:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,020
Активни 550
Страници 19,487
За един ден 1,302,066

Стачна бъркотия в училища и детски градини

Според инспекторатите протестират една трета от учебните заведения в страната
СНИМКА: БГНЕС
Една-единствена учителка си води записки в празна класна стая на френската гимназия в София.
Огромни надписи "Стачка" посрещаха родители и ученици в десетки училища и детски градини. По данни на регионалните инспекторати една трета от училищата излязоха в ефективна стачка вчера. Според синдикатите протестират 72% от училищата и детските градини. Най-масова стачката беше в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе.

Стачката предизвика бъркотия в учебните програми, дневния режим на децата и в работното време на много родители. Пълен хаос цари в учебните заведения, където стачкуват част от педагозите. Там децата трябва да идват за определен час при нестачкуващ учител, а след това да чакат два часа в двора, за да изкарат следващия час. Шестокласниците в 81-во СОУ в София например имат само часове по "Човекът и природата". В елитното 29-о СОУ по български език и литература в гимназиалния курс часове води само един учител. Глава на семейство е, оправдават го колегите му. Преподава и директорът Весела Палдъмова. Заплашени от наказания заради стачката, директорите на много места преподават или поемат дежурни групи за деца в детските градини.

Дупките в учебната програма убедиха много ученици от горния курс да си спестят целия учебен ден. "Пълно е като през ваканцията", заяви Атанас Павлов, управител на геймърска зала в центъра на Варна. В Хуманитарната гимназия "Константин Преславски", където 20% от преподавателите не стачкуват, много от учениците така и не влязоха в нито един час. "Ама нали има стачка, въобще няма да припаря цяла седмица", подхвърли десетокласник, докато пиеше кафенце край двора на школото.

Много от родителите на деца в началния курс или детската градина се принудиха да си ги прехвърлят от служба в служба или да ги пратят на частна забавачка. В резултат частните заведения в София бяха на ръба да връщат деца поради липса на място още вчера сутринта. На по-големите ученици пък пропуснатият материал им беше връчен за домашна работа. И сега се правим вкъщи на учители, разказа Ина Кирова, майка на две деца.

Нервите на родителите се опънаха допълнително от липсата на яснота докога училищата няма да работят. Поради това, че по време на стачка не се полагат възнаграждения, много учебни заведения стачкуваха само вчера. Други пък започват днес, трети са безсрочно. Затова семействата на децата са предупредени да следят медиите за информация кога ще приключат протестите.

Яснота вчера за това нямаше. Поредната среща на просветния министър с учители - в стачкуващото 105-о СОУ в София, не доведе до резултат, макар и да приключи с ведро настроение. Даниел Вълчев повтори обещанието, което даде премиерът през почивните дни - евентуални икономии да се разпределят под формата на бонуси в края на годината. Вълчев уточни, че яснота за спестеното ще има най-рано след края на деветмесечието. Той обаче добави, че различията със синдикатите са доста съществени и не са въпрос на 10-15 млн. лв., а при тези бюджетни рамки министерството не може да предложи нищо повече.

Просветният министър предупреди, че ако стачката продължи 3-4 дни, всяко училище ще може да навакса пропуснатия учебен материал, но в противен случай ще се реже от ваканцията. Учители заявиха, че ще стачкуват "колкото е необходимо" и за това време ще разчитат на останалите в семейството. Въпреки че синдикатите би трябвало да плащат от стачен фонд, профсъюзите втора седмица отказват да съобщят какви средства има в тези каси. Според лидера на учителския синдикат към КТ "Подкрепа" Крум Крумов това е проблем на всеки отделен синдикат и трите профсъюза са се разбрали, че това е вътрешна информация.



РАЗНОБОЙ

Някои детски градини в София тепърва провеждат процедури за излизане в стачка, показа проверка на "Сега". Синдикално събрание решаваше този въпрос в 93-то ОДЗ в "Красно село". В 136-о ОДЗ в "Овча купел" стачката започва днес, но ще бъде само един ден. "Имаме подкрепата на родителите. Решихме да започнем на втория ден, за да дадем възможност евентуално да се постигне споразумение на национално ниво. Родителите са предупредени, но ние решихме да стачкуваме ефективно само един ден, за да не ги затрудняваме", обясни директорката Стефка Илиева.

В 145-а детска градина в "Красна поляна" пък стачката ще бъде три дни - до 26 септември. Директорката каза, че това решение е взето, защото персоналът може да се лиши от възнагражденията си само за толкова време. Непедагогическият персонал беше в стачка само вчера. От днес те ще работят с нормално работно време.

От 12-а детска градина пък съобщиха, че обявената стачка е безсрочна и ще продължи, докато исканията на стачкуващите не бъдат изпълнени. Ефективно там стачкуват 11 души педагози, които са подкрепени от 10 души непедагогически персонал.

Символичен беше вчерашният протест на педагозите в 53-то ОДЗ в кв. "Банишора". "Осъзнаваме, че на този етап исканията за 100% увеличение са нереални и затова се присъединяваме символично", коментираха от персонала на градината. "Подкрепа от родителите има", заяви директорката Татяна Александрова. По думите й обаче, ако забавачницата затвори врати, родителите няма да застанат зад стачниците.



ПРЕМИЕРЪТ

Искането за 100-процентно увеличаване на заплатите на учителите е абсолютно нереалистично в рамките на българската икономика, коментира в Пловдив премиерът Сергей Станишев. Според него съгласието да се дадат повече пари на учителите означава да не се дадат средства в други сфери със сериозни проблеми. Той изрази съжаление за решението на синдикатите за стачка, тъй като това създава проблеми както на учениците, така и на родителите. "Всяко едно искане трябва да бъде съобразено с възможностите. Никога не сме отказвали диалог, но няма да действаме под ултиматум", заяви още Станишев. Принципно стачка се води тогава, когато няма условия за диалог и когато не се решават проблемите, подчерта той. Премиерът припомни, че доста преди първия учебен ден правителството е предложило цял пакет от мерки за модернизацията на образованието през следващите 2 години, които включват въвеждане на рейтинг на училищата и модел за кариерно развитие на преподавателите, както и изпреварващ ръст на заплатите в страната като цяло.
Снимка: НИКОЛАЙ ДОНЧЕВ
Ведро настроение след срещата на Даниел Вълчев с учители от 105-о СОУ в София.
66
3569
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
66
 Видими 
24 Септември 2007 23:24
Ауууу, добрия чичко прегръща дечица!Ще извика сълзи в клетите ми очи!
24 Септември 2007 23:53
Някои си въобразяват, че щом можете да говорите всичко, което ви хрумне, това е демокрацията. Но свободата на словото е само едно, от необходимите условия за демокрацията. Често става така, че ние сме свободни да говорим каквото искаме, а онези, които притежават богатството и властта, са свободни да правят каквото си искат, без да обръщат никакво внимание на това, което говорим. Демокрацията не е словестна битка и не е упражнение в ораторско майсторство. Тя е система на власт, както всяка друга форма на управление. Свободата на словото, също както свободата на политическо организиране, придобива смисъл само в случай, че осигурява отговорност на власт имащите пред онези, над които се осъществява тази власт. Усмихващия се министър барабар с т.нар. социален примиер - оставка или нормални заплати за учителите задаващи бъдещето на децата ни.
25 Септември 2007 00:10
OK - премиера и вице премиера си подават оставките.
Идват нови и те какво правят. - Уволняват естественно. Те мислят властово - Вие махнахте едните и нас ли ще махнете? - Вашето няма да стане.
Ама заплати - ААА заплатите да са Ви ги дали тези които махнахте - Заплати няма.
Ами сега - търсете Я.Такева да Ви обясни какво да правите като влязахте в стачка до дупка без дъно.
25 Септември 2007 00:33
Ако наистина няма нито един умен човек в министерския съвет и сред експертите една безплатна и реална идея - оптимизирайте броя на т.нар. държавна общинска администрация и с тези средства увеличете заплатите на учители и лекари . Защото след учителите безспорно е ред на лекарите.
Въпрос с повишена трудност "В кои страни учителите и лекарите получачат под 2 минимални заплати? "
25 Септември 2007 04:40
Модерният, проблемът е не ние какво ще правиме, а какво ще прави премиерът
Че той горкият ако не работи като премиер, ша пукне от глад, за него помисли ли а? Не нали?
Виждаш ли колко си лош само
25 Септември 2007 07:21
Сега ми дойде идеята - ако подкукуросаме лелчетата на 100% да стачкуват, ХЕИ (РИОКОЗ) трябва да затвори училището заради лоша хигиена. Все ще им съберем от 60 учителя на 6 лелки по един надник
25 Септември 2007 07:37
Как ще режат от ваканцията на децата, които сега ходят на училище за час-два?Нали има учители, които не стачкуват...
25 Септември 2007 08:43
Ботев,
Свободата на словото съществува, защото съществува цинзурата, не свободата на словото. Демокрацията е само форма на държавата и като такава означава равенство, но форлмално равенство.
25 Септември 2007 09:45
бат бойко какъв номер им врътна на тройката със шофьорите от градския транспорт сега ходи овладявай стачни вълни тепърва предстоят цирковете
25 Септември 2007 09:57
Добре, че се създава хаос - това означава, че много неща зависят от учителите, т. е. те имат козове и има шанс стачката да успее! Ако не беше така спокойно можеше да закрием училищата!
Аз не съм учител, имам син, който е в първи клас работя в частна фирма, но намирам начин да се оправя и ПОДКРЕПЯМ учителите с двете си ръце
25 Септември 2007 10:23
Вчера на 1-ва страница изчетох около 200 мнения, от които на стачкуващи учители сигурно 150 - явно добре им се отразява стачката - сядаш в компзалата на училището и ....
От всичко написано от стачкуващите ми стана ясно следното:
- несимволично, по наш график увеличение със 100% на заплатите!
- за качество на образованието - първо заплатите, за да привлечем млади кадърни хора. Въпрос: Некадърните, които сега преподават, какво ги правим?
- за частните уроци - не всички учители дават, само най-добрите??? Защо на черно - отговор няма.
- качеството на учебниците - родителите? да протестират пред МО; -)
- времетраене на труда - трябва време за подготовка, което никой не отчита. Не мога да се съглася, че преподавател с двегодишен стаж има нужда от самоподготовка за да научи питомците си да смятат детерминанти, например.
- ваканциите - даваме дежурства, стоим в училище по 6 часа. Някои не стоим, а работим по 8-10-12 часа.
- и т.н. и т.н.
След тези нагли и безочливи ултимати, аз НЕ СЪМ СЪГЛАСЕН частта, от 40-те ст. от всеки мой изкаран лев, които отиват за образование да се увеличи.
Защото, скъпи стачкуващи, МО или Общината ви е работодател, но аз и останалите плащащи данъци сме Инвеститорите.
25 Септември 2007 11:31
Браун, горещо ти препоръчвам да се цаниш учител, за да не приказваш неподготвен!
25 Септември 2007 12:43
Паисий, благодаря за препоръката.
Имам си добра професия, осигуряваща ми нормален живот. Не чакам от никого нищо, боря се сам и не обвинявам никого за евентуалния си неуспех.
Форумът е място за споделяне на мнения - ако моето не е вярно или не ти харесва, вземи отношение по написаното или ме игнорирай, знаеш как. Защити тезите си, ако можеш.
Жив и здрав.
25 Септември 2007 12:49
Началото на кошмара на тройната коалиция е положено..Иде ред на стачките в здравеопазването, после миньори, селски стопани заради подигравката с труда им, после е ред на БДЖ най-сетне да се светнат, че при сегашното им положение на никакви заплати и мърляви влакове ще останат скоро в историята и всички да помнят завета на бат`Бойко, който ОБЕЩА заплати по 2000 лева...А парите ги има, ама на господата не им са дават на хората, които са си ги заслужили и още как, а ги харчат за какви ли не задгранични мисии, за знайни и незнайни експерти, дето ни докараха дотам, че още 40 години не можем си стъпи на краката, ако ще да се стопим от бачкане!! А концепция на на Ран и Ът от 1990 година ЗА РАЗГРАЖДАНЕТО НАБЪЛГАРИЯ И БЯСНАТА ПРИВАТИЗАЦИЯ- ПРЕЦЕДЕНТ В СВЕТОВНАТА ИСТОРИЯ, МЕЖДУ ВПРОЧЕМ, защо никой от настоящите министри, които ми бълнуват, че няма пари за заплати, защо я позабравиха!!Давам ПЪЛНАТА СИ ПОДКРЕПА НА УЧИТЕЛИТЕ- СЕГА АКО НЕ СИ ИЗВОЮВАТЕ ДОСТОЙНО СЪЩЕСТВУВАНЕ, НИКОГА ПОВЕЧЕ НЯМА ДА ВИДИТЕ СПРАВЕДЛИВО ЗАПЛАЩАНЕ!!
25 Септември 2007 12:53
До Браун-чул си нещо за детерминанти в 1 курс на някое висше училище, но си забравил-или никога не си знаел процентите-5 клас. От всеки твой лев който си "дал"(не си могъл да скриеш) за образование нотиват САМО 4 ст а не 40ст. Искаме от догодина да отиват по 6ст, а след 5 години да отиват по 8ст. Казват че така било във братските демократични държави..
Поне се извини и пак си стискай стотинките за бомби а не за бонбони....
25 Септември 2007 13:13
Това ни е проблемът - че сме зависими и управлявани от хора, които не различават детерминанта от дискриминанта и се гордеят с това.
25 Септември 2007 13:14
Браун,
Даскала, прочети внимателно мнението на Браун и тогава прави изводи за процентите. Там пише "частта от 40-те стотинки" , а не всичките 40 ст.
25 Септември 2007 13:20
Даскале, и ти като чукчата - писател.
Чети, бе Даскале - пише "частта, от моите 40 ст."
Пък за образованието ми не се коси - още в гимназията решавах детерминанти и изследвах функции. По нататък дойдоха по сложнички задачки-закачки. И не се занимавай с мен - аз не стачкувам, а ти. Постарай се да обясниш защо за даскалите важни са само парите, но не и това, за което ги получават.
Наистина, извинение трябва - но от вас, за необузданите ви претенции и всички затруднения, които създавате на тези, от които идват парите ви.
25 Септември 2007 13:48
А критика за криене на задължения към държавата не приемам от хора, числящи се към гилдия не внесла поне 1 лев от приходи от частни уроци.
imho, ти правиш ли я разликата? Я ни разясни на нас, по простите - сега имаш много време да чешеш клавиатурата.
25 Септември 2007 14:03
Браун,
Простичкият въпрос, който стои на дневен ред е не дали има проблеми в образованието, а от къде да започне решаването им. Първо, второ, трето и т.н. Във всички случаи обществото ще понесе определени загуби, но е добре да се помисли, кога ще бъдат по-малки.
Единият начин е запазването на настоящото състояние на „престижност” на учителския труд (предлаганите от правителството увеличения вероятно ще бъдат изядени от инфлацията). Така от една страна ще продължи текучеството в професията и назначаването на все по-неопитни кадри (още има незаети учителски места). От друга страна и самите ученици ще продължат да занемаряват подготовката си – предполагам дори Вие не смятате, че неуспял в живота човек без авторитет може да Ви научи на нещо важно.
В крайна сметка Вие неминуемо от ден на ден ще бъдете все по-недоволен от състоянието на образователната система. Аз също.

Нормалните стъпки в решаването на проблема според моето скромно мнение би трябвало да са следните:
1.Рязко и несимволично повишаване на заплатите и с това – на престижността, авторитета и привлекателността на учителския труд.
2.Създаване на ясна, задължителна и реално изпълнима във времето система от изисквания за повишаване квалификацията на преподавателите. Допълнително стимулиране на завършените квалификационни степени.
3.Премахване практиката на множество най-различни учебници и дублиращи ги „тетрадки” за един и същи клас.
Вероятно има и неща, които съм пропуснал, но уви, нито съм учител, нито работя в МОН. Който знае, да предложи. Но няма да пропусна следното:
4.При наличието на ясни и постижими критерии за качество на преподаването и срокове за задължително покриване на съответните изисквания трябва да следва освобождаване на всички, които не желаят или не могат да ги изпълняват. Предполагам, тази категория ще се припокрие с т.наречените от Вас „некадърници”, макар че съм противник на подобен начин на изразяване. Разбира се, преди отсяването им и ще се наложи известно време да плащаме и техните заплати. Може би и някой друг частен урок, но при издигане равнището на преподаване в училище и това ще отмине. Да не говорим, че и ние като родители насърчаваме тази практика.

Не виждам практическия начин за постигане на приемливи резултати по обратния път – премахване на „некадърниците”, реформиране на системата, повишаване компетентността на учителите и евентуално тогава – заплати. Времето на социализЪма донякъде изтече. Няма задължително разпределение, има търсене и предлагане. Остана обаче неразбирането на цената на учителския труд и това май ще ни създава доста проблеми и в бъдеще.
25 Септември 2007 14:35
Smil, съгласен съм с Вас с една корекция по номерацията на стъпките.
Т. 2 става т. 1, т. 1 става т. 2, т. 3 и т. 4 запазват мястото си. Никъде и никой не дава пари, преди да е убеден в качеството на работата. Но не разбирате ли, че учителите няма да се съгласят нито с Вашия, още по малко с предложения от мен вариант - те искат пари, и това е всичко.
25 Септември 2007 14:45
Къде е Imho, да ти каже, че т.2 не е тяхна работа, а на МОН. Нищо, че той е потърпевш...

Иначе - Smil

Такава програма бих подкрепил (с корекцията на Браун). Дори и за сметка на част от натрупаните резерви и излишъци в други сектори на икономиката. Защото в крайна сметка много неща в бъдеща България ще зависят от продукта на образователната ни система.

Само, че в исканията на учителите виждам само твоята т.1...
25 Септември 2007 14:49
41 ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ “СВ. ПАТРИАРХ ЕВТИМИЙ” – СОФИЯ


И Н И Ц И А Т И В А
НА УЧИТЕЛСКИЯ КОЛЕКТИВ
НА УЧИЛИЩЕ “СВ. ПАТРИАРХ ЕВТИМИЙ”
“ КОГАТО ЖИВИТЕ НЕ ЧУВАТ... ”


Уважаеми колеги!

Единни и сплотени стартирахме стачката в първия ден! Категорично демонстрирахме възроденото самоуважение и достойнство на българския учител, изскочил от своята уязвимост и умишлено насаждано чувство за нищожност. Нека в наше лице учениците ни видят духа и облика на съвременни учители и граждани!
Във връзка с това стартираме инициативата “Когато живите не чуват...”. Предлагаме след края на всеки стачен ден учителските колективи да се събират около паметниците на патроните на своите училища (или на друго подходящо място), където да четат текстове от българската литература с актуално звучене в днешната ситуация. Чрез досега до духовно стойностното ще припомняме на себе си и ще казваме на всички около нас тези истини, които ежедневното говорене е заглушило.
Така ще изведем стачните си действия извън изолацията на училищните сгради и ще дадем уважителен израз на протеста си.
Инициативата на нашето училище ще бъде “Четения при Патриарха” и ще се провежда до паметника на Патриарх Евтимий ( на ул. “Граф Игатиев”) всеки стачен ден от 27.09., 17.00 часа. Началота ще бъде дадено с прочит на “Азбучна молитва” от Константин Преславски.
Организационни детайли:
• депозиране на уведомително писмо до кмета на Столична община (съобразено със Закона за събранията, митингите и манифестациите – приложен)
• излизане на избраното място след края работното време

“НЕ СЕ ГАСИ ТУЙ ЩО НЕ ГАСНЕ!”

25 Септември 2007 15:05
Попаднах на нещо интересно, което смятам да споделя с форумците.
Обръщение
от името на учитетлските колекии на първа и четвърта езикови гимназии гр. Варна
Уважаеми родители,
Стачката на българските учители е краен жест, принудено действие, с което искаме най-сетне да се чуят тревогите ни, които години наред управляващите отпращат в графата "и други":
-Българското образоване е в улица без изход. Т. нар. "реформи" са недообмисленни и без перспектива, пропиляват време и ощественна енергия, унищожават добрите традиции на българското образование. С промяната трябва да участва цялата българска наука- специалисти по съответните научни области, психолози, социолози, медици, но и науката е оставена на фотосинтеза. Пред очите ни се случва културен упадък, който бъдещето няма да ни прости.Посланията, кои то управляващите изпращат към обществеността, се стремят да изградят образа на българкия учител като човек, който не желае да "направи" реформа в образованието. Тази реформа е във властта на управляващите, които говорят за промени, но без ясна визия и деиствия за реализацията им. Грижите на държвата за младите хора в България украсяват само предизборни партиини платформи.Хаосът и непрофесионализмът в управлението на образователната свера прогониха децата ни!
Българското училище е в задръстване- фишнансова, морално, научно, без ясни стратегии за развитие, оставено на режим "оцеляване".Професията "учител" отдавна вече е социално непрестижна, тя не привлича мотивирани млади хора и ефектът от това е непредсказуем за бъдещето на образованието ни. Държавата не контролира качеството на следдипламните квалификации и специализации на учителите, за които те инвестират големи лични средства без възвръщаемост. тНие си плащаме, за да работим. Плащат и родителите, защото системата не осигурява дори иелементарни консумативи като копирна хартия. Доказателство за европейското качество на образованието в нашите гимназии е блестящата реализация на учениците ни. Наше право е да искаме адекватно заплащане. Предложените критерии за деферинцирано заплащане не са гаранция за обективна оценка на труда ни. Всеки, който се запознае с тях, е наясно, че те не оразличават "добрите" и " лошите" учители, за които говорят управляващите и заблуждават обществеността. На учителите винаги е бил вменяван дългът да бъдат "социално мислещи", да се въздържат от протести, което ни направи социални аутсайдери, без обществен авторитет. Ние искаме достойна материална отплата-това би било знакът за истинска загриженост на държавата за бъдещето на нацията. Нашят протест е срещу бездействието и несправянето на държавните ионституции, които са отговорни за "напълването", а защо не и за"изпразването" на хазната.
В българското училище няма двоино счетоводство! Ние не перем пари и не точим ДДС!Българските учители не крадат и не лъжат!Бъларските учители нямат време за политически интриги и партиини игри!Единствената ни власт е знанието.Българските учители не пожелават заплатата на ближния си, както манипулативна се аргументират висши държавници, за да откажат удовлетворяване на исканията ни. Трудът ни в училище е специфичен- емоционално напрежение, шум, стрес. Учителят е ангажиран с много други здейности, вън от длъжностната му характеристика. Този труд е нерегламентиран и естественно/???/ незаплатен. Резултатите от труда на учителя не са от днес за утре, няма мерни единици за емоционалната енергия, любовта, страстта, ангажиментите на днушата и сърцето, които ежедневно и ежечасно се отдават в една кръвопреливаща система, в която единствен донор е българкият учител.Инвестициите в образованието по друг начин се връщат- те не са нито автомагистрала, нито хотел. Образованието не е туризъм, за да си внасяме кадри отвън. Нашите предци са пестили , за да образоват децата си. Държавата днес пести от образованието на децата ни.Тази безотговорност ще плащат скъпо внуците ни.
Уважаеми родители,
Отглеждането, възпитанието и образованието на поколението е наш общ ангажимент- човешки и професионален. Ние не искаме конфронтация с обществото, но мислим, че заявявайки ясно своята позиция, даваме урак на нашите ученици по човешко достойнство.
25 Септември 2007 15:11
до скоро в България всеки разбираше от футбол и политика, а вече освен от тях, може да се каже, че всеки разбира и от образование
25 Септември 2007 15:16
daskala,

"Тази реформа е във властта на управляващите, които говорят за промени, но без ясна визия и деиствия за реализацията им."

Е подскажете им малко на тези управляващи - нали сте наясно с проблемите в училище поне от Ваша гледна точка

Да-а, а ето я ясната визия на г-жа Такева:

Натиснете тук

Редактирано от - dibo на 25/9/2007 г/ 15:17:20

25 Септември 2007 15:27
Браун, тезата която развиваш беше многократно дискутирана във форума до сега и е слабо казано неверна. Особено в частта и за предварителната подготовка - затова ти казах, че за да говориш трябва да имаш поне един час в училище и тогава да смяташ дали трябва да се подготвяш или да се излагаш като кифладжия пред учениците.
И точно за това говорим при исканията за по-високи заплати - кадърните да не си търсят другаде работа, а да искат да преподат знанията си на учениците за да стават и те кадърни. Тъй, че оправданието "имам си вече хубава работа" работи в полза на тези които стачкуват!
25 Септември 2007 15:28
Ето за какво говоря цял ден - в Обръщението на варненските учители бегло се споменава за някакви реформи без да е ясно за какво иде реч, но твърдо се настоява за заплати.
Уважаеми учители, ще дам съвсем прост пример, дано ме разберете.
Всеки работещ знае, че заплатата за м. август ще си получи през септември. Сиреч - пари се дават за свършена работа, а не обратното - вземи, пък после дай колкото можеш (или искаш).
Прав е dibo - напънете се малко и дайте и вие идеи за тази пуста реформа. На вас ако не са ви ясни проблемите, то на кого - на МОН ли? И тогава пак ще говорим за заплати.
25 Септември 2007 15:34
Паисий, аз съм завършил гимназия през много далечната 1965 г, но нито веднъж през 11-те години прекарани в училище не съм видял мой преподавател да отвори учебник на катедрата и така да си преподава урока. Не съм го видял и във висшето училище за 5 години (с изключение на извеждането на някои особено дълги и сложни формули - професора само се спавя със записките си). А в репортажите по телевизията днес ясно се виждат учебниците от които даскала чете. За каква самоподготовка ми говориш?
25 Септември 2007 15:41
Абе, момко braun. Преди да почнеш да даваш акъл на учителите порасни малко. Да не си се родил научен? "Не плюй в кладенеца, откъдето си пил!" - това чувал ли си го? И ако да, за какво се отнася? И за кого? Сигурно за всички, ама не и за теб. Сам се оправял! В кое? Впрочем, броиш ли левчетата в заплатите, или пенсиите на родителите си? Щото на такъв ми приличаш.
25 Септември 2007 15:45
Много от родителите, които днес протестират, че децата са си останали вкъщи, сигурно не си дават сметка, че детето в училище, което е възпитавано и обучавано от учител, който мисли за физическото си оцеляване, не може да бъде научено на адекватни социални умения и справяне с живота. Всеки родител иска детето му да ходи на училище, за да натрупа знания, да бъде подготвено за живота и да се справя с проблемите, а когато тези знания на практика се преподават от хора, които не могат да се справят със собствения си живот, то тогава какво научават децата? Затова в момента се получава и един парадокс, че родителите са против стачката, а учениците повсеместно подкрепят своите преподаватели.
С две ръце се подписвам под тези твърдения, както и подкрепям учителската стачка!!
25 Септември 2007 15:46
Пълният текст на адрес: http://www.focus-news.net/?id=f7438
25 Септември 2007 15:56
Браун, - Ако бе чел по- внимателно, щеше да разбереш, че това е обръщение към родителите. Смяташ ли, че трябва да обясняваме на всеки срещнат проблемите в образованието?
Ей, всички разбират от образование в тази държава. Дори и циганите! Дерзайте!
25 Септември 2007 16:09
До Браун (за последно, защото трябва и да работя)
1. за данъците от моите частни уроци-от 5 години аз съм купил бялата дъска в класната стая, аз купувам маркерите с които учениците пишат-просто на старите дъски не виждат и няма полза от труда ми. Всяка година купувам 2 костюма на сираци. Аз ги изработвам тези пари и аз ги давам където реша. Такива като мен са много
2. Учителите НЕ ПРАВЯТ реформите-това е работа на МИНИСТЕРСТВОТО
Понеже Държавата плаща тя ТРЯБВА да каже КАКВИ иска да са учениците-такава поръчка се опита да направи Т. Живков и не сполучи.
Потребителите на кадри НЕ ЗНАЕТЕ какви работници, служители и инженери Ви тябват и НЕ МОЖЕТЕ да си ги ПОРЪЧАТЕ, камоли да си ги платите.
Чак тогава сме ние учителите-нашата работа е ДА ПРОИЗВЕДЕМ-а до скоро и възпитавахме. Не работника си прави критериите за оценка, той ги изпълнява и т.н.
Извинявай за "грешката" одеве-частта от , без да кажеш коя или колко означава че всеки може да си я тълкува както иска.
Лек ден и поздрави на министъра........
25 Септември 2007 16:28
Кой ще ми каже как да се свържа с Единния национален стачен комитет?

Да знете да има един сайт с пресна и изчерпателна информация за събитията?

Благодаря!
25 Септември 2007 16:29
hamel, чудесен ник си си избрал. И точен. Характеризира добре и теб и колегите ти. Колкото до кледенеца - моят беше с бистра и честа вода (поне до някъде), днес е пълен с утайки и тиня. От такъв не се пие до като не се изчисти и обнови водата в него.
До Даскала - вчера препоръчваше родителите да предлагат на министерството план за реформите. Днес остава само министерството. А къде сте вие? Нали вие ще ги прилагате тези реформи, нямате ли мнение или така е по лесно - ако нещо не се получава, друг да е виновен.
Иначе, в частен план и аз го харесвам този министър толкова, колкото и ти. Но в едно е прав - за да искаш, дай. Спомни си Кенеди.
25 Септември 2007 16:54
Квото и да рИвете Вълчев е най добрия министър в последните 20 години.И щом каже че няма как да се дигнат кинтите 100% значи е прав.Не забравяйте че даскалите ползуват привилегии за които ние в часните фирми ги имаме само на книга. Аз вярвам на Вълчев повярвайте му и вий.Иначе стачка требве да има.Иначе сме рая и утре кът ни бесят ше трябва да си плащаме въжето ние!
25 Септември 2007 16:58
Отношението на Държавата към Учителя е знаково за отношението и към децата, бъдещето им и в крайна сметка към обществото. За жалост унизителното и цинично отношение на Държавата към учителския труд в продължение на години направи професията на учителя пълно отрицание на традиционния и културен образ за българската нация. В резултат на това трудът на учителя в България загуби своята значимост и за българското общество. Безконечните експерименти в сферата затриха всички положителни достижения на българското училище, от които се учеха много страни по Европа и света. Във всичките тези умопомрачаващи експерименти жертви станаха учителите и... децата ни, драги форумци. А чрез децата - и самите ние, сиреч обществото.
Ето защо моето мнение е, че дълг и отговорност на всеки от нас е да подкрепим стачката на българските учители, защото , стачкувайки днес, учителят заявява преди всичко несъгласието си с тази съществуваща обществена нагласа, която е показателна за обезценяването на детето и образованието като културни ценности и духовни идеали на нацията ни. Стачкувайки, той отказва да бъде част от социалната инертност и бездушието на боледуващото в младата си демокрация българско общество. Неговите искания за по-добър социален статус са изява не само на отказа му да се примирява с мизерията, но и повик към обществото и държавата за будност и действителна отговорност към грижата за децата и духовността. Ако не разберем тази истина, унизени няма да са само учителите, а и всички ние.
25 Септември 2007 17:13
В потвърждение на размишленията по-горе препоръчвам да прочетете статията на журналистката от вестник "Стандарт" Стела Стоянова - "Учителската дилема - свобода или салам", отпечатана в днешния брой на вестника.
25 Септември 2007 17:33
Уважаеми съфорумци, вчера присъствах на среща на Янка Такева с учители от бургаските Френска и Природоматематическа гимназия.Там бе огласен един доклад на Дани Кометата/м-р Вълчев/до г-н Министър-председателя и г-н Министъра на финансите от м. април тази година.Та цифрите , които се споменават в доклада на Министъра на образованието втрещиха всички присъстващи!В доклада се говори за икономии от бюджета на МОН за миналата година в размер на 200 000 000/двеста милиона/лева!!!Затворени са 126 училища!!!Напуснали са над 5000 преподаватели!!!Толкова за грижата на МОН и Министерския съвет за образованието.Освен това съм отвратен от отношението на медиите към учителската стачка.Само в."24 часа", и то само в притурката за Бургас, съобщи, че в момента в гр.Поморие се провежда среща на Синдикатите в образованието в страните от Западна и Централна Европа.Та представителите на тези синдикати твърдо подкрепят учителската стачка и заявиха, че следващата седмица ще сезират Европейската комисия по образованието и Европейския парламент за положението, в което се намират българските учители!Естествено, че на срещата са присъствали и представители на медиите, но някоя медия да е споменала това!?В същото време по БНТ се показва някаква неуспяла актриса и започва да учи учителите как да работят.Извинявам се много, ама тази госпожа може да обяснява как се правят духови изпълнения на режисьор за главна роля, но не и да учи на преподаване./Но май и за това не става, защото не съм я видял нито на сцената, нито на екрана./Всъщност има една проста истина-рибата се вмирисва от главата!Да, качеството на образованието ни не е такова, каквото желаем, но ако някой вина-това не са учителите!Вината е в МОН, което от 1989 г. досега прави не реформа, а промени, които целят за се затварят училища и да се съкращават учители!

Редактирано от - bm1914ls на 25/9/2007 г/ 17:40:48

25 Септември 2007 17:43
За съжаление, потърпевши от тая стачка и нереформирана образователна система са нашите - български деца и ние родителите !
Преди време , занесох около 10-тина кила учебници и помагала по математика от английското у-ще на едни млади и амбициозни учителки.
Да не мислите , че се впечатлиха, напротив - страхливо ми отговориха, че ако ги види инспекторът да ги ползват - ще ги уволни !
Жалко, защото методите по които обясняваха на 7 годишни деца дроби / едно кръгче да се раздели на две и едната половина да се оцвети в червено , а другата в зелено и как на милиметрова хартия визуално е нарисувана една пожарникарска стена като о-вата - първият етаж е разделен на 2 половини, вторият на 3, 3- тият- на 4-ри, а последният на 10 части /, отрицателни числа / с термометъра / и координатна с-ма /с 4-те посоки на света / бяха лесно разбираеми .
В случая , изводът лично за мен беше: " Не е важно децата да са образовани, а даскалиците да не бъдат уволнени" !
Искам само да попитам , като Ви направят РЗ 1000 лв, децата по- образовани ли ще бъдат и все така необходими ли ще са частните уроци ?
Вълчев - добър или лош, реши да започне някаква реформа и ВИЕ "скочихте" отгоре му ! Като нямате идеи от къде да започнете Реформата "стъпете" на английската образователна система и дерзайте . Важно е малкото деца, които са в България да са образовани , защото в цял свят учителите може и да не са толкова ниско платени както у нас , но не са и най-високо платени в сравнение с лекари , адвокати , икономисти и т. н. .
Предлагам, докато трае стачният период по подобие на М. Татчър и англ. миньори - да се назначат учители пенсионери , като не е лошо и те да си кажат мнението, по повод на младите си колеги .

25 Септември 2007 17:54
Я, да видим какво може-би пише в доклада:

http://www.minedu.government.bg/opencms/e xport/sites/mon/documents/frontpage/Otche t_2_godini_red.pdf

"2007 г. е първата година, в която силно се акцентира на програмното финансиране на системата. Благодарение на осъществената оптимизация и реализираните икономии за първи път са заделени 171 млн. лв. за финансиране на програми в областта на училищното образование, при това, без да се увеличава бюджетът за образование като процент от БВП (това са почти 75 % от абсолютното увеличение на разходите за образование през 2007 г.). Средствата ще бъдат разходвани за постигане на конкретни цели в 14 направления. В съответствие с § 65 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2007 г. МОН разработи и МС утвърди следните програми:
- Оптимизация на училищната мрежа (34 млн. лв.);
- Модернизация на материалната база в училище (22.5 млн. лв.);
- Училището – територия на ученика (12 млн. лв.);
- Квалификация (7 млн. лв.);
- ИКТ в училище (32.5 млн. лв.);
- Енергийна ефективност (15.5 млн. лв.);
- По-пълно обхващане на децата и учениците в задължителна училищна възраст (30.4 млн. лв.).
- Диференцирано заплащане (15.1 млн. лв.).
11
Предстои утвърждаването и на програма за разработване на система за външно оценяване (2 млн. лв.).
Тези програми дадоха възможност на училищата да кандидатстват с разработени проекти и да получат финансиране за развитие на определени дейности, които трудно биха могли да бъдат осъществени с предоставените им средства по линия на субсидията за издръжка."
......
"Провежда се активна политика, насочена към деинституционализация на децата от специалните училища и оптимизиране на мрежата на специалните училища.
- През 2006 година са закрити 15 дома за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа (ДОВДЛРГ) и 24 специални училища, от които: 10 помощни училища (за ученици с умствена изостаналост); 2 логопедични училища; 1 болнично училище; 1 оздравително училище; 8 социално-педагогически интерната (за ученици с девиантно поведение); 1 помощно възпитателно училище-интернат (за ученици с умствена изостаналост и с девиантно поведение); 1 целодневна детска градина (ЦДГ) за деца с физически увреждания. През 2007 година са закрити още 7 специални училища – 3 помощни училища и 4 социално-педагогически интерната."

