им махнат и женският род на родителния падеж от името! Но... какво ли се чудя! Нали изнудвачите ни вече не са прости "изнудвачи", а "рекетьори"! На това някои му викат "развитие на езика"...
15 Август 2007 10:25
Я се чудим, що не маанат мъжете от армията/ако изобщо я има/па те тогава да определат обръщенията."Не е много удобно......."А на мене ми е много удобно да се пенсионирам на 63-а некой на 43.Найстина, и на мен ми търсят удобството, няма що.
15 Август 2007 12:11
Да зачислят и по един орган на дамите в армията за успокоение на комплексарите, които са сътворили тази глупост. Или някой от тях в къщи и на мама и на тате казват "татко".
15 Август 2007 14:19
... сега и ще се изпедерасят господа войничките ...
15 Август 2007 14:40
И сега ще питам : Господине мога ли да ти го начукам?....
15 Август 2007 15:19
Да де, но английско говорящите в армията използват обръщението към висшестоящ "Sir" или "Madam", когато не употребяват званието.
Не мога да си представя, че нашенските военни могат да сътворят такава дивотия.
15 Август 2007 15:48
Не е верно. Взаимствано е от американската армия в която уставно се отговаря (без разлика на пола) пр. Сър! Да, сър! Не знам какви мадам-и ти се привиждат.
Не че военните не са прононсирани идиоти иначе..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД