:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,812
Активни 714
Страници 4,742
За един ден 1,302,066
Порочна практика

Време е Конституционният съд да слезе на земята

Висшите съдии редовно отказват да се занимават със спорни казуси с голям обществен интерес. И логично възниква въпросът те чии интереси обслужват - на гражданите или на партиите
Снимка: Борислав Николов
За 16 години съществуване Конституционният съд проведе едва 2-3 открити заседания, макар конституцията и законът да позволяват това да е редовна практика. През останалото време решенията се вземаха при закрити врати и се аргументираха със странни и противоречиви доводи.
Следващата промяна в основния закон очевидно ще трябва да бъде посветена на Конституционния съд (КС). Крайно време е той да спре да се измъква от отговорност по сложни и конфликтни казуси. Този извод се налага, след като само за ден висшите съдии приеха две определения, с които отказаха изобщо да се занимават с искания, отправени до тях.

В първия случай става дума за гласуваните наскоро промени в закона за местните избори, засягащи т. нар. уседналост, която трябва да спре изборния туризъм. Въпросът е много чувствителен за ДПС и текстовете бяха приети след грозни скандали и многократни прегласувания в пленарна зала. Депутатите искаха КС да отсъди дали е противоконституционно необнародването и невлизането в сила на нормативни текстове, приети на първо и второ четене, както и може ли Централната избирателна комисия за местните избори (ЦИКМИ) да тълкува понятието "живял 10 месеца". Висшите съдии обаче отказаха да се намесят в спора с доста странен аргумент - че ако се произнесат, щели да допишат конституцията, и че въпросните текстове от основния закон били еднозначни и в съдържанието им не може да се вложи различен смисъл. Което очевидно не е така, като се има предвид и практиката, и конкретната ситуация, заради които е поставен въпросът.

Двама от съдиите - Благовест Пунев и Румен Янков - не се съгласиха с тези доводи, но мнозинството надделя и



така КС си изми ръцете за местните избори



И препоръча на депутатите да се оправят сами.

Още по-неясно е защо висшите съдии отклониха друго искане на депутати - да бъде обявен за противоконституционен текстът от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, според който нормативният акт ще влезе в сила от 1 януари 2008 г. Според недоволните народни избраници не може да има толкова дълъг отлагателен срок и че промяната в датата е станала на второ четене, което е в разрез с правилника на парламента. Така докато започнат да действат забраните за застрояване на черноморската ивица, записани в закона, тя ще бъде напълно унищожена.

6 от 12 конституционни съдии са приели, че искането на депутатите е недопустимо, защото функциите на съда са да тълкува конституцията, а не да взема отношение към нормите за работа на парламента. Правилникът за работа на Народното събрание няма силата на закон, затова и не може да се разглежда жалба срещу нарушаването му, пишат още те. Освен това те смятат, че оценката на депутатите за вредата от отлагането на забраната за застрояване е политическа, а не правна.

Други трима съдии обаче са на противоположното мнение. Според тях правилникът на Народното събрание копира разпоредбата на конституцията, според която промени по същество в законопроект се внасят за обсъждане, преди да бъдат приети. Така че искането до КС трябва да се допусне за разглеждане по същество и съдът може да се произнася и по целесъобразност.

Това са само част от примерите за практиката на КС с високопарни и трудно разбираеми правни доводи да решава едни дела или да отказва гледането на други.



Което е най-малкото безотговорно,



защото по принцип делата, които се образуват, се броят на пръстите на ръцете. За тази година те са едва 9. Факт е, че КС не може да се самосезира и трябва да чака към него да отправят искане или поне 48 депутати, или правителството, или президентът, или главният прокурор, или двете върховни съдилища. Защо те не го правят е друга тема. Може би се страхуват да питат?

Разделянето на съдиите поравно по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие отново поставя въпроса разумно ли е за вземане на определено решение да се изисква минимум от поне 7 гласа. Как така 6 конституционни съдии могат да застъпват една теза, а пък други 6 - точно обратната. Обикновено това разцепване става по най-важните казуси и служи за мотив КС изобщо да не вземе решение.

Всъщност има нещо изначално сбъркано в сегашната уредба на Конституционния съд. Така например висшите съдии нямат срокове, в които трябва задължително да се произнесат с решения. Така



едно дело може да се точи и по няколко месеца, колкото и важно да е то



Освен това КС не е обвързан със своята практика - по сходни казуси съдиите могат да се произнасят веднъж по един начин, а втори път - по абсолютно различен. Вече имаше няколко случая депутати да отправят идентично по същност питане, но при различен състав на КС. И отсъжданията бяха противоположни. Странно е и да не се спира действието на атакуван пред КС закон.

