"Успокоих се!", възкликна Стефан Софиянски, след като чу оправдателна присъда и по второто дело срещу него. |
Прокурорът Борис Балев пледира за 4 години и половина затвор за Софиянски. За особено тежки случаи на престъпления по служба НК предвижда от 3 до 10 години затвор.
Според обвинението бившият кмет е превишил права и власт, за да набави облага на ОББ и Инвестиционен фонд "Развитие", като е сключил през 1998 г. извънсъдебно споразумение, което регламентира общината да отстъпи на двете дружества право на строеж върху парцел с площ 7000 кв. м в кв. "Иван Вазов" за бизнес център. Вредите от 14 808 838 лв. са заради разликата на пазарната оценка на правото на строеж. Договорът за продажбата на 25-те процента общински акции в "Милениум център" на ОББ пък бил сключен в нарушение на служебните задължения на столичния кмет с цел да набави облага за ОББ. Вредите за общината от договора, сключен през 2002 г., са изчислени за 65 981 лв.
Прокурорът настоя вчера, че приетата от съда втора счетоводна експертиза не отразява реално щетите от сделката за общината. Според нея разликата между пазарната цена и цената на извършената сделка е 9,48 лв. Софиянски определи тази сума като "счетоводна грешка". Обвинението ще протестира присъдата пред Софийския апелативен съд.
Делото срещу Софиянски е "политическа акция на прокуратурата", обяви в пледоарията си адвокатът му Даниела Доковска. "Явно беше много важно Стефан Софиянски да бъде отстранен", допълни защитата.
"Радвам се, защото това е едно голямо успокоение в личен план", доволен бе бившият кмет. Както много пъти досега, той обвини за делата си бившия главен прокурор Никола Филчев, наричайки го "неадекватен човек, който изпълнява някаква поръчка на някакви хора". Но не уточни кои са те.
СЪДЕБНАТА САГА
Разследването за "Милениум център" бе образувано на 15 юни 2004 г. Две седмици по-късно на Софиянски бе повдигнато обвинение. Делото влезе в съда в края на 2004 г. По същото време стартираха и останалите две дела срещу кмета - за Халите и за "Бизнесцентър Гурко 1". Докато се точеха обаче, Софиянски бе избран за депутат и се сдоби с имунитет и делата му бяха спрени.
В края на 2005 г. Филчев внесе в парламента четири искания за имунитета на Софиянски - за трите му дела в съда и за неприключилото разследване за обезщетяването с имоти на бизнесмена Еди Минасян (по-късно то бе прекратено). На 22 февруари 2006 г. бившият кмет остана без имунитет.
Делата бяха спрени известно време и когато в началото на годината Софиянски придоби статут на временен евродепутат, и това му даде имунитет. На евроизборите през май обаче той не бе избран и делата бяха възобновени.