Лично полският президент Лех Качински обяви програмата за подобряване на образователната система и повишаване на информираността на населението. Основаната й цел е да привлече обратно полските емигранти, работещи в по-старите членки на ЕС, предимно във Великобритания и Ирландия. Двете страни отвориха широко трудовите си пазари за граждани на десетте държави, присъединили се към общността през 2004 г. Полша желае колкото се може повече емигранти да се приберат у дома в близко бъдеще, отбеляза Качински.
Неофициални обаче източници сочат, че над 2 млн. поляци са заминали на Запад, след като страната им стана част от ЕС. Полските власти са обезпокоени, че това са млади хора, чиято средна възраст е 26 години.
Основните причини толкова много поляци да напуснат родината си са високата безработица и ограничените възможности за развитие и кариера. Тенденцията обхваща хора от различни професионални групи - от строители и водопроводчици до лекари и медицински сестри. Заради масовата емиграция полската икономика днес страда от недостиг на квалифицирана работна ръка.
Някои полски медии обявиха, че мнозинството от емигрантите нямат намерение да се връщат в родината. Качински обаче побърза да ги опровергае, като изтъкна пред репортери резултати от социологическо проучване. Според него 20% от поляците във Великобритания смятат да останат там, 20% да се върнат в страната си, докато останалите все още не са взели решение за бъдещето си.
За по-малко от пет години районът около гр. Питърбъро в Западна Англия е заприличал на варшавско предградие, писа в. "Дейли телеграф". Напливът на имигранти от източноевропейската страна е довел до икономически ползи за бизнеса, но наред с това и до немалко проблеми. По думите на фермер от района поляците са добри и съвестни служители, които осигуряват постоянна работна сила. Според други местни обаче имигрантите от последната вълна пият твърде много, а след пристигането им се появили проститутки.
ВЛИЯНИЕ
Първият подробен анализ за влиянието на новодошлите върху британското общество ще бъде публикуван през октомври, заяви министър по имиграцията Лиам Бърн за в. "Гардиън". Изданието цитира доклад на полицията на графство Кембриджшър, според който сред имигрантските общности се наблюдава повишаване на престъпността. Само през изминалата година в северната част на графството са арестувани 2435 чужденци. Докато през 2003 г. престъпленията са били 834. Случаите на къщи, в които живеят по 30 имигранти, включително и българи, също накланя везните в ущърб на чужденците, отбелязва в. "Таймс".