:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,120
Активни 454
Страници 6,023
За един ден 1,302,066
Полезно

Работник не плаща за вреди, за които не е виновен

"Допреди 3-4 месеца работех на магазин. Стана обир и трябваше да внеса сума, която е равностойна на стойността на откраднатата стока по продажна цена, включваща и 20% ДДС. При внасянето на сумата главната счетоводителка ми начислява още 20% ДДС върху общата дължима сума.

Въпросът ми е: редно ли е да се начислява 20% ДДС върху общата дължима сума, при условие че при сформирането на продажната цена на стоката веднъж вече е начислено 20% ДДС?

Дължа ли лихва и в какъв размер или каквато и да е друга санкция?"

Пита Михаил П. от София



Краткият отговор на първия въпрос е, че не следва да се начислява 20% ДДС, щом този данък вече е начислен и включен в продажната цена на стоката.

По-важното обаче е да изясним дали в случая въобще нещо се дължи и трябва да се връща.

Тъй като в писмото няма достатъчно информация, приемаме, че работата се е осъществявала по трудов договор. Ако това е така, би могло да се приеме, че внасянето на сумата е основано на текстовете от Кодекса на труда (КТ), уреждащи имуществената отговорност на работника/служителя (чл. 203-212 КТ).

За съжаление няма информация и за това каква е била заеманата длъжност, за да преценим дали отговорността следва да е ограничена или пълна. Само ако длъжността е предполагала това, може да се носи пълна имуществена отговорност (чл. 207 КТ). Става дума за случаите, когато трудовото задължение е изисквало събиране, съхраняване, изразходване или отчитане на парични или материални ценности. В този случай ако работникът/служителят откаже да възстанови липсите може да се носи пълна имуществена отговорност, и то по съдебен ред.

Не е ясно в случая дали лицето, което задава въпроса, смята, че носи отговорност. Ако действително е имало обир, то тогава възниква въпросът каква е отговорността на това лице, защо то трябва да отговаря за липсите? Ако това лице не носи отговорност за вредите, настъпили в резултат на обира, то тогава няма основание от него да се претендира пълна имуществена отговорност.

Ако това е вярно, то тогава внесената сума е не дължимо платена и може да се иска тя да бъде върната.
563
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД