Вътрешното министерство пусна агенти, които да дебнат за вътрешна корупция. За целта е била създадена централизирана структура - отдел "Вътрешна сигурност", става ясно от отчета на правителството.
Подобна структура в МВР е имало преди 1989 г. като хората, които са работели в нея, са били известни като "деветките" - от Девети отдел. От тях са треперили всички, защото те са били нещо като агенти под прикритие в системата, оставали са в тайна и след разкрития и са имали огромни правомощия. На няколко пъти през последните години вътрешни министри са правили опити да ги възстановят в някакъв вид, но винаги безуспешно.
Изрично е посочено, че "при изпълнение на функциите си полицейските инспектори" от този отдел са "независими от ръководителите на основните структурни звена и са подчинени само на министъра на вътрешните работи и главния секретар".
За последните три-четири години бяха създадени и други структури за борба с корупцията в системата - към НСБОП (сега ГДБОП), и Инспекторат в рамките на централата на МВР.
В доклада няма данни какъв точно е ефектът от новото звено за борба с корупцията в МВР.
Според отчета през двегодишния период на управление на правителството за корупционно поведение са уволнени по дисциплинарен ред 54 служители на МВР, а 27 са преназначени на други длъжности с цел извеждане от корупционната среда. На прокуратурата са предадени материали за 66 служители.
Сещам се за две неотдавнашни инсценировки, за проверка на служители в МВР и КАТ.В две столични РПУ предават уж намерени дамски чанти с неголеми суми пари и документи.И в двата случая парите са присвоени от служителите.На катаджии от Бургас и Варна пък бяха предложени рушвети , за да си затворят очите.В 5 от 7 случая бяха приели.Пеков награди тези, които отказали подкупа...
Никой от мутро-олигарсите , който от години управлявят в България няма интерес от ефективна полиция, да не говорим пък за правораздаване-ще има доста да почакаме.