Задавали ли сте си въпрос какво може да накара един човек с милиони в банковата си сметка да се кандидатира за кмет. И то не на София или на някой от другите ни големи градове, а на село. Село, ама на границата. Още по-хубаво - на гръцката граница.
Селото е Кулата - известно на повечето хора с това, че до него се намира едно от най-големите и скандални ГКПП-та на България. Стотици хиляди тонове нелегални стоки, хора и дрога вероятно са преминали през това място. ГКПП-Кулата е сочен или даван като пример за "хранилка" на не една и две партии, които са били на власт през времето на демократичните промени.
Скандали, свързани с Кулата, колкото щеш. Последното нещо, което се чу за пограничното село обаче звучеше като виц - но истински.
В началото на юни агенция "Фокус" пусна в емисията си следния текст: "Кметът на пограничното село Кулата
Димитър Манолев иска да си купи улица
Той е подал молба в Общинския съвет-Петрич за закупуване на 402 кв. м от улица, която се намира в квартал 30 в село Кулата. Експертната оценка на площта е 2950 лв. По плана на селото, със заповед на кмета на общината от 20.10.1993 г., е одобрено частично изменение на регулационния план и в този квартал е предвидена задънена улица. През 2005 г. общината дава съгласие въпросният терен да бъде отреден за "склад". Изготвен е проект и скица. Остава общинските съветници да дадат съгласието си за покупко-продажбата. Две постоянни комисии към съвета имат положително становище, само Комисията по устройство на територията, екология и транспорт с председател Васил Божанин е против. Молбата на Димитър Манолев е вписана като точка №10 от дневния ред на заседанието на ОбС-Петрич".
Звучи наистина като виц. Досега май само улици и сградите на кметствата не бяха приватизирали. При проверка на място се оказа, че това не е точно улица, а пространство пред склада на кмета на Кулата Димитър Манолев.
"Това са инсинуации, които се пускат от злонамерени хора в кметството в Петрич. Склада съм го купил преди години от бившето АПК. Просто тировете нямаха възможност да стигат до вратите му от паркираните коли на митничарите", поясни пред "Сега" Манолев. На място той показа голям ламаринен склад, който е залепен до складовите помещения на районната митница.
И тъй като в момента митничарите престанали да си паркират колите от страната, от която е входът на Манолов, то и кметът оттеглил искането си за купуването на това пространство.
Манолев определено не е само кмет на Кулата
Това е негов втори мандат на този пост, но твърдо е решен да се кандидатира и за трети. Само за десетина минути на ГКПП-Кулата човек може да се ориентира по табелките на фирмите кой какво държи. Определено фирма "Александър Манолев" ЕТ се набива на очи. Фирмата е кръстена и се ръководи от сина на Манолев - Александър. По закон кметът не може да участва в управлението на фирми и партии.
На самата граница се намира и офисът на Манолев. Той е в сградата, където се намира транспортната фирма на сина му. Освен това кметът държи и обменно бюро, прибира и процент от застраховките, които прави от името на "Булстрад". Кулата обаче е свързващото звено на Манолев с бизнеса и големите пари. Иначе основната дейност на фамилията е спедиторска дейност - Манолеви имат 17 тира, а фирмата се върти от сина в офиса в София.
Но, за да бъде пълен вица, Манолев освен сегашен кмет се оказва и бивш дългогодишен митничар. И то началник на смяна.
"Не съм бивш митничар, тъй като ме възстановиха на работа, но няма да се върна никога, тъй като съм обиден на системата. Когато Костов дойде на власт, ни уволни 25 човека, тъй като не искахме да му вършим работата. По това време тировете на Косьо Самоковеца минаваха на вдигната бариера, но не ми се разказват тези неща", казва Манолев. Малко преди това той е слязъл от чисто нов джип БМВ Х5 - модел, който излезе преди няколко месеца.
Странно или не - само един от жителите на Кулата посмя да обсъди работата и поведението на кмета Манолев. Разбира се - анонимно. На няколко преки от къщата на кмета мъж с цялото си домочадие работи върху консервиране на зимнина. Семейството е бедно. Мъжът слага само по няколко резена праскови и по две лъжици захар в компотите.
"Тоя човек е просто чудо. Като се вгледа в теб, значи ще те смачка. Преди години бяхме решили да издигнем едно друго момче за кмет, но тоя ни сви сармите. Използва връзките си и ме уволни от ВиК-Петрич. Сега съм безработен. Никой в селото
не смее да вдигне глава
и да каже нещо лошо срещу него. Ще го изяде. На изборите купува хората", споделя човекът и наднича към безлюдната улица.
Къщата на Манолев в Кулата е една от малкото, които имат и басейн. А определено в пограничното село има доста хубави къщи - предимно на митничари. За собствениците на палати най-честото обяснение е, че са бизнесмени, работили дълго в страни в Западна Европа. В селото има още няколко души, които се занимават със спедиторска дейност, но в никакъв случай не могат да настигнат фамилията на Манолев.
Хората от селото твърдят, че сега основен източник за препитание на бивши и настоящи митничари са развлекателните заведения, ателиетата за услуги и магазините за дрехи и обувки. Строителният отдел в община Петрич пък бил засипан с молби за строително разрешение за преустройство на жилищни сгради в търговски обекти. Мнозина искат да правят бензиностанции и газостанции.
"Не крия, че имам пари. Въпреки това ще се явя пак на кметските избори. Аз съм родом от Кулата и искам да направя нещо за селото. Бях обещал, че ако не направя канализацията, ще си подам оставката през втория мандат. Сега обаче има одобрение от министерството на екологията, което ще отпусне 8,5 млн. лева по проекта за канализацията. Имам амбицията да завърша този проект", казва разпалено Манолев. Дори от ГЕРБ вече го канили за кандидат за кмет, но на Сандански - той обаче отказал.
От справка в системата за фирмено регистриране ДАКСИ се вижда, че на името на сина на Манолев има десетки фирми, които се занимават с различни работи - от транспорт до добиване на камъни и пясък.
Освен канализацията терминалът е другият голям инвестиционен обект на митница Кулата. Върху площ от около 10 декара ще се изградят административна сграда на митницата, складове, хладилни камери, хале за щателна митническа проверка със съответното оборудване и паркинг. Срокът за изпълнение на обекта е от 12 до 18 месеца. Любопитно е, че до момента митницата ползва под наем помещения на петричката фирма. Манолев не сподели дали отдава под наем склада си на бившите колеги.
В момента от другата страна на границата гърците приключват довършителните работи по техния пункт Промахон. Те са изградили новия втори двулентов мост, който да поеме потока на влизащите в България автомобили от Гърция. Сега съществуващият мост ще обслужва трафика от напускащите нашата страна коли. Ръководството на митница Кулата е изчислило, че с минимална сума от 1 млн. лв. за три месеца може да се асфалтира районът около входящите 4 трасета, да се направи подходът до новия мост, да се измажат колоните на навеса и да се монтират кабинките за инспекторите от КПП и митницата. Недовършеният пункт свива капацитета на възможностите за обслужване на трафика до 60%. Останалите 40% се губят точно от инфраструктурата.
По обем на стоки и по брой на превозни средства КПП-Кулата заема второ място по натовареност след КПП-Капитан Андреево. За 24 часа в двете посоки преминават по 730 товарни камиона. Броят на леките автомобили и автобуси е няколко пъти по-голям.
Май наистина има резон, дори да си милионер, да се кандидатираш за кмет на едно такова място.
Ба си и народо.
А после...после па наш Амет им крифф.