Затова следващата промяна трябва да поправи всички тези абсурди. И да даде право и на гражданите, и на техните сдружения да го сезират. Иначе излиза, че КС е създаден да обслужва само политическата класа и да решава нейните проблеми. А това не би трябвало да е така, нали?
10
2876
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
16 Август 2007 04:59
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 16/8/2007 г/ 05:13:03

16 Август 2007 10:55
КС е една от най-ретроградните институции в България. Именно решения на КС доведоха до невъзможност за по-радикалнои промени в съдебната система, до казуса с т.н. царски имоти, до ограничения по отношения на закона за отваряне на досиетата и т.н. По начало липсата на срок за взимането на решения от КС е абсурд. Друг абсурд е големината на КС. Кому и защо е нужно да се състои от 12 души, които гледат 7-8 дела годишно?! 6 души са например напълно достатъчни! Много е важно и гражданското общество да може да сезира КС- например граждански сдружения с определен брой подписи на граждани.
16 Август 2007 11:11
Напълно съм съгласен с мнението на автора. Но понеже не съм юрист, ще предложа по-радикални действия:
1 КС да не може да отхвърля тълкувания, отнасящи се за гласувани закони
2 Да се промени начина на гласуване и в народното събрание- да отпадне "въздържал се". Какво значе това-след като си депутат, значи трябва да имаш мнение по всичко което се разглежда в народното събрание. За това депутатите имат сътрудници, които да ги подготвят по неясни за тях въпроси.
3 Недопустимо е КС да тълкува само това което им харесва като например чии досиета могат да бъдат оповестени. Така се скриха "агентите", които се ползваха от облагите на най-висши магистрати.
Това ли е лицето на държавата ни пред ЕС - конституционни съдии -агенти на ДС, президент- агент на ДС. А колко още ще се появят...
4 КС не е Господ !!!
16 Август 2007 11:34
И, задължително, да бъдат нечетно число – па ако ще и 13!
16 Август 2007 11:42
Българсата Конституция е политически компромис и правно не доразумение от лятото на 1991 г.
Конституциония съд и цялата съдебна власт не отговарят на основния критерий на демокрацията - да имат власт произтичаща от народа .
Съдебната власт се сомоизбира и възпроизвежда върху основите поставени по времето на Т.Ж. , защото още от 1991 г. заварените на длъжностите в съдебната власт имат 15 от 25 члена на ВСС. Останалите 12 се избират политически от народното събрание. До преди няколко години всички решения във ВСС се вземат с обикновенно мнозинство и скандалните решения са известни. Общото събрание на ВКС и ВАС избират 1/3 от членове на КС. Тия във ВКС и ВАС някой да ги е избирал с волята на народа? Дванадесетте апостоли в КС безконтролно и безотговорно си правят това което им е угодно на тях, даже страх от бога нямат, че да се съобразяват поне с неговите критерии за законост и справедливост!
Конституцията трябва поне да бъде поправена и да няма такива страшни противоречия - да допуска власт без да е дадена от народа, с възможност за контрол между трите части на властта, а народа да прави преценка с избори за всеки мандат.
16 Август 2007 11:57
Tук некои форумци са напълно прави. Броят на конституционните съдии е прекалено голям за малка България. Пък и броят на делата, по които КС е сезиран, е пренебрежимо малък. Обаче не съм съгласен броят на конституционните съдии да бъде намален до 6. По-разумната цифра е 9. Тогава няма да има патова ситуация като тази по делото за незаконното строителство по Черноморието.
Или с други думи - прави са тези, които настояват за промяна на Конституцията в частта й за КС. Ако се включи и правото на всички индивидуално да сезират Съда, би било добре да се вземе предвид с колко ще се увеличи натовареността на конституционните съдии. Освен това в съвсем друга светлина би бил поставен въпроса за спиране на действието на закони, които са атакувани пред КС.
Къде е авторитетното мнение на Параграфа?
16 Август 2007 12:08
Не всичко в тази статия има основание.
Вярно е, че и до ден днешен въпросът за правото на гражданите да сезират КС не е решен - т.нар. "конституционна жалба" на отделни граждани, която се нарича "конкретен нормативен контрол" (в частност - "инцидентен контрол".
Що се отнася до конкретните случаи, по които е сезиран КС - авоторът не е прав. Не му е работа на КС да взема страна по процедури и срокове. Вината тук е на сезиращите, които не са открили правни аргументи за противоконституциионност на приетите закони. Това, според мен, е и причина за малкото дела, които е образувал. Неясно остава и твърдението за "сходните казуси", по които КС имал разл. становища. (сходни не значи еднакви и ако иска да убеди някого, авторът трябва да се потруди над тези казуси и практиката на КС по тях).
Мисълта ми е: когато се дава оценка за КС, епитети от рода на "безотговорно поведение", "високопарни и трудно разбираеми доводи", изглеждат смешни. Хайде сега, това да не е футболен мач?!! Като не им разбираш доводите, седни и чети! (ето една книжка, която не е чак толкова трудна - "Принципи на парламентарното управление" - Г.Близнашки). Ако и след това не си наясно, консултирай се с хора, които разбират!
16 Август 2007 12:18
Калинке, що бягаш от темата много ли са за България 12 конституционни съдии или са малко? Я вземи пример от србското конституционно величие Войслав Кощуница, по недоразумение в момента премиер, каква конституция спретна за правите сърби - техният съд има 15 (петнайсе) конституционни съдии. И не става ясно дали си за правото на индивидуално сезиране на КС или против?
16 Август 2007 13:29
Е броят на съдиите ли е темата на вестникарскияматериал?!
Темата е слизането на земята на КС, което пък не се връзва с европейския модел на конституционен контрол, чиито основни черти са рационализиране на парламентарното управление и абстрактен нормативен контрол.
16 Август 2007 17:17
Това не е конституционен съд а конституционна подлога
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД