До 35% ще се увеличат осигурителните прагове за някои професии догодина, съобщи зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян. Толкова ще е ръстът в машиностроенето например. Увеличението при повечето браншове е от 20 до 30%. Работодатели и синдикати договарят в момента минималните бази за осигуряване по икономически дейности и професии за 2008 г.
Най-много - от 25 до 30% - ще скочи минималната сума за осигуряване при добивната, мелничарската, пивоварната, текстилната, трикотажната и шивашката промишленост, обясни Тебеян. Същото се отнася и за работещите в сферата на транспорта, пощите, пътното строителство и електротехниката. При селското стопанство, птицевъдството, хлебопроизводството, търговията, туризма, здравеопазването, химическата, металургичната, кожарската и обувната промишленост пък увеличението на осигурителните прагове ще е между 20 и 25%. На "опашката" - с 15-20% ръст в праговете - ще са дървообработващата и мебелната промишленост, целулозно-хартиената промишленост и енергетиката. Увеличението на праговете от 20 до 30% на практика означава от 40 до 200 лв.
"В някои сектори обаче, като например в енергетиката, където заплатите не могат да се увеличават с много голям процент, ще възникнат проблеми", смята зам.-шефът на БСК. Той даде за пример работещите във ВИК дружествата, в които скокът на заплатите не може да е над 5%, за да не рефлектира това върху поскъпване на цената на водата за крайните потребители. "Ако прагът на осигуряване при тях се увеличи с 20%, а заплатите им само с 5 на сто, ще се окаже, че той ще стане по-висок от самите заплати", коментира Тебеян. Според него разрешението на проблема може да дойде, ако правителството се съгласи увеличаването на минималния осигурителен праг за спорните категории да е само с 5%, а не с 20%.
В някои сектори като хранителната промишленост преговорите още не са приключили. Очаква се яснота за договореното да има след празниците.
|
|