Да отпадне потребителската такса за пенсионерите при посещение на личния лекар, предвиждат поправки в Закона за здравното осигуряване, предложени от Петър Мръцков от БСП. По закон таксата е 1% от минималната работна заплата и в момента е 1.80 лв. И сега голяма част от възрастните хора са освободени от таксата, но въпреки това лекарите им я искат, смята вносителят. Освен това тези пари не се облагат с данъци, тъй като медиците изключително рядко издават касова бележка.
Миналата година Мръцков отново се опита да прокара отмяна на таксата, но за всички граждани. Промяната обаче срещна съпротива от МЗ и здравната каса и беше оттеглена. Идеята на таксата е да има възпиращ ефект върху пациентите и те да не ходят постоянно при лекаря си.
Законопроект на независимата Стела Банкова пък предвижда таксите да отпаднат за всички граждани. Според проекти на Борислав Китов от БНС и на Ваньо Шарков от СДС държавата трябва да плаща на личните лекари и болниците таксите, от които са освободени техните пациенти. Това са част от хронично болните, децата и социалнослабите. В момента за тях не плаща никой.
Най-добре е вместо да има здравна каса да се направи бюджетен отдел в здравното министерство, така поне ще излиза по-евтино. Така коментира зам.-шефът на лекарския съюз Цветан Райчинов промени на БСП, които предвиждат, ако съсловната организация и НЗОК не се разберат за рамковия договор, спорните моменти да се решават от здравния министър. Другото предложение е, ако двете институции не се разберат за цените и обемите на медицинската помощ, те да се определят еднолично от здравната каса. Не може да няма правила при договарянето и то да се точи до безкрай, смята пък вносителят на поправката Тодор Кумчев.
Отключва се врата за корупция, смята лекарският съюз по повод промени, според които касата ще решава по нейни критерии с колко и какви лекари да сключва договор и да има лимит на броя лекари, с които да работи НЗОК.
|
|