Огромният брой замени на общинска собственост, внесени в последните дни в столичния общински съвет, остават за идния мандат. Общинарите най-накрая се вслушаха в критиките и решиха да замразят спорните сделки. Така последните две заседания на съвета ще са уникални и в дневния ред предложения за замяна няма да фигурират за разлика от обикновено.
Решението за налагане на мораториума е взето на председателски съвет, в който влизат лидерите на всички политически групи. За това преди дни призова и кметът Бойко Борисов. Същото искане преди броени месеци обаче не срещна подкрепа и доведе до оставката на вносителя на предложението - Стефан Беязов от ДСБ.
Бумът на заменките в предизборни времена е традиция в столичния съвет. При предходния мандат съветниците гласуваха 200 заменки на последните си заседания. Ударно внасяне на предложения започна и този месец, като цените за голяма част от имотите се оказаха в пъти по-ниски от пазарните.
София ще посрещне новите съветници и с добро изпълнение на бюджета, разбра се вчера. Около 41 млн. лв. е преизпълнението на приходите за първото полугодие на годината, съобщи зам.-кметът Минко Герджиков. Големият плюс идва главно по линия на данъците, както и увеличените такси за разрешения. 15 млн. лв. повече от предвиденото са приходите от данък при сделки с имущество, преизпълнени със 7 млн. лв. са и приходите от данък върху превозните средства. Голям ръст - 25 млн., има и при общинските такси, като основната причина тук са сериозно увеличените такси за издаване на разрешителни за строеж.
Допълнителните приходи да бъдат използвани главно за закупуване на собственост от страна на общината, предлага екипът на кмета. 14,4 млн. лв. са предвидени за закупуване терена в Кремиковци, на който е разположена инсталацията за третиране на отпадъци. Цената на квадратен метър е близка до пазарната - 39 евро на квадрат. Това е една от площадките, спрягани за бъдещия завод за отпадъците. 4,8 млн. лв. ще плати общината, за да придобие реституираните 76% от зала "Триадица". За почистване на речни корита са заделени 1,5 млн., по 50 000 лв. са предвидени за пускане на чешмичките в парковете и обезщетения за ухапани от кучета. 200 000 лв. ще отидат за събаряне на опасни сгради. Догодина София ще разполага с 90 млн. повече покрай преотстъпения на общините патентен данък.
|
|