Чичо Фичо
Паметникът на Филип на Джумаята в Пловдив е политическа грешка...Филип може да е формално основател на града (346 г. пр.н.е.), но не е български герой. Гърците намериха гроба му във Вергина...
А гробът на Кубрат като е в Полтава и той ли не е "български герой"?
Политическата грешка е не, че сме направили паметник на Филип в Пловдив, а че у нас все още властва натрапеното ни чуждо схващане, че старите македонци били "гърци" или в най-добрия случай - неизвестно какви.
А истината е пределно проста - старите македонци са едно от многобройните тракоилирийски племена, които започвайки още от 3-ти век, накрая се нарекоха българи.
Вярно е, че Александър беше "елиноман" и много искаше да докаже, че е "елин", макар че елините дълго време не му го признаваха. Накрая все пак до допуснаха на Олимпийските игри, където ги победи, но така или иначе елините никога не признаха народът му за истински елини. Александър се е фуклявчил пред учените на елински, но с пълководците си и войските си е говорил на родния му тракийски език, както пишат старите писатели. Иначе нямало да го разберат.
Любовта на гърците към Александър се появи много по-късно - преди 1-2 века - по разбираеми причини.
Към Филип обаче елините са се отнасяли още по-брутално. Известни са изказванията на Демостен за Филип, че "
Филип не е никакъв елин, а такъв варварин, че от него човек и един свястен роб не може да си купи".
Явно елините от Атина са считали, че Филип е недостоен за "демоклатическите" им достижения в робовладелството и т.н.
Не мисля обаче, че е уместно сега да спорим с гърците, какво били Филип и Александър. Естествено е за нас те да са наши предшественици, както и останалите тракоилирийци, а гърците да си ги наричат както искат. Преди да удари часът на тракомакедонското ни племе, Филип е бил васал на други тракийски царе и си е плащал чинно данъците. След това те са плащали на него и на сина му и т.н.
По-важното е да настояваме пред гърците да не се ослушват и по-бързо да се отворят тези 7 прохода към Беломорието, а защо да не са и 10.
Още преди 75 години "бащата" на българската геополитическа наука проф. д-р Иван Батаклиев доказа, че
Родопите, геотектонически и физикогеографски, не са типична "морфологична" граница и не са подходящи за политическа граница (нямат високи централни била).
По тази причина естествената южна граница на България са не Родопите, а Беломорието, т.е. техния хинтерланд (задземие). Самото Беломорието не може да се развие като самостоятелна географска област (ландшафт) и то обезсилва Родопите като политическа граница.
Навремето главният географ на Царството ни беше писал също така, че "
Непознаването на нашите политико-географски и геополитически въпроси от държавниците и интелигенцията и, изобщо, тяхното географско невежество, е допринесло немалко за нещастията, сполетели България...Географската неграмотност на нашите политици доведе до съдбоносните грешки, в резултат от които загубихме Беломорието, Южна Добруджа и Западните покрайнини."
Виждаме, колко далновидно и геополитически грамотно е било решението на последните наши правителства и на Царят, най-после да ликвидират Родопите като политическа граница на България и да пренесат границата ни на Бяло море, при това без война, а чрез Европейския съюз.
Тези, които сега се зъбят на паметника на Филип в Пловдив, да ги питам, защо досега не издигнаха огромен паметник на Цар Самуил на Траянови врата, та всеки нашенец и чужденец, който минава през тунела на магистрала Тракия, да пита и да му разказват, какво е станало там през 986 г.? Не е ли редно да има и паметник на Цар Самуил на о-в хаджи Ахил, след като той е бил цар и на нашите родственици в Тесалия?
За това не се сещат, а продължават да слушат чуждите ченгета, че старите македонци не били българи, а гърци и че едва ли не тези паметници щели да ни погърчат. Съвсем друг е случаят с опита в София да се издигне паметник на сръбски шофинист, когото даже и неговите хора считали за проводник на чужди интереси.