:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,184
Активни 441
Страници 6,087
За един ден 1,302,066
Правна кантора

Бабите и дядовците не плащат здравни вноски за внуци

Това е задължение на родителите, дори и при неплатен отпуск
"Колко пари са длъжни да се внасят родителите за здравно осигуряване за малко дете в семейството? Длъжен ли съм като дядо пенсионер да плащам здравна вноска за внука си, понеже родителите му са на работа в съседна страна? Моята съпруга не е пенсионер, работи по трудов договор, но в момента е в неплатен отпуск, защото пише книга. Какви суми дължи тя за здравно осигуряване заради това й отсъствие от работа?"

Пита Петър Дългарски от София



В писмото се съдържат поне четири въпроса. Първият е колко се плаща за здравна осигуровка на малко дете в семейството. През 2002 г. здравноосигурителната вноска остана 6% върху трудовото възнаграждение или хонорара по граждански договор. Този размер обаче е разпределен за внасяне по нов начин: 75% от 6-те на сто плаща работодателя и 25% са за сметка на работника или служителя. При гражданските договори стойността на всичките 6% се поема изцяло и само от изпълнителя/получателя на хонорара. В законите тези хора са наречени самоосигуряващи се лица. Най-ниският доход, върху който се начисляват парите за здраве, е 170 лв. Най-високият е 850 лв.

Според Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) и Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО), задължението за здравна вноска за малолетно или непълнолетно дете в семейството е в размер на 5% от размера 6 на сто. Често пъти това са много ниски суми - дори стотинки, но задължението е да се внасят ежемесечно. Това е задължение на родителите или поне на този от тях, който работи по трудово правоотношение или е самоосигуряващо се лице.

Вторият въпрос е може ли дядото да внесе здравните вноски за внука си, тъй като и двамата му родители са заминали на работа в чужбина? Законите не допускат дядото-пенсионер да осигурява здравно внука си. Той не може да му плаща сумите, дори и да работи по трудово правоотношение. Това е така, защото непълнолетният внук не е член на семейството на дядото. Внукът е член на друго семейство, в което майката и бащата работят в съседна страна, а синът им продължава обучението си в страната. Задължението е на майката и бащата.

Що се отнася до третия въпрос - за съпругата в неплатен отпуск, според ЗЗО и ЗБДОО работници или служители, които ползват разрешен неплатен отпуск, дължат суми на половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващи се или 170:2=85 лв.

Ако майката или бащата са в неплатен отпуск, те дължат и за детето си вноска на здравната каса в размер на 5% от сумата на осигурителния доход за ползващия неплатен отпуск - сиреч върху споменатите 85 лв. Иначе според Кодекса на труда само един календарен месец през една година се зачита за трудов стаж. Останалото време на неплатения отпуск не се зачита за трудов стаж, но за този период се дължи плащане на здравното задължение.
984
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД