Генералската тенденция не подмина и Русе по кметския вот. Е, дунавският град не може да се състезава със столицата, където ще се изправят пагон срещу пагон. Тук само единият участник е контингент на Симеоновската школа - бившият шеф на ГДБОП ген. Ваньо Танов. Другият е обикновен инженер, възпитаник на Русенския университет "Ангел Кънчев" и сегашен градоначалник - Божидар Йотов. По общо мнение на политици и граждани те са двамата основни играчи на 28 октомври и отсега им предричат да стигнат и до балотаж.
И двамата са достатъчно известни
Йотов спечели частичния местен вот на балотаж срещу кандидата на СДС Велизар Ранев, но оттогава натрупа доста червени точки в Русе. Този път и Йотов, като редица други, предпочете да се яви като независим, а не като кандидат на БСП. За последните 2 г. се утвърди в съзнанието на гражданите като можещ управленец, който не се замая от високия пост.
В актива на кмета е откриването на Доходното здание и след 20-годишно изгнание Русенският театър най-сетне се завърна у дома. Още на първата си публична изява след избирането си за кмет през 2005-а Йотов обеща, че замразеният от 20 г. строеж на Спортната зала ще бъде сред основните му приоритети. Залата бе дадена на концесия и се очаква градежът да тръгне скоро. Стартира и изграждането на знаковата за русенци църква "Всех Святих". Прие като своя каузата за спасяването на ФК "Дунав", изоставен от "Приста оил".
Много силен съперник на Божидар Йотов ще е избраникът на ГЕРБ ген. Ваньо Танов, защото ще мери сили на
плоскостта на професионализма
Генералът се ползва с името на отлично ченге. Досега Танов не се е изявявал като оратор, а предпочиташе да говори с езика на гилдията си - кратко, ясно, по военно му. Вече му се налага да се изяви в друго амплоа. Първият му опит да спечели привърженици бе обяснението за намеренията му в областта на образованието. Езикът му се оказа малко тромав и неясен.
Кандидатурата на Танов не мина безконфликтно в местната структура на ГЕРБ. Общинският координатор Пламен Нунев, който дълги години бе шеф на Служба "Полиция" в РДВР-Русе, се изживяваше в ролята на конкурент на Ваньо Танов за кметския пост. Основание за самочувствието му дадоха и социологическите сондажи, които дават преднина на ГЕРБ пред останалите политически сили. Борисов заложи на картата "Ваньо Танов", въпреки че даваше знаци към дясното за обща кандидатура - и подряза крилата на Нунев.
Преговорите вдясно традиционно се превърнаха във водевил, който държа два месеца в напрежение русенци. На финала, в началото на септември, СДС и ДСБ се обединиха зад общи претендент и листа с общински съветници. Към двете формации се прилепи и ДП, а везните на подкрепата наклониха към бизнесмена Момчил Кастерлиев. Положителният ефект от тази драма е, че поне
засега процесът на разпад в СДС е в застой
На инфарктно общинско събрание на цялата синя организация след дълги дебати и почти по равно разделени мнения бе взето решение за общите действия с ДСБ. Победата на здравите сили бе предизвестена, тъй като общинският лидер на СДС Теодор Оджаков подписа още през юни зад гърба на цялото ръководство споразумение с ДСБ по въпроса.
Едноличното решение доведе до жестоко противодействие и сините решиха да застанат на страната на ген. Ваньо Танов и да се явят със собствена листа. Малко преди да бъде скрепено с подписи обещанието за за общи действия, се намеси националното ръководство на СДС и развали готвения брак по сметка. Междувременно обаче катаклизмите в синьо отказаха много от кандидатите за общински съветници от участие, тъй като не желаеха да са в обща листа с хората, тръгнали с Костов.
След приключването на историята около общия кандидат-кмет от ДСБ тръгнаха да привличат подкрепа за каузата си. Костовият наместник в града Теодора Константинова и колегата й от СДС Теодор Оджаков призоваха претендентът на ВМРО и "Гергьовден" Искрен Веселинов да се оттегли, както беше обещал при евентуално издигане на силна дясна номинация. Веселинов пък им отговори в станалия традиционен стил на политиците - вашият десен няма шанс, само аз съм автентичният
Зад Момчил Кастерлиев далеч не са всички десни в Русе. ВМРО, "Гергьовден", ССД и група граждани, обединени под "Инициатива Русе", все пак ще издигнат Искрен Веселинов. Общата листа за съветници, водена от претендента, ще бъде регистрирана като "Инициатива Русе: ВМРО - Гергьовден - ССД". Отделно хората на друг бивш син кадър Калоян Методиев - "Общество за нова България", пък застанаха зад бившия СДС лидер Юлиян Траянов. Тяхната амбиция е по-скоро да влязат в новия общински съвет.
"Атака" също не бе подмината от предизборни циркове
Според социологическите проучвания партията на Волен Сидеров е трета политическа сила в града. Най-вероятният кандидат за кмет ще бъде отново несполучилият преди две години Атила Минев. Срещу него обаче скочи голяма част от местната организация и пред очите на Волен Сидеров се разиграха грозни сцени, стигащи почти до бой. "Това са хора, изключени от партията", заяви хладнокръвно Атила Минев.
Въпреки че ДПС не влиза в сметките на победителите тук, хората на Ахмед Доган ще издигнат ритуално за кандидат-кмет предишния си избраник д-р Дениз Зиа. За това решение на областния съвет на партията съобщи наскоро Емел Етем. Дениз Зиа и сега е общински съветник.
Изненадващо царската партия се отказа да излъчи свой представител за надпреварата на 28 октомври. Цяло лято се премяташе името на шефката на винзавода и областен координатор Наталия Казакова. За лош късмет тя обаче е сред разбунтувалите се срещу решенията на последния конгрес на НДСВ и нещата приключиха. Казакова се отказа от битката, която веднъж вече бе загубила.
Известна екзотика в кандидат-кметската надпревара внасят младежите, които издигнаха Атанас Тюлеков за градоначалник и
подкараха кампания в стил "Любен Дилов-син",
правейки предизборния си щаб на брега на морето. 21-годишният студент от местния университет стана първият официален претендент за Русе. Той бе издигнат още на 27 юли от младежко сдружение. Тюлеков има бакалавърска степен по икономика в Германия, а в момента следва европеистика в Русенския университет. Занимавал се със счетоводство през последните две години в семейната фирма за конфекция. Сдружението залага предимно на младата аудитория в града, обясни лидерът Иво Пазарджиев. В предишния частичен кметски вот той бе част от щаба на своя баща Кольо Пазарджиев, издигнат за градоначалник от "Професионалисти за просперитет на Русе".
Но, както се казва, нищо не е последно - има още време да се появи някоя екзотична фигура, каквато на предишния вот беше лидерът на БКП в Русе, достолепният Вуто Нанов. Тя обаче няма как да промени позициите на рубежа за дунавския град. Очаква ни битката - инженер срещу генерал. Засега поне всички кандидати за кметове обещават позитивна кампания, без компромати. Но и това не е последно...
разбиха службите, армията и полицията и генералите от скука и глад все по-масово се хващат с политиканство. имайки предвид балканския култ към твърдата ръка и тежката поза - сигурно даже ще имат успех