Останалото е естествен резултат от демографските процеси:
http://www.nsi.bg/SocialActivities/Educat ion.htm
25 Септември 2007 18:04
Браун, защо не си гледаш старините!!!!Всички станахте много знаещи и можещи , а даже децата и внуците не можете да си оправите и да ги накарате да влизат в час и да учат!!!!Как според теб Браун учителите да предложат промените , та кой ги пита.МОН само изисквания имат към тях , но никой не им иска мнението.Когато МОН не си изпълни задълженията защо няма наказания.Учебниците за първолаците още ги няма в много училища, ремонтите в училищата не са приключили(отделен е въпроса , че се възлагат на некомпетентни и некадърни фирми , но близки до МОН и даващи много комисионни), дневниците пристигнаха едва днес-25 09 , а учебната година започна на 15 09 и още хиляди други нередности.Министрите обаче си вдигнаха с 30 % заплатите вместо да бъдат наказани .Питам аз тогава защо не роптаехте , а сега плюете срещу беззащитните учители!!!!
25 Септември 2007 18:17
Става дума за 2006 година, а не за 2007.Хайде някои разяснения и за 2007!Оптимизиране на училищната мрежа-аз лично го разбирам като закриване на училища и съкращаване на учители.Модернизация на материалната база-държавни поръчки без търг и солени комисионни за чиновниците.Диференцирано плащане!?Въздух под налагане!Падат се по 10-15 лв.на учител, и от ако е покрил критериите за много добра работа.В големи градски училища са отпуснати по 1000/хиляда/лева за диференцирано плащане до края на годината.Я да направим сметката-1000 делено на 50 прави 20/двадесет/лева.20 делено на 6/за шест месеца/ прави 3 лева и някакви стотинки месечно! Та каквото и да се направи, никой не може да вземе повече от 30-ина лева диференцирано плащане за цялата година Ало!Ето го диференцираното заплащане на Дани Кометата! Между другото Дибо , ти да не си оня варненски тарикат от Малко Търново, дето проявява дебелашки хумор и се вживява като министър на образованието?Хайде тогава още едно въпросче?Кажи ми как ще научиш някого на нещо по-сложно за по-малко време?Т.е.-моят син е седмокласник и учи неща, които аз като ученик съм ги учил в девети клас, а часовете по предметите са по-малко на брой!И тогава кой е виновен, приятелю?Учителят, който преподава или тиквеникът, който е променил учебните програми?
25 Септември 2007 18:21
На вниманието на защитниците на г-н Министъра Вълчев предлагам тази истинска случка: На въпрос защо увеличават цената на квалификацията със 160 лева, отговорът му е бил - "Че какво са 160 лева, колеги, това е един обяд". А аз ще му припомня, че учителската заплата на жена ми чисто, не бруто, е точно 160 лева. И съвсем не е един обяд за семейството ми.
25 Септември 2007 18:24
Суворов ли си, къв си не те знам но си типичен пример за ограничен и тъп даскал. Учебниците ги нямало, дневниците не дошли - ами що не каза по рано бе, щях да отида до София и да ти ги донеса. Пфу...
Ето за такива неща протестирайте - те се по лесни за оправяне, от там почнете, ако другото ви е мъчно. За ремонтите - и за там оня пудел Вълчев ви е виновен. Той направи конкурса и избра изпълнителите.
Пък за старините ми не тревожи - аз сам се грижа за тях. Помъчи се и ти да го правиш. Но е по лесно с 3 месеца ваканция и 3-4 часов работен ден да хленчиш за пари... Защо не излезеш извън школото и да предложиш "квалифицирания" си труд, да видим колко ще ти дадат за знанията и уменията ти.
А пък знаем и можем щото се борим с живота, щото сами се оправяме. Докажи, че и ти знаеш и можеш. Нещастник!!!!!!!!!
25 Септември 2007 18:27
Рей, какви реформи, какви пет лева , бе братко?Нали това ти обяснявам, че от 89-та реформи няма!Какво е реформираното?Били въведени матури ли?Че матури си имаше още докато ние бяхме ученици.Тестове?В гимназията редовно правехме тестове.Размножаваха ги с една машина, наречена спиртограф и воняха ужасно! Външно оценяване!?Ами експертите все пак обикалят достатъчно често и влизат в часове.Де факто има само промени на парче, които разбиват още повече системата! Реформа е, когато се промени цялостната философия на образованието.Защо не се премине на едносменно обучение, както е във всички държави, които искаме да стигнем.Не че няма пари, ама е по-лесно тия пари да влезнат по нечии джобове, а после някой да бъде изкаран виновен!Колко училища са построени от 89-та насам?1-Езиковата гимназия в Бургас!Хайде не ми говорете, че Министърът искал да прави реформи!Не вървите!
25 Септември 2007 18:38
Браун, приятелю, излезнах от училище и предложих квалифицирания си труд и знанията си.Започнах да получавам доста повече пари, а сега с тия знания съм си сам шеф.И все пак преподаването ми липсва.Това нещо всяка година го правят стотици хора от системата на образованието, пък и на държавната администрация.Знаеш ли, че сега в момента не могат да се намерят учители по химия, физика, чужди езици, информационни технологии.Всеки от тези специалисти, който излезе от системата на МОН си намира доста бързо работа и обикновено там никой не му вменява някакви измислени вини!Та спри се малко и не приказвай глупости!
25 Септември 2007 18:39
Между другото, сега разполагам с доста повече свободно време, отколкото имах когато бях учител.Защо ли е така?
25 Септември 2007 18:50
bm, веднъж вече те поздравих за куража ти сам да се справяш с живота и че това е най-доброто попадение. В рамките на откровеността - и аз съм като теб. Но аз визирам не теб, а хора които не познават нищо друго освен учителствуването и се опитват да се правят на многознайковци. Никой никого не гали с перо и живота е еднакъв за всички в България. Щом ти си го направил - да опитат и те. При недостиг на учители, заплатите ще се вдигат - пазарна икономика. Не разбирам и никога не съм разбирал мрънкащи хора. И не очаквам, че такива екземпляри могат да научат учениците си на нещо полезно. Поради това смятам, че получават заслужените си заплати.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД