Социалният министър Емилия Масларова и екипът й (на преден план е зам.-министър Димитър Димитров) представиха вчера отчет за свършеното и несвършеното през първите 2 години от управлението. |
Квалификацията се превръща и в нов приоритет в политиката по заетостта на социалното министерство, която досега беше фокусирана към стимулиране на работодателите за наемане на нови работници. По данни на МТСП две трети от младите хора без работа са с основно или без образование, над 75% от младежите пък са без професионална квалификация. За тях ведомството ще подготви програми за занаятчийство и чиракуване. "Няма да готвим строители изобщо, а кофражисти, монтажисти, фаянсаджии, защото, за да си специалист по ВиК, трябва да имаш по-различно образование", обясни министър Емилия Масларова.
За най-голям успех от управлението си тя посочи трайното увеличаване на заетостта с близо 3,5 пункта до 61,6%. Броят на заетите е надхвърлил 3,2 млн. души, над 241 хил. пък са си намерили работа чрез бюрата по труда. По думите й това е преизпълнение на програмата на правителството, в която беше заложено създаването на 240 хил. работни места до края на мандата. Над 10 хил. нови работни места са се разкрили само в резултат на програмите за подкрепа на предприемачеството. С 38 555 пък са намалели хората на социално подпомагане. По отношение на младите хора с деца обаче Масларова призна, че все още има какво да се желае. Нейна "сериозна болка" остава и че все още "не можем с общи усилия да изведем на светло доходите на българското население".
НАМЕРЕНИЯ
Ще настояваме в бюджета за 2008 г. да залегне създаването на фонд "Интелект", обяви още социалният министър. Предложението й е във фонда да се внасят по 20 лв. месечно за всяко дете, родено след 1 януари 2008 г., до навършване на VIII клас. След това натрупаната сума ще се дава за подпомагане на обучението и професионалната квалификацията на младежите. Все още не е ясно по какъв начин те ще получават парите си - дали чрез своите родители или под формата на стипендия. "Нека да стигнем дотам тези пари да се изплащат, а начинът, по който ще стане, ще го мислим с МОН", обясни Масларова. По думите й всяка година правителството може да увеличава сумата, като за първата ще са нужни около 10-12 млн. лв. "Парите на децата, които не ходят на училище, ще се отнемат в полза на другите деца", обясни още министърът.
Друга идея на министерството е да увеличи коефициента, който се начислява за стаж в следпенсионна възраст. Сега всяка година работа след навършване на години за пенсия носи 1,5% към формулата за изчисление на пенсията при обичайно 1%. Предложението на МТСП е този коефициент да бъде увеличен двойно до 3%.